Planujesz u siebie jakąś imprezę? Sylwestra, zabawę karnawałową, parapetówkę lub inną domówkę? A może wybierasz się na jedną z nich i zastanawiasz się, co podarować gospodarzom? Oto garść pomysłów na prezenty na imprezę, które uświetnią wspólną zabawę.
ZABAWY INTEGRACYJNE NA IMPREZĘ
Kiedy na imprezę przychodzi wielu gości, którzy znają się tylko pobieżnie albo wcale, warto jest przygotować kilka zabaw integracyjnych na jej początek. Powinno to być zadaniem gospodarza, ale jeżeli czujesz się swobodnie w organizowaniu tego typu zabaw, gospodarz z pewnością doceni prezent w postaci przejęcia przez jednego z gości roli wodzireja. Oto przykłady kilku sprawdzonych zabaw integracyjnych:
Jaka to impreza? Układanie napisu z literek z gazety
Rozdaj podzielonym w pary lub grupy uczestnikom zabawy po kilka stron z gazet lub czasopism z dużymi nagłówkami i daj im zadanie ułożenia napisu związanego z tematem imprezy (np. SYLWESTER, PARAPETÓWKA, U ANI I JACKA). Każda literka musi być wydarta z gazety oddzielnie! Kto skończy pierwszy, wygrywa.
Co przedstawia zdjęcie? Układanie puzzli
Puzzle ze zdjęcia mogą być niespodzianką dla gospodarzy lub dla gości. Niezależnie od tego, kto komu robi prezent, wszyscy mogą układać puzzle wspólnie. Zdjęcie-rozwiązanie powinno być w jakiś sposób przerobione i przedstawiać np. gospodarzy w luksusowym pałacu w przypadku parapetówki lub wszystkich uczestników imprezy, jeśli uda się wcześniej zebrać od wszystkich zdjęcia.
Coś w pobliżu na literę… Wyszukiwanie przedmiotów
Gospodarz podaje losowo wybraną literę, a goście rozglądają się po swoim najbliższym otoczeniu w poszukiwaniu przedmiotu, którego nazwa się na nią zaczyna. Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie spełniający kryteria przedmiot lub ten, kto znajdzie ich najwięcej w wyznaczonym czasie.
Czy znasz swoich gospodarzy? Pytania w balonikach
Gospodarze przygotowują pytania dotyczące ich samych, nowego domu, imprezy lub tradycji z nią związanych, a następnie wrzucają po jednym do baloników przed ich nadmuchaniem. Zadaniem gości jest odnalezienie baloników z pytaniami, przekłucie ich i prawidłowe odpowiedzenie na pytanie. Tę zabawę, która świetnie sprawdza się też na urodzinach, można zorganizować w podziale na 2 grupy.
Czy znasz swoich gości? Rozpoznawanie części ciała
Poproś gości, żeby każdy przyniósł ze sobą wydrukowane zdjęcie jednej lub kilku ustalonych wcześniej części ciała (np. ucha lub nosa). Zadaniem gospodarzy jest przyporządkowanie części ciała do wszystkich obecnych osób.
NAUKA TAŃCÓW GRUPOWYCH NA IMPREZIE
Kolejnym sposobem na zintegrowanie uczestników imprezy są wspólne tańce. Jest to propozycja włączająca do wspólnej zabawy również tych, którzy nie lubią lub nie potrafią tańczyć w parach i na typowej imprezie tanecznej tylko podpieraliby ściany. Jestem pewna, że każdy gospodarz imprezy doceni przeprowadzenie krótkiego kursu tańca przez jednego z gości. Do rozważenia, w zależności od charakteru imprezy i upodobań uczestników, są: polonez, belgijka, tańce w kole, tańce w rzędach, Tunak Tunak, kadryl oraz wiele innych.
GRY NA IMPREZĘ
Prezentem na imprezę mogą być także gry towarzyskie. Muszą one jednak być dobrze dobrane. Z doświadczenia odradzam gry planszowe, których tłumaczenie i rozstawianie trwa niemal tak długo jak sama gra i które potrafią zdominować całą imprezę. Dobre gry imprezowe powinny zachęcać do ruchu i wzbudzać emocje, a niekoniecznie zmuszać do wysiłku intelektualnego. Z gier dostępnych w sklepach polecam zwłaszcza: Tabu, 5 sekund, Alias, Jungle Speed, Packę na muchy oraz Jengę. A jeśli jesteście już dobrze zintegrowani, znacie się od lat albo szukacie nowych pomysłów na spędzenie czasu w gronie rodzinnym, wypróbuj Pytaki.
Zachęcam także do wymyślania, tworzenia lub modyfikowania gier. Przykładowo grę „5 sekund” znałam na długo, zanim ją dostaliśmy, jako „13 sekund”. Wystarczyły nam do niej pocięte w paski karteczki, długopis, koszyczek do losowania karteczek i stoper. Hasła do odgadnięcia wymyślali sami uczestnicy imprezy. Kiedy znudzą Ci się pytania z Pytaków, wymyśl swoje albo zmodyfikuj je tak, by móc grać w tę grę nie tylko z najbliższą rodziną. Ja zrobiłam tak, organizując spotkanie z dawno niewidzianymi znajomymi ze studiów (moje pytania możesz pobrać TUTAJ).
Zainspirować może Cię też gra małżeńska stworzona przez przyjaciół dla jednej z czytelniczek, której opis znajdziesz tutaj. Co do Jengi, natomiast, polecam w ramach prezentu na imprezę dla gospodarzy podpisać ją w trakcie zabawy: po jednym klocku przez każdego gościa. W trakcie gry można przyjąć zasadę wyciągania klocków do czasu, aż znajdzie się klocek z napisem (lub bez napisu, w zależności od tego, których wyjdzie więcej). Urozmaici to grę, a gospodarzom pozostawi miłą pamiątkę.
CIASTO NA IMPREZĘ
Dobra impreza powinna oferować coś dla ducha i coś dla ciała. Na przykład tematycznie udekorowane ciasto. Jeśli organizujesz parapetówkę, możesz w prezencie dla gości (lub gospodarzy) zrobić prosty sernik lub inne ciasto z obrazkiem domku z czekolady i herbatników. Przepis na taki sernik oraz szablon do zrobienia okien i drzwi domku zamieściłam we wpisie pt. „Prosty sernik na każdą okazję”.
BUTELKA NA IMPREZĘ
Jeśli natomiast uważasz, że najlepszym prezentem na imprezę dla jej gospodarzy będzie butelka wina, spróbuj ją spersonalizować. Jedną z możliwości jest wykonanie własnej etykietki i naklejenie jej na oryginalną. Napis na etykiecie może brzmieć: „Wino na Sylwestra u Ali i Romka”, „Parapetówkowe wytrawne, rocznik [tu wpisać datę przeprowadzki lub wybudowania domu]”. Pomoże Ci w tym serwis Photofunia, w którym wystarczy załadować zdjęcie, aby wygenerować personalizowaną etykietkę na butelkę. Szczegółową instrukcję znajdziesz we wpisie: „Jak zrobić etykiety na butelki personalizowanego wina?„. Możesz też wymyślić własną nazwę trunku, np. „Karol Rossi” lub „Piotr Noir”. Dedykację oraz życzenia możesz też napisać markerem bezpośrednio na butelce. Oto przykład butelki, którą dostaliśmy od przyjaciela na imprezę z okazji rocznicy ślubu:
Jeśli masz jakieś inne sprawdzone pomysły na zabawy integracyjne lub kreatywne prezenty na imprezę, daj znać w komentarzach! Udanego świętowania!
Dobre rady:
– Jeśli na imprezę przyszło mało osób lub jeśli organizujesz serię parapetówek dla kilku grup gości, możesz poprosić każdą z grup, by wpisała się na Jendze innym kolorem. Do gry zastosuj wtedy zasady, które opisałam we wpisie: „Klocki Jenga – 5 pomysłów na personalizację i 3 warianty gry”.
– Do wszelkiego rodzaju zawodów i konkursów w parach lub grupach, których celem jest lepsze zapoznanie się gości, dobrze jest połączyć uczestników za pomocą losowania, żeby nie integrowali się tylko w grupach znajomych i parach, w których przyszli.
– Poziom trudności puzzli należy dostosować do liczby gości – im więcej, tym mogą być trudniejsze. Ich ułożenie nie powinno jednak zabrać więcej niż 15-20 minut.
– Jeśli natomiast planujesz bardziej statyczną domówkę, na której główną atrakcją mają być gry planszowe, polecam gry kooperacyjne, czyli takie, w których wszyscy muszą połączyć siły, aby wygrać, zamiast ze sobą rywalizować. Kilka moich ulubionych to: Zakazana wyspa (pięknie wykonana), Pandemia (dla nieco starszych i bardziej zapalonych graczy) oraz Tajniacy (świetna zabawa zarówno w wersji kooperacyjnej jak i z rywalizacją). Gry te doskonale nadają się na prezent na imprezę dla gospodarzy.
– Więcej pomysłów na prezenty dla par znajdziecie w zakładce POLECANE – Na rocznice.
– Dziewczynom szukającym pomysłów na zabawy i prezenty na wieczór panieński polecam do przeczytania wpisy: „Zadania dla panny młodej”, „Śmieszne zabawy na wieczór panieński” i „Tematyczny wieczór panieński” oraz podstronę POLECANE – Wieczory panieńskie.
Zostaw komentarz