• [ULWPQSF id=2944]
 • Pisanie

  10 pomysłów na wpisy do księgi gości

  Z czym kojarzy Wam się księga gości? Mi przede wszystkim ze ślubem i weselem. Pewnie dlatego, że to jedyna nasza tego typu księga. Potrafię sobie jednak wyobrazić księgę gości z różnych innych okazji. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na to, jak ją uatrakcyjnić.

  Oprócz wesela, księga gości może stanowić cenną pamiątkę z rocznicy, chrzcin, pierwszej komunii, osiemnastki czy parapetówki. Mam też koleżankę, która wystawia notes dla gości na każdej większej domówce.

  Co można wpisać do księgi gości?

  Jeśli chcecie, by Wasza księga gości była czymś więcej niż listą obecności, możecie uatrakcyjnić ją na jeden z poniższych sposobów.

  1. Życzenia

  Jedną z funkcji księgi gości jest zebranie życzeń od wszystkich gości w jednym miejscu. Kartki z życzeniami mogą się pogubić. Do tego nie wiadomo, jak je przechowywać, bo często mają bardzo zróżnicowane wymiary: bywają prostokątne, kwadratowe, L i XXL. Do stojącej na półce księgi gości można natomiast zajrzeć w każdej chwili.

  Nie każdy jednak ma wenę do pisania życzeń. Jeśli więc nie chcecie kilkudziesięciu stron ze sztampowym „Wszystkiego najlepszego!” lub „Sto lat!”, poproście gości o jeden z poniższych wpisów.

  2. Cytaty, wiersze

  Większość gości weselnych dołącza do życzeń stosowny do okazji cytat. Jeśli lubicie poezję, poproście gości o wpisanie ulubionego wiersza. Być może dzięki temu odkryjecie nowych autorów, w których twórczość zechcecie się zagłębić.

  3. Piosenki

  Nieco mniej poważnym wariantem powyższego jest księga gości z tekstami piosenek. Mogą to być pojedyncze zwrotki lub refreny znanych piosenek, które kojarzą się z parą młodą lub gospodarzem imprezy. Jeśli zapowiecie ten temat odpowiednio wcześniej, może się też zdarzyć, że ktoś napisze piosenkę specjalnie dla Was!

  4. Dowcipy

  Księga gości całkiem na wesoło: każdy uczestnik imprezy wpisuje swój ulubiony kawał, a Wy zwijacie się ze śmiechu, czytając swoją prywatną książkę z dowcipami.

  5. Dobre rady

  Rady dla Państwa Młodych, dla przyszłej pani młodej na wieczorze panieńskim, dla nastolatka wkraczającego w dorosłe życie lub dla świeżo upieczonego absolwenta. Wszystko to może znaleźć się w Waszej księdze gości, zwłaszcza, jeśli zaproszone osoby mają jakieś doświadczenie w temacie. Jeśli nie, zawsze możecie uprzedzić, żeby przed imprezą poprosiły o rady dla Was od rodziców lub znajomych.

  6. Przepisy kulinarne

  Księga gości – wariant praktyczny: dobre rady mogą dotyczyć dowolnej sfery życia lub skupić się tylko na jednej, przykładowo na kulinariach. Jeśli uda Wam się zebrać ulubione przepisy każdego z gości, przez długi czas nie będziecie musieli zaglądać do innych książek kucharskich, a gdyby coś nie szło, jak należy, będziecie wiedzieć, do kogo zwrócić się z pytaniami.

  7. Wspomnienia

  Księga gości – wariant sentymentalny: zamiast tytułować swoją pamiątkę z imprezy „Księga gości”, zatytułujcie ją „Jak poznaliśmy Państwa Młodych” albo „Najpiękniejsze wspomnienie z Asią”. Moja mama całkiem spontanicznie utrwaliła w naszej księdze gości takie wspomnienie związane zarówno ze mną jak i z moim mężem i za każdym razem, kiedy je czytamy, łzy stają nam w oczach.

  8. Skojarzenia

  Pomysł nieco podobny do powyższego, jednak niewymagający długiej wspólnej przeszłości. „Z czym kojarzy Ci się Asia?” Temat narzucony, lecz technika dowolna. Goście mogą wpisać zarówno jedno słowo, jak i całą rozprawkę, wspomnienie, wiersz, piosenkę, dowcip, zdjęcie lub rysunek. Wariant wideo tego pomysłu podrzucałam Wam już tutaj.

  9. Wspólne plany

  Ten pomysł podpatrzyłam ostatnio u koleżanki, która wróciła z ponad rocznego wyjazdu. Na imprezie powitalnej położyła w przedsionku notes, na którego stronie tytułowej napisała: „Skoro jesteś już znowu z nami, nie mogę się doczekać, kiedy razem…” Goście mogli wykorzystać kolejne kartki do wpisywania swoich propozycji wspólnych aktywności: wyjścia do kina, na rolki, siłownię, ploteczki itp. Kiedy koleżanka będzie się nudzić, wystarczy że otworzy notes na dowolnej stronie i skontaktuje się z wybraną osobą.

  10. Zdjęcia

  Na sam koniec zostawiłam pomysł, który wykorzystaliśmy na naszym weselu. Już w zaproszeniu poprosiliśmy gości o przyniesienie ze sobą zdjęć, by nasza księga gości była bardziej kolorowa.

  Kwiaty to upominek wspaniały,
  Lecz nader mało trwały.
  Lepiej przynieście nam swoje zdjęcia.
  Wkleicie je w czasie przyjęcia
  Do księgi z życzeniami,
  Zostając na zawsze z nami.

  Nie narzucaliśmy stylu ani tematu zdjęć i dostaliśmy je naprawdę różnorodne: od pozowanych, robionych specjalnie na tę okazję w studio fotograficznym, przez wakacyjne fotki, po zdjęcia z dzieciństwa lub nawiązujące do wspólnych wspomnień. Kilka osób, które zapomniało swoich zdjęć, narysowało autoportret. Pozostałym dokleiliśmy zdjęcia zrobione w czasie wesela. Teraz przeglądając naszą księgę gości, nie patrzymy na nagłówki czy podpisy, ale właśnie po zdjęciach poznajemy, kto wpisał się na której stronie. Bo jak mówi przysłowie: jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów.

  Jestem ciekawa, który z tych pomysłów spodobał Wam się najbardziej. A może dorzucicie jeszcze jakieś? Chętnie o nich przeczytam!

  Dobre rady:

  – Jeśli zależy Wam na wpisach od wszystkich gości, zawczasu podpiszcie każdą stronę. Dzięki temu nikogo nie pominiecie. A jeśli ktoś zapomni się wpisać na imprezie, możecie ścignąć go o to z opóźnieniem. Nam kilkoro gości dosyłało zdjęcia po weselu, a jeden, który w ogóle się nie wpisał, ma na swojej stronie samo zdjęcie z wesela.

  – Państwo młodzi mają w dniu ślubu mnóstwo rzeczy do ogarnięcia. Dlatego też polecam wyznaczyć zaufaną osobę, która zadba o to, by w księdze gości nie została ani jedna pusta strona.

  – Jeśli zapowiecie temat lub formę wpisów do księgi gości odpowiednio wcześniej (np. przy wręczaniu zaproszeń), zwiększycie szanse na bardziej przemyślane wpisy.

  Księga gości weselnych powinna być szyta, gdyż będziecie ją często przeglądać. My użyliśmy w tym celu albumu na zdjęcia z białymi kartkami. Do wpisów gości z domówki lub innej mniej uroczystej imprezy możecie natomiast wykorzystać ozdobny notes. Wyjdzie znacznie taniej, a i goście nie poczują się przytłoczeni zbyt dużą ilością miejsca na wpis.

  – Jeśli interesuje Was księga gości, która będzie miała nie tylko interesującą treść ale też formę, zajrzyjcie tutaj.

  Zostaw komentarz