• [ULWPQSF id=2944]
 • Fotoprezenty

  Fotoprezenty, których istnienia nawet nie podejrzewasz

  Czy wiesz, że w ramach prezentu możesz ubrać kogoś od stóp do głów w zdjęcia i ozdobić fotobiżuterią? Wijącym własne gniazdko możesz wypełnić kuchnię naczyniami i utensyliami z ich zdjęciami ślubnymi. Pracusiom natomiast przypomnisz za pomocą nadrukowanych na różnych narzędziach i gadżetach zdjęć o istnieniu rodziny i przyjaciół. Specjalnie na potrzeby bloga wyszukałam fotoprezenty, których istnienia nawet nie podejrzewasz!

  Przed erą aparatów cyfrowych fotoprezenty ograniczały się do zdjęć w ramce lub wklejonych do albumu. Z wywołanych zdjęć można też było zrobić kolaż, ale wciąż była to forma płaska bez dodatkowych zastosowań praktycznych. Wraz z rozpowszechnieniem aparatów cyfrowych poszerzyły się też możliwości wykorzystania robionych za ich pomocą zdjęć.

  W poniższym zestawieniu dzielę się tym, co udało mi się znaleźć w Internecie. Na początku każdego działu znajdziesz najbardziej popularne fotoprezenty, a na końcu te, którymi sama byłam zaskoczona.

  Artykuły papiernicze

  1.      Fotoksiążka

  Dzięki nowoczesnym technologiom, nie musisz już brudzić sobie rąk klejem, tworząc artystyczny album ze zdjęciami, a raz zaprojektowaną fotoksiążkę możesz wydrukować w dowolnej liczbie kopii i podarować komu chcesz.

  2.      Fotokalendarz

  Tak samo rzecz się ma z fotokalendarzem, do którego tylko raz wpisujesz ważne daty, a program sam przenosi je na kolejne lata.

  3.      Fotokartka

  Zamiast szukać najładniejszych, pasujących do okazji kartek w sklepie papierniczym, możesz zaprojektować je samodzielnie, nie wychodząc z domu!

  4.      Notatnik

  Prawdziwa gratka dla osób prowadzących pamiętnik lub zapisujących swoje pomysły na papierze. Ja co roku szukam w sklepach papierniczych odpowiadającego mi wzoru grubego zeszytu do prowadzenia rodzinnej kroniki. Może następnym razem zaprojektuję go sobie sama?

  5.      Zakładka do książki

  Miły a zarazem praktyczny dodatek do podarowanej w prezencie książki, mówiący „pamiętaj o mnie, gdy będziesz to czytać!”. (O zakładkach personalizowanych w inny sposób niż za pomocą zdjęć pisałam tutaj).

  6.      Fotonaklejki

  Fantastyczne narzędzie do oznaczenia swojej własności lub zastąpienia podpisu na kartce, liście lub w ślubnej księdze gości. Jeśli zaś chodzi o potencjał prezentowy, całkiem niedawno odkryłam, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym szaleją na punkcie naklejek. Spodziewam się, że gdyby zobaczyły na tych naklejkach siebie, szał byłby do kwadratu!

  Fotoprezenty do wystroju wnętrz

  7.      Plakat

  Wreszcie nie jesteśmy ograniczeni przez dostępne rozmiary odbitek. Jeśli potrzebujesz zdjęcia w naprawdę dużym formacie (na przykład na potrzeby jednej z zabaw na wieczorze panieńskim, którą opisałam tutaj), możesz je wysłać do drukarni jak każdą inną grafikę, o ile tylko ma wystarczająco dobrą jakość.

  8.      Obraz

  Twoje zdjęcie może też przyjąć formę obrazu na płótnie i stanowić idealny fotoprezent z okazji rocznicy ślubu.

  9.      Zegar

  Zdjęcie umieszczone na tarczy zegara ściennego to chyba najczęściej oglądane zdjęcie w całym domu. Najlepiej sprawdzą się do tego krajobrazy lub zdjęcia z dużą ilością wolnej przestrzeni. Dopilnuj, żeby tło nie było zbyt ciemne, a najważniejszy element nie znajdował się w samym centrum, u zbiegu wskazówek.

  10. Szklana kula z płatkami / sercami

  Kuli można używać jako przycisku do papieru lub ozdoby na kominek. Jeśli podarujesz ją dziadkom, będą oni mogli co roku wymieniać w niej zdjęcie, ciesząc się z tego, jak rosną ich wnuki.

  11. Tablica magnetyczna

  Idealny prezent dla osób, które uwielbiają porządkować swoje życie i najbliższe otoczenie, planować i wizualizować swoje pomysły. Pamiętaj, żeby zdjęcie było tylko ozdobą i zostawiało obdarowanej osobie miejsce na własne notatki. (Jak jeszcze można wykorzystać tablicę magnetyczną jako prezent? Dowiesz się tutaj).

  12. Ceramiczny wazon na kwiaty

  Biały cylindryczny wazon ozdobiony zdjęciem to ciekawy pomysł na prezent z okazji rocznicy ślubu. My też mamy taki wazon, ale szklany, a zdjęcie, wydrukowane w domu, ozdabia go od wewnętrznej strony. Jak możesz się łatwo domyślić, wkładam do tego wazonu wyłącznie sztuczne kwiaty 😉

  13. Ozdoby choinkowe

  Płytki ceramiczne w kształcie dzwonka, gwiazdki, choinki, śnieżynki lub serduszka oraz bombki ze zdjęciem. Pomysł na prezent możesz wykorzystywać rokrocznie, obserwując jak dzieci na choince u dziadków wyraźnie rosną.

  14. Personalizowana okładka gazety w ramce

  Prezent, o którym pisałam więcej tutaj. Świetnie nadaje się na wieczór panieński, kawalerski, a także urodziny lub  imieniny. Wybór okładek jest przeogromny, od zagranicznych kolorowych magazynów typu National Geographic po Nasz Dziennik i Super Express.

  15. Personalizowana mapa podróży

  Świetny sposób na uwiecznienie podróży dookoła świata. Na mapie można dodać dowolną liczbę miejsc już odwiedzonych lub wymarzonych, a także zrobione w tych miejscach zdjęcia.

  16. Drzewo genealogiczne na płótnie

  Takie drzewo wydaje się być dobrym pomysłem na czas, kiedy rodzina przestaje się rozrastać (dzieci są już duże, ale nie na tyle, by zakładać własne rodziny).

  17. Plakat filmowy

  Tym razem nie chodzi o Twoje oryginalne zdjęcie wywołane w dużym formacie, lecz o oryginalny plakat filmowy z podstawionymi nazwiskami aktorów oraz zdjęciami postaci. Przykład: „Kiedy Bartek spotkał Martę” może być wspaniałym prezentem ślubnym.

  18. Fotokryształ, fotogranit, fotoblacha

  Te dość enigmatyczne nazwy to określenia ozdobnych przedmiotów z różnych tworzyw, na których można nadrukować zdjęcie i podarować komuś w prezencie.

  Fotoprezenty do kuchni

  19. Kubek

  Dość znanym już fotoprezentem są kubki ze zdjęciem, w tym tzw. kubki magiczne, które prezentują naniesione na nie zdjęcie dopiero po wypełnieniu ich ciepłym napojem. (O innych możliwościach personalizacji kubków przeczytasz tutaj).

  20. Kieliszek

  Jak widać, nie tylko kubki mogą być ozdobione zdjęciami. Do wyboru są też szronione, przezroczyste lub ceramiczne kieliszki do wódki lub wina.

  21. Talerz

  Do kubków i kieliszków możesz dołączyć talerze, w których zdjęcie będzie nagrodą za zjedzenie obiadu. Taki talerz może się okazać świetnym prezentem dla niejadka, choć nie polecam dawania go dzieciom, gdyż w ofercie są same talerze ceramiczne (w tym także kwadratowe).

  22. Podkładka śniadaniowa

  Jeśli nie masz nic przeciwko stawianiu talerzy na zdjęciu, będzie to również bardzo praktyczny i często używany prezent. Ja widziałam takie ręcznie zrobione podkładki śniadaniowe u koleżanki. Pomogła ona trójce swoich dzieci przygotować kolorowe rysunki dla taty na kartkach A3, a następnie je zalaminowała i podarowała mężowi na Dzień Ojca.

  23. Podstawka do piwa

  Kolejna wariacja na temat podstawek, polecana zwłaszcza jako prezent na parapetówkę.

  24. Szklana deska do krojenia

  Ciekawy gadżet, ale uwaga! Musisz liczyć się z tym, że nóż stykający się z taką deską wydaje bardzo głośne dźwięki. Nie polecam jej więc jako prezent dla młodych rodziców przygotowujących potrawy w czasie drzemki dzieci.

  25. Magnes

  Magnes może służyć do przytrzymywania kartek z listą zakupów lub innych ważnych zadań. Czemu nie miałby się uśmiechać ze zdjęcia?

  26. Otwieracz do butelek

  Prezent dla piwoszy. Do jego ozdoby idealnie nada się zdjęcie z grilla, ogniska czy innej przywołującej dobre wspomnienia imprezy.

  27. Łapka kuchenna

  Czas spędzony na szukaniu za granicą pamiątek dla bliskich można przeznaczyć na robienie zjawiskowych zdjęć. Właśnie te zdjęcia polecam wydrukować na łapce kuchennej i wręczyć jako prezent z podróży.

  28. Drewniana taca

  Taca do przenoszenia posiłków lub pustych naczyń ozdobiona zdjęciem całej rodziny może stanowić idealne dopełnienie wyposażenia kuchni. Jest to kolejny trafiony prezent zarówno dla domowników, jak też i dla osób, z którymi możesz jadać tylko od święta.

  29. Słoik ze zdjęciem na nakrętce lub ceramiczna puszka na ciastka

  Do środka możesz włożyć samodzielnie upieczone ciasteczka. Po ich zjedzeniu obdarowane osoby (dziecko, państwo młodzi) będą mogli wsypać tam nowe łakocie lub wykorzystać prezent w całkiem inny sposób, na przykład jako pojemnik do przechowywania miłych wspomnień zapisanych na małych karteczkach. Widzę w nim też zastosowanie do różnych gier i zabaw na wieczorze panieńskim.

  30. Korek do butelki

  Korek wielorazowego użytku, czyli zatyczka do butelki ze zdjęciem.

  31. Korek do… umywalki

  Myślę, że pomysł ten znalazłby się w moich top 5 najdziwniejszych miejsc do umieszczenia zdjęcia. Nie potrafię wyobrazić sobie sytuacji, w której nadawałby się jako prezent, ale obiecałam wyszukać najbardziej oryginalne dostępne foto-zastosowania, więc nie wypadało go ominąć 😉

  Ubrania i inne tekstylia oraz biżuteria

  32. Koszulka

  Zdjęcie możesz wydrukować też na koszulce i podarować superbabci, supertacie itp. Jedyne o czym musisz pamiętać, to że grafika musi zmieścić się na kartce A4 i że koszulka taka raczej nie nadaje się do częstego prania w wysokich temperaturach.

  33. Body i śpiochy niemowlęce

  Skoro można spersonalizować koszulkę dla dorosłego, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać ubranko ze zdjęciem dla dziecka.

  34. Maskotka

  Wspomnianą koszulką ze zdjęciem można obdarować nie tylko bliską osobę, ale też… maskotkę. Odziana w wybrane przez nas zdjęcie może stanowić uroczy prezent dla dziecka lub ukochanej osoby na Walentynki.

  35. Poduszka

  Skoro już mowa o drukowaniu zdjęć na materiale, warto wspomnieć o możliwości sprezentowania poduszki ze zdjęciem. To bardzo praktyczny prezent zwłaszcza dla kogoś, z kim dzieli Cię spora odległość.

  36. Ręcznik plażowy

  Najlepiej ze zdjęciem ze wspólnego wyjazdu do ciepłych krajów, choć dla przekory i ochłody możesz też wypróbować w tym kontekście zdjęcie z nart 😉

  37. Kocyk

  Idealny fotoprezent dla zmarzlucha. Więcej o nim przeczytasz tutaj.

  38. Torba

  Do tej samej grupy prezentów zaliczyłabym płócienną torbę. Jeśli chcesz, żeby obdarowana osoba używała jej na co dzień, przemyśl dobrze wybór zdjęcia i rozważ dodanie zabawnego napisu. Jeśli brakuje Ci pomysłów, zainspiruj się gotowymi napisami (wiele ciekawych pomysłów znajdziesz tutaj).

  39. Parasol

  Co prawda większość serwisów oferujących fotoprezenty nie ma w swojej ofercie parasoli, jednak dzięki organizowanemu w zeszłym roku konkursowi wiem, że wykonanie parasola z nadrukiem (w tym ze zdjęciem) także jest możliwe.

  40. Śliniak

  Może być uroczym prezentem na chrzciny/ pierwsze urodziny.

  41. Fartuch kuchenny

  Dzięki takiemu fartuchowi osoba obdarowana nigdy nie będzie osamotniona w kuchni. Uwaga! Choć zdjęcie na takim fartuchu może wydawać się duże, również i w tym przypadku jego rozmiar nie może przekroczyć kartki A4.

  42. Czapka z daszkiem

  Pamiętaj, że zdjęcie wydrukowane z przodu baseballówki będzie się bardzo rzucało w oczy. Jeśli ma to być czapka do uprawiania konkretnego sportu, możesz umieścić na niej zdjęcie z nim związane.

  43. Czapka szefa kuchni

  Taka czapka może posłużyć jako zabawny prezent na parapetówkę lub wieczór panieński, a także dla każdego, kto marzy o karierze w gastronomii.

  44. Opaska na oczy

  Dla zmęczonych oczu ochrona przed światłem, a dla osób patrzących na odpoczywającego właściciela opaski: kojący obrazek, gniewne spojrzenie właścicielki lub zabawny napis.

  45. Krawat

  Jak widać elegancja nie wyklucza personalizacji 😉 .

  46. Szalik

  Może to być szalik kibica lub szalik zmarzlucha. Możliwości personalizacji dowolne.

  47. Japonki

  W razie potrzeby można się ubrać w zdjęcia od stóp do głów, zaczynając od baseballówki, a na japonkach kończąc.

  48. Do samochodu: zagłówek, nakładka na lusterko i zasłonka na okno

  Prezent dla miłośnika gadżetów samochodowych. Podczas gdy inni zakładają na lusterka nakładki z polską flagą, obdarowany będzie mógł pochwalić się nakładkami ze zdjęciem prezentującym, w jaki sposób on osobiście kibicuje polskiej drużynie w czasie ważnych mistrzostw.

  49. Biżuteria

  Wisiorki, spinki do włosów, gumki do włosów, kolczyki, pierścionki i bransoletki w rozmaitych kolorach, rozmiarach i kształtach posłużą jako piękny prezent od przyjaciółki. Żeby panowie nie byli poszkodowani, w ofercie nadruki24h są też spinki do mankietów i spinki do krawata.

  Fotoprezenty do szkoły i pracy

  50. Pokrowiec na laptopa lub notebooka

  Spersonalizowany pokrowiec sprawdzi się jako prezent dla osoby, która często zabiera swój sprzęt elektroniczny w podróż. U babci będzie się raczej kurzył, ale grupa osób, które nie mogą się rozstać ze swoim laptopem nawet na godzinę stale rośnie.

  51. Etui na smartfona

  Tym, którym wystarczy do życia dużo mniejszy ekran telefonu, możesz podarować spersonalizowane etui ze zdjęciem. Gotowe szablony ułatwiają takie zaprojektowanie etui, by obiektyw aparatu nie zasłonił centralnego punktu zdjęcia.

  52. Podkładka pod myszkę

  Prezent używany chyba nawet częściej niż podkładki śniadaniowe. Przy tym myszka nie zasłania całej powierzchni podkładki i cały czas się przemieszcza. Jeśli chcesz przypomnieć ukochanej osobie, że jest życie poza pracą i inne rozrywki poza komputerem, będzie to strzał w dziesiątkę.

  53. Nakładka na myszkę

  Jeszcze do niedawna sądziłam, że za pomocą zdjęcia można spersonalizować jedynie podkładkę. Okazuje się jednak, że zdjęcie można umieścić także na nakładce na myszkę.

  54. Pojemnik na drugie śniadanie

  Sprawdzi się w przypadku osób pracujących poza domem, o ile zabierają ze sobą lunch z domu, a także jako prezent dla dzieci uczęszczających do szkoły i przedszkola.

  55. Plan lekcji

  Może być ozdobiony zdjęciem samego ucznia lub dziecka w otoczeniu kolegów i koleżanek zrobionym w czasie imprezy urodzinowej lub ostatniej wycieczki klasowej. Taki prezent sprawdzi się świetnie z okazji rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a także każdej kolejnej, jeśli będą na nim zdjęcia kolegów i koleżanek z poprzedniej szkoły.

  56. Plecak lub torba na ramię

  Idealny prezent dla dziecka szkolnego, a także dla nastolatka lub studenta, o ile wybierze się trafiające w gust zdjęcie lub grafikę albo pozwoli zaprojektować prezent obdarowanemu.

  57. Piórnik

  Kolejny ciekawy prezent dla ucznia, dzięki któremu poczuje się w nowym środowisku odrobinę mniej samotnie.

  58. Taśma pomiarowa, miarka składana, kłódka

  Tak, tak, wszystkie te narzędzia można spersonalizować za pomocą zdjęć: czy to samego majsterkowicza, czy też jego bliskich, przypominających mu, że istnieje świat poza warsztatem.

  Fotoprezenty rozrywkowe

  59. Puzzle

  Jeden z moich ulubionych fotoprezentów, zwłaszcza, że można go zrobić samemu. O tym, jak się do tego zabrać, przeczytasz tutaj. Na wybranym zdjęciu/grafice lub na odwrocie puzzli możesz między innymi wpisać ważną wiadomość (np. Wyjdziesz za mnie? / Czy zostaniesz moją świadkową? / Będziesz Babcią!). Gotowe puzzle z takimi wiadomościami bez zdjęcia znajdziesz w sklepie internetowym Mocem.

  60. Gra Memory

  Grę Memory podarowałam Mężowi na Dzień Ojca. Mogłabym zrobić ją samemu, ale wiedziałam, że będzie się nią bawić także nasze dziecko, dlatego postawiłam na trwałość wykonania. Nie licząc pudełka, które pozostawia wiele do życzenia, gra sprawdza nam się fantastycznie jako narzędzie do ćwiczenia spostrzegawczości, pamięci i przywoływania miłych wspomnień.

  61. Talia kart

  Idealny prezent dla karciarzy. Póki co można wybrać tylko jedno zdjęcie (ew. zrobić samodzielnie kolaż), który pojawi się na grzbiecie kart. Ja czekam na dzień, w którym będę mogła wstawić zdjęcia wybranych członków rodziny lub przyjaciół jako królów, damy i waletów 🙂

  62. Frisbee

  Oryginalny fotoprezent dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu.

  63. Bramka do piłki nożnej

  Ciekawy pomysł na prezent dla chłopca mającego do dyspozycji dużą przestrzeń. Bramka z dowolnym zdjęciem o wymiarach 80 x 50 cm z dwoma otworami oraz pasująca do nich miękka piłka do nogi ucieszą każdego młodego wielbiciela piłki nożnej.

  Inne fotoprezenty

  64. Skarbonka

  Skarbonka, która dzięki nadrukowanemu zdjęciu będzie przypominała o celu i motywowała do oszczędzania. Może ona też uśmiechem bliskiej osoby nagradzać za odmówienie sobie jakiejś szkodliwej przyjemności (słodyczy, papierosów…).

  65. Breloczek

  Rzadko na niego patrzymy, ale zawsze mamy go przy sobie. To zwykle wystarcza, żeby poczuć czyjąś bliskość. Do tego celu wybierz zdjęcie z dużą postacią i małą ilością szczegółów, gdyż będzie ono z konieczności bardzo malutkie. Niektóre breloczki ze zdjęciem pełnią też funkcje pamięci USB, scyzoryka lub otwieracza do butelek.

  66. Kieszonkowe lusterko

  Miły bibelocik przydatny każdej kobiecie. A że lusterka często się gubią lub tłuką i warto mieć po jednym w każdej torebce, doceni go każda babcia, mama, żona czy dziewczyna.

  67. Zapalniczka

  Również i zapalniczki często się gubią, więc warto jest mieć ich więcej.

  68. Wieszak na torebkę

  Moje pierwsze skojarzenie to możliwość wygodnego powieszenia torebki w kościele. Jest jednak mnóstwo innych okazji, kiedy nie mamy co zrobić z ciężką torbą, a nie chcemy jej stawiać na brudnej ziemi. Prezent polecam zwłaszcza dla osób przesądnych, które obawiają się, że z postawionej na podłodze torebki „uciekną” im pieniądze.

  69. Portfel

  Taki portfel nie pomyli się z żadnym innym, a umieszczone na nim zdjęcie może zachęcać do podejmowania trafnych decyzji finansowych lub jak w przypadku zdjęcia na skarbonce zniechęcać do wydawania pieniędzy na głupoty.

  70. Pudełko na leki

  Okrągłe metalowe pudełeczko z trzema przegródkami idealnie sprawdzi się w podróży. Twoje zdjęcie przypomni obdarowanej osobie (babci, dziadkowi), że troszczysz się o jej zdrowie.

  71. Medal

  Medal na satynowej wstążce możesz wręczyć z okazji przeżytego wieczoru panieńskiego/ kawalerskiego, rocznicy ślubu lub innej ważnej okazji.

  72. Ciasto

  Wbrew temu, co wyobraziłam sobie, widząc zapowiedź na wystawie cukierni, nie chodzi o ciasto ze zdjęciem przerobionym na obrazek z lukru czy czekolady, ale o ciasto w pudełku ozdobionym zdjęciem.

  73. Czekoladka / lizak

  W zależności od wyboru słodycza będzie to banderola z wydrukowanym zdjęciem lub okrągła naklejka przyklejona do opakowania lizaka. Sprzedający na Allegro polecają personalizowane w ten sposób słodkości m.in. jako podziękowania dla gości weselnych.

   

  Jestem ciekawa, które fotoprezenty zaskoczyły Cię najbardziej. Na mnie największe wrażenie zrobiły korek do umywalki, taśma pomiarowa i bramka piłkarska. A może wiesz o jakichś innych fotoprezentach? Chętnie o nich przeczytam!

  Dobre rady:

  – Fotoprezentów szukałam m.in. na stronach Empiku, CEWE, foto4you, Photofancy, My Gift DNA oraz nadruki24h. Celowo nie wstawiałam jednak przy każdym fotoprezencie linku do konkretnego sklepu. Większość z nich znajdziesz bowiem w wielu serwisach, wpisując odpowiednie hasło w wyszukiwarce. Ja nie jestem w stanie przejrzeć i wypróbować ich wszystkich i wybrać najlepszy. Poszczególne fotoprezenty mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem. Ich ceny oraz dostępność również zmieniają się w czasie, a liczba serwisów oferujących fotoprezenty stale rośnie. Dlatego zachęcam Cię do samodzielnych poszukiwań!

  – Pamiętaj, że na każdym fotoprezencie możesz wydrukować nie tylko swoje zdjęcie, ale też dowolną stworzoną przez siebie grafikę (np. zdjęcie przerobione w programie graficznym, z dodanym napisem, sam napis, logo lub rysunek).

  Zostaw komentarz