• [ULWPQSF id=2944]
 • Pisanie

  Personalizowany terminarz w prezencie – co w nim zawrzeć i czy musi zaczynać się od stycznia?

  Praktyczny prezent na cały rok. Osobisty kalendarz z widokiem na przyszłość. Jak może wyglądać personalizowany terminarz i co możecie w nim umieścić? Oto kilka wypróbowanych pomysłów.

  W grudniu proponowałam Wam wykonanie fotokalendarza w prezencie dla dziadków. Zdjęcia wnuków (również tych dorosłych) podane w tak użytecznej formie zawsze będą strzałem w dziesiątkę. Ukochanej osobie możecie podarować kalendarz ze zdjęciami od początku trwania Waszego związku, a przyjacielowi z fotkami ze wspólnych imprez. Wszystko to jednak będą kalendarze pełne wspomnień. Dzisiaj natomiast chcę się skupić na terminarzach, które w znacznie większym stopniu ukierunkowane są na przyszłość.

  Mój pierwszy personalizowany terminarz w prezencie

  Do zapisywania ważnych rzeczy moja przyjaciółka przez całe liceum używała terminarzy. Kiedy nadeszła jej osiemnastka i szukałyśmy jakiegoś kreatywnego prezentu dla niej, przyszedł nam na myśl właśnie terminarz. Chciałyśmy, żeby przez pierwszy rok po zdaniu matury i wyjechaniu do całkiem obcego miasta miała zawsze przy sobie coś od swoich najlepszych przyjaciółek.

  W tym celu kupiłyśmy gruby kołonotatnik i podzieliłyśmy między sobą strony. Ustaliłyśmy, że każda ma do dyspozycji 10 kolejnych dni z każdego miesiąca i może na nich zawrzeć, co tylko podpowie jej fantazja. W niespełna tydzień nasz prezent był gotowy. Przyjaciółka nie posiadała się ze szczęścia, a dzięki temu, że ostatecznie zdecydowała się studiować w tym samym mieście co ja i zamieszkałyśmy razem, wiem, że korzystała z niego aż do kolejnych swoich urodzin.

  Co możecie zawrzeć w personalizowanym terminarzu?

  Wszystko powinno zależeć od odbiorcy: jego wieku, charakteru, upodobań. Na początek rozważcie jedną z poniższych możliwości:

  – złote myśli znanych osób,

  – cytaty z Biblii,

  – motywujące slogany,

  – propozycje rzeczy do spróbowania (zjedzenia / odwiedzenia / posłuchania / przeżycia),

  – wyzwania na każdy dzień,

  – słowa „Kocham Cię” w 365 językach,

  – dobre rady na pierwszy rok w nowej szkole / na studiach / po ślubie / przejściu na emeryturę itp.,

  – humor szkolny,

  – ciekawostki na tematy interesujące obdarowanego,

  – humorystyczne rysunki.

  Jak może wyglądać taki personalizowany terminarz?

  Kołonotatnik to tylko jedna z wielu możliwości. Z pewnością tego rodzaju terminarz najłatwiej jest ze sobą nosić. Może i nie jest on najbardziej trwały, ale solidniejsze zeszyty rzadko mają wystarczająco dużo stron lub miejsca na własne dopiski.

  Jeśli jednak nie obstajecie przy tym, by personalizowany terminarz pełnił funkcję podręcznego notatnika, możecie rozważyć wiele innych rozwiązań. Zwłaszcza jeśli Wasz terminarz nie będzie związany z konkretnymi datami.

  Przykładowo my w dniu ślubu dostaliśmy od naszych szwajcarskich przyjaciół terminarz ze złotymi myślami bez jakichkolwiek dat. Przez rok codziennie przy śniadaniu przekładaliśmy stronę, podziwialiśmy obrazek i próbowaliśmy zrozumieć jego przekaz, szlifując jednocześnie język niemiecki. Dzięki temu, że nie było w nim oznaczonych dni, nie czuliśmy się ponaglani i nie mieliśmy wyrzutów sumienia, kiedy nie przekładaliśmy stron w czasie naszej nieobecności w domu.

  Bardzo spodobał mi się też pomysł, o którym opowiedziała mi moja kuzynka. Na 18. urodziny dobrej koleżanki wraz z przyjaciółkami wybrała ona złote myśli oraz motywujące cytaty i zapisała je na malutkich karteczkach, zwiniętych w ruloniki i związanych gumeczkami. Solenizantka miała codziennie wyjmować z pudełka i czytać jedną z nich.

  Nie raz słyszałam także o prezencie w postaci cytatów z Biblii na każdy dzień wypisanych na sztywnych kolorowych karteczkach, które można codziennie przekładać i czytać wciąż od nowa.

  W erze cyfrowej jestem sobie również w stanie wyobrazić miłe słowa wysyłane codziennie mailem lub zapisane jako funkcja elektronicznego kalendarza.

  A Wy co o tym sądzicie? Czy przychodzą Wam na myśl jeszcze inne możliwości?

  Dobre rady:

  – Wbrew pozorom nie tak łatwo jest wymyślić samemu 365 tekstów. Lepiej podzielcie się pracą z innymi i zacznijcie wymyślanie ich z dużym wyprzedzeniem!

  Nie polecam kupować gotowego terminarza z myślą o jego personalizacji. Owszem, może i będzie on z zewnątrz wyglądał lepiej, ale nie wszystkie teksty mogą spodobać się obdarowanemu, a kiedy będziecie chcieli dopisać coś od siebie, może nie wystarczyć Wam miejsca. W najlepszym zaś razie, terminarz przestanie spełniać swoją funkcję, gdyż nie zostanie w nim miejsca na notatki. Trzeba też pamiętać, że gotowy terminarz nie daje możliwości rozpoczęcia od dowolnej daty (urodzin, daty ślubu itp.)!

  Zostaw komentarz