• [ULWPQSF id=2944]
 • Fotoprezenty Komputerowe

  Komiks z życzeniami na Dzień Babci w 6 krokach

  Jak zaskoczyć babcię i dziadka, którzy spodziewają się dostać na Dzień Babci tradycyjną kartkę z życzeniami? Wysłać im życzenia zdjęciowe w postaci fotostory! Jeśli nie możesz zobaczyć się z nimi w dniu ich święta, połączenie Twoich miłych słów ze zdjęciami będzie najbliższe osobistemu składaniu życzeń.

  W tym roku nasze babcie i dziadkowie dostali od nas fotoksiążki. O zaletach tego prezentu pisałam już kilka miesięcy temu, porównując go z tradycyjnymi albumami. Jeśli od ostatniego Dnia Babci miało w Twoim życiu miejsce jakieś ważne wydarzenie: ślub, narodziny dziecka itp., jego upamiętnienie w postaci fotoksiążki na pewno babcię i dziadka ucieszy.

  Inne pomysły na kreatywne prezenty oraz prezenty ze sklepu zaproponowane w ramach konkursu na Dzień Babci przez czytelników bloga opisałam w zakładce POLECANEDzień Babci. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

  Tutaj natomiast zaprezentuję pomysł na alternatywę dla tradycyjnej kartki z życzeniami.

  Życzenia na Dzień Babci

  Zwykle lubię oglądać regały sklepowe z kartkami okolicznościowymi i szukać tej idealnej, dopasowanej do upodobań odbiorcy. W zeszłym roku kompletnie nie miałam na to jednak czasu. Poza tym marzyło mi się wysłać babciom i dziadkom coś bardziej osobistego. Tak zrodził się pomysł na zilustrowanie życzeń zdjęciami.

  fotokartka-na-dzien-babci

  Fotokartka na Dzień Babci

  Najprostszą możliwością wysłania babci lub dziadkowi spersonalizowanych życzeń jest stworzenie fotokartki z własnym zdjęciem i napisem. Możliwość taką oferuje większość serwisów fotograficznych. Kartkę można też zaprojektować w dowolnym programie graficznym i samodzielnie wydrukować. Dla uzyskania dobrego efektu trzeba mieć jednak dobrą kolorową drukarkę i użyć sztywnego papieru. Ja takich możliwości nie miałam. Ciężko mi było też wybrać jedno zdjęcie, dlatego zdecydowałam się na zrobienie kolażu i wysłanie go w kopercie jako list.

  Moje pierwsze fotostory z życzeniami na Dzień Babci

  Mój pierwszy kolaż ze zdjęć zrobiony był w Wordzie. Najpierw wybrałam zdjęcia, które mogły posłużyć jako ilustracje, następnie wkleiłam je do dokumentu MS Word i dodałam na każdym życzenia za pomocą narzędzia WordArt. Głównym walorem moich życzeń były zdjęcia wnuczki. Nie wiedziałam bowiem wtedy, że ten sam efekt mogłabym uzyskać, korzystając z dedykowanego programu.

  fotożyczenia na dzień babci: samych słonecznych dni na zdjęciu wózka w parku

  Profesjonalne fotostory z życzeniami na Dzień Babci

  W tym roku planuję powtórzyć życzenia z użyciem tegorocznych zdjęć i programu do tworzenia komiksów. Jeden z nich – Comic Life – prezentowałam we wpisie poświęconym tworzeniu fotostory. W porównaniu do innych programów jest on bardzo elastyczny i intuicyjny. Jeśli jeszcze nigdy z niego nie korzystałeś, a masz w planach tylko jeden projekt, chcesz zrobić kilkustronicowy komiks lub możesz pozwolić sobie na zakup licencji, zdecydowanie polecam ten program. W tym wpisie zaprezentuję jednak alternatywę dla niego, z której będę korzystać w tym roku, mianowicie FotoJet.

  print screen programu Fotojet

  Jak zrobić fotostory z życzeniami na Dzień Babci w programie FotoJet

  FotoJet to prosty w obsłudze internetowy edytor grafiki, w którym całkiem za darmo można zaprojektować online kartkę z życzeniami lub jedną stronę komiksu. Oto jak stworzyć komiks z życzeniami w 6 krokach:

  1. Zacznij od kliknięcie GET STARTED, które przeniesie Cię na stronę główną edytora.
  2. Wybierz szablon (TEMPLATE) [Uwaga! Wszystkie elementy z koroną są odpłatne!]
  3. W zakładce LIBRARY kliknij ADD PHOTO, żeby wybrać zdjęcia ze swojego komputera. Jeśli chcesz dodać zdjęcia z Facebooka, w zakłądce PHOTO wybierz ikonkę f.
  4. Zdjęcia, które pojawiły się z lewej strony, przeciągnij w wybrane pola szablonu.
  5. Aby dodać dymki do zdjęć, wybierz z zakładki CLIPART po lewej stronie SHAPE -> SOLID SHAPE (proste, edytowalne dymki) lub EMBELLISHMENT – BUBBLE (ładniejsze dymki ale bez możliwości zmiany ich kształtu). W celu zmiany koloru dymka w nowootwartym okienku SHAPE wybierz EFFECT.
  6. W zakładce TEXT kliknij ADD BODY TEXT, żeby dodać do dymków tekst życzeń.

  Oto przykładowe życzenia na Dzień Babci zrobione za pomocą programu FotoJet:

  przykładowe życzenia na Dzień Babci zrobione w programie FotoJet

  A czego można życzyć babciom i dziadkom za pomocą zdjęć?

  Życzenia można wymyślać na co najmniej dwa sposoby. Przeglądając zdjęcia można zastanowić się, czego życzyłyby dziadkom ich małe pociechy ( i sugerować się w wymyślaniu ich minami, okolicznościami zrobienia zdjęcia itp.) albo najpierw wymyślić życzenia, a następnie poszukać zdjęć dobrze je ilustrujących.

  My w zeszłym roku życzyliśmy dziadkom:

  – samych słonecznych dni (na zdjęciu ze spaceru w oświetlonym słońcem parku),

  – ciekawych lektur (na zdjęciu wnuczki wpatrującej się w trzymaną rękoma i nogami książeczkę z obrazkami),

  – zdobywania nowych terytoriów (na zdjęciu wnuczki „wystającej” spod ławy),

  – radości z prostych rzeczy (na zdjęciu uradowanej wnuczki trzymanej przez tatę wysoko pod sufitem),

  – bliskości i ciepła drugiego człowieka (na zdjęciu wnuczki w nosidełku),

  – dużo relaksu (na zdjęciu wnuczki śpiącej na brzuchu taty),

  – pięknych snów (na zdjęciu wnuczki uśmiechającej się przez sen).

  życzenia: żebyście zawsze się uśmiechali i tak słodko razem wyglądali jak mój miś i moja lala

  Jeśli zdecydujesz się zrobić podobny komiks na Dzień Babci, będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się efektami swojej pracy!

  55 px pomarańczowy z fioletowym55-px-zieloniasty-z-czerwonym55 px pomarańczowy z fioletowym55-px-zieloniasty-z-czerwonym55 px pomarańczowy z fioletowym55-px-zieloniasty-z-czerwonym55 px pomarańczowy z fioletowym55-px-zieloniasty-z-czerwonym55 px pomarańczowy z fioletowym55-px-zieloniasty-z-czerwonym55 px pomarańczowy z fioletowym55-px-zieloniasty-z-czerwonym

  Dobre rady:

  – Do zrobienia komiksu możesz użyć zdjęć z ostatniego roku lub zrobić całkiem nowe zdjęcia specjalnie na tę okazję. Jako modele możesz na nich wystąpić Ty, Twoje dzieci albo ich ulubione zabawki, zwłaszcza jeśli Twoje pociechy są już na tyle duże, by same mogły zaaranżować scenki fotostory.

  -W darmowej wersji programu FotoJet nie da się zapisać projektu, więc proces tworzenia musicie dokończyć w czasie jednej sesji. Projektu zapisanego na dysku nie da się już bowiem edytować.

  – Jeśli już masz kupioną śliczną kartkę z życzeniami, dołącz do niej swoje wywołane zdjęcia. O tym, dlaczego warto, pisałam tutaj.

  – Nie zapomnij zajrzeć do zakładki POLECANEDzień Babci. Może znajdziesz tam jakiś kreatywny drobiazg, który dołączysz do swojego prezentu!

  Zostaw komentarz