• [ULWPQSF id=2944]
  • Pisanie

    Dziennik Wdzięczności – prezent z głębi serca dla siostry, brata, rodziców i dzieci

    Czy pamiętasz mój wpis o liście miłych słów dla chłopaka lub przyjaciela? Całkiem niezależnie jedna z czytelniczek zrobiła podobny upominek i postanowiła podzielić się ze mną swoim pomysłem na prezent z głębi serca dla członków rodziny.

    Prezent z głębi serca Justyny Borzuckiej

    (autorki bloga Co robić, kiedy dziecko…?)

    Ponad rok temu Justyna założyła z mamą i siostrami grupę na WhatsApp, na której starały się codziennie napisać, z jakiego powodu czują wdzięczność. To zainspirowało ją do stworzenia specjalnego Dziennika Wdzięczności dla każdej z sióstr na ich zbliżające się urodziny.

    Jak stworzyć taki prezent z głębi serca?

    1. Kup mały notesik i na ustalony z góry czas (u Justyny były to ponad dwa miesiące) włącz uzupełnianie dzienniczka do swojej porannej rutyny.
    2. Pisz ręcznie. Jeśli chcesz, możesz ozdabiać kartki małymi rysunkami.
    3. Codziennie dodawaj minimum jedną rzecz, za którą chcesz podziękować.

    Co wpisywać do Dziennika Wdzięczności?

    Na początku Justyna myślała, że może jej być trudno napisać codziennie coś nowego, ale potok pozytywnych myśli, które wpadały jej do głowy, nieustannie ją zaskakiwał. Jedna „wdzięczna” myśl przyciągała kolejną.

    Obok ogólników typu: „Jestem wdzięczna za każde spotkanie z Tobą. Po prostu lubię być obok Ciebie.” pisała o konkretnych cechach charakteru oraz postawach, które ceni. Dziękowała siostrom za to, w jaki sposób ją ukształtowały i czego ją nauczyły. Przywoływała również konkretne wspomnienia oraz sytuacje z całego ich życia. To była podróż w czasy zarówno dzieciństwa, jak i dorosłości. W Dzienniczku Wdzięczności uwzględniła wszystkie miłe wspomnienia, ale też i trudne doświadczenia, w których mogła liczyć na wsparcie sióstr. 

    Jak siostry odebrały prezent z głębi serca?

    Dziennik Wdzięczności ogromnie się spodobał i wywołał duże wzruszenie. Oto fragment wiadomości, którą Justyna dostała od jednej z sióstr:

    „Już drugi raz czytam ten dziennik… Jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie dostałam  w życiu. Czytając to, chcę starać się kochać siebie i świat jeszcze lepiej….”

    Dla niej samej było to również budujące doświadczenie, ponieważ z każdym wpisem doceniała swoje siostry jeszcze bardziej. Dodatkowo taka refleksja nad ich cechami charakteru sprawiła, że jeszcze lepiej je poznała i zrozumiała.

    Teraz zdecydowały wspólnie, że w trójkę stworzą taki Dziennik Wdzięczności dla swojej Mamy na Dzień Matki. Notesik został już zakupiony i zapełniony pierwszymi wpisami ?

    Czy taki prezent z głębi serca nadaje się też dla dzieci?

    Justyna nie ma co do tego wątpliwości. Na swoim blogu Co robić, kiedy dziecko…? nieustannie zachęca do wspierania poczucia własnej wartości u dzieci. We wpisie o niskiej samoocenie dzieci pisze, że jako dorośli często mamy problem z docenianiem swoich starszych dzieci. Łatwo jest nam kochać i w pełni akceptować nowonarodzone dziecko. Ale potem, niestety, ta bezwarunkowa miłość często słabnie. Niejednokrotnie wtłaczamy kilkulatki we własne ramy i wyobrażenia i skupiamy się bardziej na negatywnych stronach dziecka.

    Dziennik Wdzięczności to świetna okazja, żeby pokazać swojej latorośli, jak bardzo ją cenisz. Dodatkowo pomoże Ci przypomnieć sobie, jak cudowne jest Twoje dziecko!

     

    A ja ze swojej strony dodam, że taki Dziennik Wdzięczności może być świetną podstawą do napisania spersonalizowanego opowiadania bądź artykułu na urodziny, bo właśnie o tego typu pozytywne, budujące i napawające dumą cechy i wspomnienia związane z jubilatem pytam w pierwszym mailu, prosząc o inspiracje.

    Dobre rady:

    – Dziennik Wdzięczności to także idealny prezent dla każdej osoby, której językiem miłości jest afirmacja (jeśli jeszcze nie wiesz, jakim językiem miłości mówią Twoi bliscy, zajrzyj TUTAJ).

    – Ważnym aspektem takiego prezentu z głębi serca jest to, żeby pisać go przez dłuższy czas (nawet kilka miesięcy albo i cały rok!) i bez pośpiechu pozwolić myślom przychodzić do głowy. Nie bez znaczenia jest też regularność!

    – Dziennik Wdzięczności możesz ozdobić wspólnymi zdjęciami ilustrującymi niektóre wpisy.

    Zostaw komentarz