• [ULWPQSF id=2944]
 • Ogólnie o prezentach

  5 języków miłości w prezentach

  Jaki prezent podarować swojemu chłopakowi? Co zrobić, żeby bliska osoba poczuła się wyjątkowo? Jak sprawić radość przyjaciółce w urodziny? To najczęściej kierowane do mnie pytania na forum Quora. Jeśli pytający nie doda żadnych szczegółowych informacji, które mogłyby mnie naprowadzić na jakiś konkretny kreatywny prezent, odpowiadam na nie: to zależy od języka miłości danej osoby.

  O językach miłości dowiedziałam się z książki Gary’ego Chapmana pt. „5 języków miłości”, która wyjaśniła mi i mojemu mężowi kilka naszych nieporozumień i nauczyła, jak okazywać uczucia w sposób zrozumiały dla drugiej osoby. Autor wyróżnia pięć takich sposobów:

  1. Afirmacja
  2. Czas
  3. Prezenty
  4. Pomoc
  5. Dotyk

  Wiedząc, którym z nich posługuje się druga osoba, możesz lepiej dobrać dla niej idealny prezent. Zachęcam Cię mocno do przeczytania całej książki. Zapoznawanie się z koncepcją języków miłości możesz jednak zacząć od tego wpisu. 🙂

  Język miłości 1: Afirmacja

  1 way to express love język miłości affirmation

  W tej kategorii mieszczą się wszelkiego rodzaju komplementy i pochwały, słowa zachęty i okazywanie akceptacji. Kreatywne prezenty, które sprawią najwięcej radości osobie posługującej się tym językiem to na przykład długa lista powodów, dla których ją lubimy, kochamy lub jesteśmy jej wdzięczni. Swoje uczucia możemy też przekazać wierszem. Nic tak nie przemawia do mówiących językiem afirmacji jak miłe słowa, dlatego do kupnych prezentów warto jest dołączyć bilecik albo kartkę z życzeniami. Bardzo dobrym pomysłem jest też opowiadanie z pozytywnym przesłaniem (chętnie pomogę Ci takie napisać – mam w tym doświadczenie!).

  Język miłości  2: Czas

  2 way to express love język miłości quality time

  Chodzi tu o wspólne spędzanie czasu, ale nie przed telewizorem (chyba, że na bieżąco komentuje się oglądane treści i razem się nimi emocjonuje), tylko w jakiś bardziej wartościowy sposób. Można grać w gry planszowe, rozmawiać, coś razem przygotowywać albo nawet nie robić niczego szczególnego, tylko po prostu ze sobą być. Najlepszym prezentem dla takiej osoby będzie wspólne wyjście, spacer, czy też nauka nowej umiejętności we dwoje.

  Język miłości  3: Prezenty

  3 way to express love język miłości gifts

  Po czym poznać, że czyimś językiem miłości są prezenty? Taka osoba wprost nie może się ich doczekać i nigdy nie odłoży prezentu na bok, zanim go nie rozpakuje i nie dowie się, co jest w środku. Ponadto zwykle pamięta, co od kogo dostała i szanuje wszystkie upominki jak najcenniejsze pamiątki. Nie muszę chyba dodawać, że sama też uwielbia dawać prezenty innym. Tu sprawa jest dość łatwa, bo każdy prezent sprawi takiej osobie wielką radość.  Jeśli chcemy te emocje zintensyfikować, postarajmy się, żeby nasz prezent był ślicznie opakowany.

  Język miłości  4: Pomoc

  4 way to express love język miłości acts of service

  Znasz takich ludzi, którzy twierdzą, że najlepiej nic im nie kupować, nie lubią marnowania czasu na byle co, a komplementy spływają po nich jak po kaczce? Dopóki nie odkryje się, że ich językiem miłości jest praktyczna pomoc, ciężko zrobić takim ludziom prawdziwą przyjemność. Kiedy jednak odnajdzie się klucz do zagadki, pole do popisu jest ogromne. Zamiast kupować kolejne wieczne pióro, które będzie leżało zapomniane w szufladzie, zapytaj, jak możesz pomóc, albo spróbuj sam się tego domyślić. Naprawa kranu, pomalowanie płotu czy skoszenie ogródka może zdziałać cuda!

  Język miłości  5: Dotyk

  way to express love język miłości touch

  Ostatnia kategoria ludzi to ci, którzy lubią się przytulać, być głaskani i nigdy nie tracą okazji, żeby poklepać kogoś po ramieniu. Myślisz, że ciężko jest zrobić takiej osobie prezent? Wcale nie! Dorosłemu można podarować kupon na masaż (również własnoręcznie wykonany), a dzieciom zaproponować grę polegającą na rysowaniu na plecach.

  Jak rozpoznać swój dominujący język miłości?

  Kiedy zastanawiałam się, którym językiem miłości sama się posługuję, z początku nie mogłam się zdecydować pomiędzy dwoma. Wbrew temu, co może  się wydawać, żadnym z nich nie były prezenty! Mój poziom ekscytacji „zwykłymi” kupnymi podarunkami nie odbiega od średniej. Owszem, ciekawi mnie, jaką niespodziankę dostanę na urodziny, imieniny czy święta, ale dość szybko zapominam o kwiatach, wyszukanych kosmetykach czy innych prezentach, o które nie prosiłam. Co innego kreatywne prezenty, które wymagają zaangażowania obdarowującego. Dlaczego? Bo moim językiem miłości jest czas! Kiedy wiem, że ktoś go dla mnie poświęcił, jest to dla mnie najbardziej czytelna oznaka jego ciepłych uczuć.

  Po pierwszej lekturze książki zastanawiałam się, czy moim językiem miłości nie jest praktyczna pomoc. Drogą eliminacji doszłam jednak do jednoznacznych wniosków. Gdybym miała czyjś czas, a nie miała czyjejś pomocy i musiała sama sprzątać cały dom, podczas gdy druga osoba tylko by przy mnie siedziała i dotrzymywała mi towarzystwa, byłabym szczęśliwsza, niż gdybym miała pomoc, a nie miała czasu i ktoś robiłby wszystko za mnie, ale przez to w ogóle bym się z nim nie widziała.

  Języki miłości na przykładzie kartek z życzeniami

  Przetestujmy teraz zdobytą wiedzę w praktyce. Która z tych kartek na urodziny córeczki zrobiła na mnie największe wrażenie?

  IMG_1997 small

  Odpowiedź: Kartka z biedronką, gdyż została wykonana przez autorkę samodzielnie. W środku był też wymyślony przez nią (rymowany!) tekst życzeń. Zrobienie takiej kartki  z pewnością zabrało jej sporo czasu, co nie uszło mojej uwagi.

  A jak idealnie trafić z kartką dla osób mówiących innym językiem miłości?

  • Osoby ceniące ponad wszystko miłe słowa w pierwszej kolejności zwrócą uwagę na tekst. Napisz go więc samodzielnie, lub wybierz najlepszy, traktując obrazek jako sprawę drugorzędną.
  • Tym, którzy uwielbiają prezenty, dołącz do kartki jakiś drobiazg – nawet polny kwiatek zerwany po drodze da im wiele radości.
  • Wręczając kartkę dotykalskim, (w zależności od wieku) mocno ich przytul, poklep po plecach, pogłaszcz po głowie lub po policzku.
  • Jeśli zaś chodzi o ostatnią grupę, możesz darować sobie kartkę albo kupić najtańszą, jaką znajdziesz i nie tracić czasu na jej wybieranie. Zamiast tego zaoferuj pomoc w organizacji imprezy lub sprzątaniu po niej. Gwarantuję, że nie zostanie Ci to zapomniane.

  Czy już wiesz, którym językiem miłości mówisz? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Który rodzaj prezentów lub kartek z życzeniami daje Ci najwięcej radości? Zastanów się teraz nad językiem miłości swoich bliskich i do dzieła!

  Gary Chapman „5 języków miłości”

  5 języków miłościKsiążka jest naprawdę warta swojej niewygórowanej ceny. Sami kupiliśmy kiedyś 10 egzemplarzy i dołączaliśmy po jednym do każdego prezentu dla znajomych, którzy zaprosili nas na swój ślub. Przeczytacie w niej nie tylko o pięciu językach miłości, które przedstawiłam tu w dużym skrócie, ale też o „zbiornikach miłości” i o tym, jak nie dopuścić do ich wyschnięcia. Poniżej wklejam tzw. link afiliacyjny do wybranych księgarni internetowych. Jeśli dokonasz zakupu po kliknięciu w niego, dostanę za polecenie książki prowizję. Dla Ciebie cena się nie zmieni, ale mi będzie bardzo miło wiedząc, że moja propozycja przypadła Ci do gustu.

  5 języków miłości

  Dobre rady:

  – Na stronie: https://mk-pl.github.io/5-jezykow-milosci/ możesz zrobić test pomagający sprawdzić, którym językiem miłości się posługujesz. Uważam jednak, że w razie wątpliwości dużo bardziej wiarygodne  jest zastanowienie się samemu, co daje nam najwięcej radości albo bez czego najtrudniej byłoby Ci si obyć.

  – Polecam też grę Pudełko dla par, dzięki której łatwiej odkryjesz swój własny język miłości i nauczysz się mówić językiem drugiej osoby, a także przypomnisz sobie o gestach, które w ciągu lat zatarły się w pośpiechu i zaczniesz kłaść większy nacisk na świadome wyrażanie miłości i dbałość o relację. A tego nigdy za wiele! 🙂

  4 Comments

  • Skacząc po wpisach dotarłem tu i przyznam, że ten artykuł dał mi najwięcej do myślenia na wszystkich możliwych płaszczyznach – jak ja i moja żona okazujemy i chcielibyśmy otrzymywać uczucie oraz nad naszym związkiem w ogóle.
   Postaram się te przemyślenia dobrze wykorzystać :).

   Im więcej się wczytuję w Twojego bloga, tym bardziej jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i serca, które weń wkładasz. Fascynujące!

  • Też byłam zachwycona „5 językami miłości”. Zrozumiałam tak wiele odnośnie nie tylko mojego męża czy siebie, ale też rodziców czy rodzeństwa. Niesamowite, jak to wpływa na różne relacje 🙂 Potem przeczytałam „5 jezyków miłości dzieci” (nie wiem, czy jest polskie tłumaczenie, ja czytałam po angielsku) i też ogromnie mi się spodobało. Niesamowite, że możesz kogoś kochać i mu to na swój sposób okazywać, ale on nie będzie tego czuł, bo mówi innym językiem miłości.

  Zostaw komentarz