• [ULWPQSF id=2944]
 • Kulinarne

  Jak wręczyć 18 lizaków na 18. urodziny – symboliczny prezent składkowy

  symboliczny prezent składkowy

  Uwielbiam prezenty, na które składa się dużo osób. Zwłaszcza takich, od których się tego nie oczekuje, bo nie są bliskimi znajomymi. Nawet takie osoby mogą jednak minimalnym nakładem pracy i pieniędzy sprawić innym wiele radości za pomocą symbolicznego prezentu składkowego.

  Było to jeszcze w liceum. Nie znałam zbyt dobrze dziewczyny, która miała świętować swoje osiemnaste urodziny. Chodziła co prawda do równoległej klasy i byłyśmy razem na pieszej pielgrzymce, ale oprócz kilkorga wspólnych znajomych nie łączyło nas ze sobą zbyt wiele. Pewnie gdyby ktoś zaproponował mi zrzutkę na jakiś drogi prezent dla niej, próbowałabym się jakoś wykręcić. Na propozycję, którą mi złożono, przystałam jednak bez wahania.

  Pomysł był taki, żeby osiemnaście osób w różnych momentach dnia wręczyło Marcie po jednym lizaku. Sami mogliśmy wybrać jego smak, rozmiar, cenę, sposób wręczenia lizaka i ewentualne dodatki. Bliżsi przyjaciele mogli dołączyć do lizaka jakiś prezent od siebie. Dalsi mogli wręczyć samego chupa chupsa, powiedzieć: „wszystkiego najlepszego!” i wrócić do swoich spraw.

  Nasz prezent składkowy okazał się strzałem w dziesiątkę. Marta spędziła każdą przerwę tego dnia odbierając życzenia i słodycze, a jej uśmiech stawał się coraz szerszy. My natomiast cieszyliśmy się, że tak niewielkim wysiłkiem sprawiliśmy jej tyle przyjemności.

  Co stanowiło o sile naszego prezentu składkowego?

  • Liczba ludzi, których udało się namówić do współpracy. W czasach Facebooka życzenia od osiemnastu osób nie wydają się być czymś imponującym, ale kiedy dostaje się je w realu i to z przemyślanym dodatkiem, naprawdę robi to wrażenie.
  • Niski koszt i łatwość przygotowania prezentu. Umożliwiły one zaangażowanie także tych, którym nawet nie przyszłoby do głowy złożenie życzeń.
  • Dowolność i różnorodność. Każdy mógł sam zadecydować o tym, ile pracy i pieniędzy włoży w swój prezent. Dzięki temu nikt nie czuł się zmuszony do wysiłku ponad miarę, a jednocześnie ten kto chciał okazać Marcie ciepłe uczucia, miał taką sposobność.

  lizaki - symboliczny prezent składkowy

  Alternatywne symboliczne prezenty składkowe

  Ze względu na swoją niską cenę i szeroki asortyment lizaki doskonale nadają się na tego typu prezent składkowy. Nie są one jednak jedyną możliwością. Oto kilka innych pomysłów na podobne prezenty:

  Klocki Jenga

  W kilka(naście) osób złóżcie się na Jengę (jej koszt ok. 30-70 zł). Następnie niech każdy podpisze się lub wpisze swoje życzenia na jednym albo kilku klockach. Tak kreatywnie spersonalizowana Jenga będzie zawsze przypominać obdarowanemu o osobach, które w danym dniu poświęciły trochę swojego czasu, by życzyć mu jak najlepiej. O przykładowych sposobach gry takimi spersonalizowanymi klockami przeczytacie we wpisie: „Klocki Jenga – 5 pomysłów na personalizację i 3 warianty gry”.

  Torebki herbaty

  W podobny sposób spersonalizujcie torebki herbaty, z których wszystkie mogą pochodzić z tej samej paczki lub każda z innej, o innym smaku. Szerszy opis tego pomysłu znajdziecie we wpisie: „Herbaciany prezent kreatywny”.

  Kwiaty

  O ile w przypadku lizaków wychwalałam różnorodność, o tyle w przypadku kwiatów stawiałabym raczej na jednolitość. Zwłaszcza, że kwiaty to dość popularny prezent, więc jeśli każdy kupi inny rodzaj, nie będzie się dało odczuć, że to prezent składkowy. Lepiej więc umówić się większą grupą, że każdy przynosi np. różę albo tulipana, a do wyboru dać jedynie kolor. Dzięki temu obdarowana osoba będzie mogła włożyć je wszystkie do jednego wazonu i cieszyć się olbrzymim bukietem, który nie nadszarpnął niczyjego portfela. My takie pojedyncze kwiaty dostaliśmy z okazji ślubu od krewnych z jednej strony rodziny. W związku z tym, że w ogóle nie prosiliśmy o kwiaty, ucieszyło nas, że powstał z nich przemyślany bukiet mieszczący się w jednym dużym wazonie.

  Żurawie origami

  A co powiecie na kilkanaście żurawi origami, z których każdy złożony jest przez kogoś innego i ma inny napis na skrzydłach? Ten prezent nie kosztuje ani grosza. Trzeba jednak nauczyć się składać ów jeden z najprostszych modeli origami. Napis lub rysunek na skrzydłach zależy od pomysłu obdarowującego. Szablon oraz instrukcje znajdziecie we wpisie: „Żuraw origami z własnym napisem do druku”.

  Jeśli wiecie, czym interesuje się dana osoba, możecie zrobić jej także bardziej spersonalizowany prezent:

  • Koleżanka namiętnie pisze opowiadania? Niech każdy ofiaruje jej wybrany specjalnie dla niej długopis.
  • Kolega świetnie rysuje? Podarujcie mu pudełko kredek, z których każda będzie miała wyryte imię jednej z osób składających się na prezent.
  • Koleżanka z firmy – z zamiłowania przyrodniczka – zmienia jesienią pracę? Niech każdy znajdzie na spacerze ładny jesienny liść, zasuszy go, a następnie dołoży do wspólnego jesiennego bukietu, który można przykleić na kartkę i oprawić w ramkę.
  • Kolega – złota rączka – bierze ślub? Podarujcie mu zestaw narzędzi – niech każdy dołoży się z jednym, na którym może umieścić swoje imię albo dopisać do niego historię.

  Jeśli macie inne pomysły na symboliczne prezenty składkowe, podzielcie się nimi w komentarzach!

  Dobre rady:

  Nie martwcie się, jeśli nie uda Wam się zwerbować 18 osób na osiemnastkę. Ja sama nie wiem, czy koleżanka faktycznie uzbierała 18 lizaków. Myślę, że oszołomiona liczbą ludzi, którzy próbowali ją znaleźć na przerwie, żeby złożyć jej życzenia i wręczyć prezent, szybko straciła rachubę. Tak naprawdę liczyło się to, że nie było ich dwoje ani troje oraz to, że nie wiedziała, kogo jeszcze się spodziewać.

  – Swoje symboliczne prezenty składkowe możecie dawać przez cały dzień, czyniąc go jednym z bardziej pamiętnych w życiu obdarowanego, albo umówić się na swoisty flash mob i zaskoczyć szczęśliwca wszyscy o tej samej porze.

  – Jeśli natomiast macie dużą zgraną paczkę osób, która gotowa jest zaangażować się bardziej i poświęcić więcej czasu na przygotowanie składkowego prezentu, zajrzyjcie do wpisów: „Podchody do osiemnastki”, „Piosenka na weselu”, „Fotostory od koleżanek ze szkolnej ławy”, „Gra małżeńska – Mission Marriage” oraz „Teledysk na urodziny kibica”.

  Zostaw komentarz