• [ULWPQSF id=2944]
 • Gry i zabawy

  Jak przerobić grę planszową na bardziej osobisty prezent?

  Polecałam Ci już kiedyś przerobioną grę karcianą – rodzinną grę w Piotrusia, dzięki której gracze zapoznają się lepiej z Twoimi krewnymi. Tym razem opowiem Ci o przerobionej grze planszowej, którą podarowałam swojemu mężowi w zeszłe święta.

  W „Pandemię” graliśmy na długo, zanim świat opanował koronawirus. Jest to jedna z naszych ulubionych gier planszowych. Dlaczego?

  1. Jest kooperacyjna, a więc grając w nią, współpracujemy, a nie rywalizujemy ze sobą.
  2. Ze względu na różne kombinacje elementów wciąż potrafi nas zaskoczyć i nie dać tak łatwo ze sobą wygrać.
  3. Gra się w nią tak samo dobrze w dwie jak i w trzy czy cztery osoby.
  4. Rozgrywka zajmuje mniej niż godzinę.

  Choć gra już sama w sobie jest genialna, postanowiłam ją przerobić

  Mapę świata zastąpiłam planem domu, a ratowanie świata, ratowaniem rodziny przed choróbskami, dzięki czemu stała się nam nieco bliższa. Oryginalne zasady pozostawiłam nietknięte. Zmieniłam jedynie grafikę i narrację, dzięki czemu udało mi się wciągnąć do gry córkę oraz mamę, którym pierwotna wersja wydawała się zbyt skomplikowana.

  Jak wykonałam swoją przerobioną grę planszową?

  Z oryginalnej „Pandemii” pozostawiłam wszystkie trójwymiarowe elementy, czyli pionki i znaczniki. Na pudełko przykleiłam kartkę A4 z wydrukowaną własną okładką gry, a na rewers planszy swoją wersję planszy wydrukowaną w domu. Druk kart zleciłam natomiast firmie ksero, która zadbała o lepsze kolory i twardszy papier.

  Plansza

  Na początku rozważałam wyszukanie odpowiedniej grafiki w Internecie, ale znalezienie czterech pomieszczeń z dwunastoma meblami/elementami wyposażenia w każdym z nich graniczyło z cudem. Szczęśliwie przypomniało mi się, że moje dzieci mają książkę z ilustracjami z podpisanymi sprzętami domowymi. Wystarczyło więc ją zeskanować, wymazać niepotrzebne słowa, a pozostałe połączyć liniami.

  Karty miejsc i infekcji

  Na podstawie obrazków ze wspomnianej książki wykonałam karty miejsc z fragmentami pomieszczeń oraz karty infekcji z zaznaczonymi miejscami.

  Karty zdarzeń

  Do kart zdarzeń wyszukałam obrazki w Internecie. Pozmieniałam im też nazwy, żeby pasowały do nowych, rodzinno-domowych realiów, np. przerabiając „dotację rządową” na „500+”.

  Karty postaci

  Po wykorzystaniu jednej książki z pokoju dziecięcego, sięgnęłam po kolejną. Bohaterami mojej wersji Pandemii zostały postacie z „Pucia – książeczki do nauki mówienia, którą znają chyba wszyscy współcześni rodzice. Do każdej postaci dopasowałam super-moc z oryginalnej wersji, mając z tyłu głowy naszych własnych krewnych. W związku z tym, że sama jestem świetnie zorganizowana, postać mamy z „Pucia” nazwałam „Matka Planistka”. Mój mąż ma talent do organizowania nam wypraw, a więc postać taty otrzymała podpis „Ojciec Logistyk”. W mojej wersji gry występuje też „Dziadek Przewoźnik”, „Babcia Wymiataczka”, „Ciocia Dobra Aura”, „Wujek Złota Rączka” i „Przyjaciółka Farmaceutka”.

  Chcesz przerobić grę planszową inaczej?

  Ja wykorzystałam dobrze nam znane grafiki i nadałam postaciom cechy członków naszej rodziny. Spróbuj jednak pójść dalej i zamiast rysunków wstaw do gry własne zdjęcia.

  Niech plansza składa się z fotografii Twojego mieszkania albo przedstawia mapę miasta, w którym mieszka obdarowany.

  Na zdjęciach postaci niech natomiast widnieją Wasi krewni lub przyjaciele.

  Ja początkowo właśnie tak chciałam zrobić, ale postaci w grze jest tylko siedem, a nasza rodzina jest znacznie większa i nie chciałam, żeby ktoś poczuł się pominięty.

   

  A może zdarzyło Ci się kiedyś przerobić jakąś grę planszową (lub karcianą). Pochwal się w komentarzu i zainspiruj innych!

  Dobre rady:

  – Nawet jeśli masz w domu kolorową drukarkę, elementy przerobionej gry planszowej wydrukuj na profesjonalnym sprzęcie – dzięki temu uzyskasz znacznie lepsze kolory i możliwość wydruku na twardszym papierze.

  – Moim zdaniem przerobić prawdziwą grę jest znacznie łatwiej niż wymyślić jakąś całkiem od nowa. Jeśli odtworzysz całą mechanikę, masz pewność, że gra „zadziała”. Oprócz Piotrusia i Pandemii wspominałam też na blogu o personalizowanej Jendze. Są jednak i tacy, którzy nie wahają się stworzyć wszystkiego od zera. O takiej osobistej grze małżeńskiej podarowanej z okazji rocznicy ślubu przeczytasz TUTAJ.

  2 Comments

  • Wygląda znakomicie! Aż mnie zachęciłaś do zastanowienia się nad zakupem wersji oryginalnej;) oczywiście też jesteśmy fanami Pucia 🙂

   • Polecam, polecam! A może kiedyś się zgadamy i zagramy razem? Np. jak już wszystkie nasze dzieci z Pucia wyrosną 😉

  Zostaw komentarz