Czy sztuka origami wydaje Ci się trudna? Mi jeszcze do niedawna tak się jawiła. Jest jednak jeden wzór: żuraw origami z płaskim grzbietem, który szybko opanowałam do perfekcji i którym chcę się z Tobą podzielić. Dlaczego? Dowiesz się z dzisiejszego wpisu!
Mój pierwszy żuraw origami
Kilka lat temu pomagałam przy niestandardowych promocjach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Przed premierą japońskiej opery „Matsukaze” wraz z innymi wolontariuszami wymyśliliśmy, że przyozdobimy hol główny oraz recepcję teatru origami z napisami informującymi o sztuce. Pomysł szybko się przyjął. Kilkadziesiąt rozdanych przez nas później żurawi cieszyło zarówno widzów jak i pracowników, a ja dzięki temu nauczyłam się robić swój pierwszy w życiu model.
Skąd pomysł na wykorzystanie żurawia origami jako prezentu?
Niedługo po premierze „Matsukaze” zaczęłam przygotowania do ślubu. Pomyślałam wtedy, że żuraw origami z odpowiednim napisem byłby oryginalną pamiątką dla gości weselnych. Niestety zrobienie samodzielnie prawie stu sztuk trochę mnie przerosło, więc ostatecznie zdecydowałam się na inny, mniej pracochłonny, pomysł, o którym napiszę już niedługo.
Całkiem niedawno przypomniałam sobie natomiast o naszym żurawiu, kiedy na forum Quora padło pytanie o prezent dla wielbicielki origami. Jej narzeczony chciał jej coś złożyć na urodziny, ale nie miał doświadczenia i poprosił mnie o radę. Poleciłam mu więc żurawia jako jeden z najprostszych modeli i doradziłam napisanie lub narysowanie czegoś osobistego na grzbiecie i skrzydłach.
Sama też pospieszyłam wykorzystać własny pomysł i jeszcze tego samego dnia, czekając na powrót Męża z pracy, złożyłam mu żurawia origami i podarowałam w prezencie bez okazji.
Wyobrażam sobie też inne zastosowania żurawia origami, np. jako część prezentu na pierwszą – papierową – rocznicę ślubu …
…lub jako oryginalna dekoracja mieszkania na wieczór panieński.
Jak zrobić żurawia origami?
W Internecie znajdziesz wiele instrukcji z obrazkami. Ja zachęcam do wykonania żurawia origami z płaskim grzbietem, który daje więcej powierzchni do personalizacji.
W związku z tym, że wszystkie linki, które tu wstawiam, już po kilku miesiącach okazują się nieaktualne, postanowiłam wstawić tu własną instrukcję obrazkową, która pokazuje też, jak składać żurawia, żeby napis znalazł się we właściwym miejscu.
Co do napisów, można je zrobić na 3 sposoby:
- Pisać na złożonym żurawiu – nie polecam jednak tego sposobu, bo jest to dość niewygodne, a efekt niezbyt estetyczny.
- Złożyć żurawia, obrysować skrzydła i grzbiet, rozłożyć i wpisać tekst w obrysy – tego też nie polecam, bo każde kolejne rozłożenie i złożenie odbije się na ostatecznym wyglądzie modelu.
- Przewidzieć, gdzie znajdą się po złożeniu napisy i nanieść je na płaską kartkę przed składaniem.
Moim zdaniem trzeci sposób jest najlepszy, choć prawdopodobnie najtrudniejszy. Od czego jednak masz mnie :). Specjalnie dla Ciebie stworzyłam szablon, który możesz pobrać. Zaznaczyłam na nim trzy pola, w które możesz wpisać swoje życzenia, ciepłe słowa, czy wstawić grafikę. Tak właśnie robiliśmy to w teatrze. Dzięki temu każdy żuraw wyglądał identycznie, z twórcami opery na jednym skrzydle, tytułem sztuki i datami spektakli na drugim oraz logo teatru na grzbiecie.
A co Ty napisałbyś na skrzydłach i grzbiecie żurawia origami? Wypróbuj mój szablon i podziel się pomysłami!
Dobre rady:
– Modele origami zawsze składa się z kwadratowych kartek. Można do tego wykorzystać mały kwadratowy notesik. Zostaje wtedy jednak mało miejsca na napisy. Mój szablon przeznaczony jest na kartkę formatu A4, którą należy przyciąć.
– Przed wydrukiem, po wpisaniu tekstów w oznaczone pola za pomocą funkcji Word Art, usuń wszystkie kształty i linie, które umieściłam tylko jako pomoc.
– Na samym początku składania, napisy muszą być na wierzchu. Powinieneś je widzieć do czasu złożenia kwadratów włącznie. O to, czy napisy nie wyjdą „do góry nogami”, zadbasz na etapie decydowania, która końcówka będzie głową, a która ogonem żurawia origami (krok 13).
Zostaw komentarz