Torebeczki ze słodkościami? Sadzonki kwiatów? A może wymyślne kartki z podziękowaniami? Wszystko to oczywiście dobre pomysły na podziękowania dla gości w trakcie wesela lub tuż po nim, ale są one kosztowne. Zwłaszcza w przypadku wesela na ponad sto osób. Jak zrobić gościom miłą niespodziankę i nie wydać na nią ani grosza? Odpowiedź znajdziecie w moich pomysłach na niskobudżetowe podziękowania dla gości weselnych.
Jeśli zaczęliście już planować swoje wesele, sami dobrze wiecie, jakie pociąga ono za sobą koszty. Ja nie znam nikogo, kto usłyszawszy po raz pierwszy cenę sukni, wynajęcia sali, fotografa lub DJa powiedziałby „Uf, myślałem, że będzie drożej!”. Dlatego też doskonale rozumiem tych, którzy ledwo co dopinają budżet i dopiero tuż przed weselem orientują się, że nie uwzględnili w nim podziękowań dla gości. Uważam jednak, że warto o nich pamiętać. Zwłaszcza, że jest co najmniej kilka sposobów na to, by przygotować oryginalne niskobudżetowe podziękowania dla gości weselnych bez dokładania nowej pozycji do listy wydatków.
1. Żurawie origami dla gości weselnych
Jest to chyba najbardziej pracochłonne z proponowanych w tym wpisie niskobudżetowych podziękowań dla gości weselnych, ale zarazem najbardziej efektowne. Do tego oferuje duże możliwości personalizacji. Na skrzydłach i grzbiecie złożonego samodzielnie żurawia możecie umieścić imię i nazwisko gościa, kilka słów podziękowania, życzenia dobrej zabawy, datę Waszego ślubu, a także dowolną grafikę, na przykład Wasze zdjęcie. Personalizowany żuraw może z powodzeniem zastąpić winietkę oznaczającą miejsce gościa przy stole. Nie zabiera on także wiele miejsca, a dzięki napisom i/lub grafice jednoznacznie przypomina o okazji, z jakiej został podarowany. Dokładką instrukcję składania żurawia origami z płaskim grzbietem oraz szablon do zaprojektowania wydruku znajdziecie tutaj.
2. Podziękowania dla gości w kopertkach
Jeśli macie odrobinę mniej czasu lub nie chcecie wystawiać swoich zdolności manualnych na próbę, wypróbujcie kopertki z miłymi słowami jako niskobudżetowe podziękowania dla gości weselnych. Jedyny koszt to zakup zwykłego małego bloczka z kwadratowymi karteczkami w wybranym przez Was kolorze.
Ich wykonanie wymaga jedynie 4 ruchów:
1.Kwadratową kartkę złóż na pół wzdłuż przekątnej. 2. Zagnij górny róg, przyciągając go do podstawy trójkąta.
3. Zagnij rogi po bokach do krawędzi zagiętego górnego rogu.
4. Przyklej niewielki prostokątny kawałek dwustronnej taśmy klejącej lub posmaruj klejem miejsce styku zagiętych rogów i przyklej je.
W związku z tym, że na naszym weselu miało być około setki gości i wiedziałam, że nie zdążę z wystarczającą liczbą żurawi, zdecydowałam się właśnie na kopertki. Po złożeniu odpowiedniej ilości, do każdej włożyłam wydrukowane podziękowania w 15 wersjach po polsku, 3 po angielsku i 2 po niemiecku. Dzięki temu ci, którzy porównywali swoje karteczki z sąsiadami, z pewnością mieli na nich inne napisy.
Jeśli chcecie skorzystać z moich pomysłów na miłe słowa dla gości weselnych, gotowy do druku szablon możecie pobrać tutaj:
<strong>Podziękowania dla gości</strong>
3. Dopiski na winietkach z nazwiskami gości weselnych
Mój kolega poszedł z personalizacją jeszcze dalej. Po wewnętrznej stronie winietek z imieniem i nazwiskiem niemal każdy gość mógł znaleźć wiadomość skierowaną bezpośrednio do niego. Te krótkie, często zabawne, teksty odwoływały się do wspólnych przeżyć. Niejeden z gości musiał nieźle poszperać w pamięci, żeby rozszyfrować, do jakiego wydarzenia nawiązywał pan młody. Jestem jednak pewna, że każdy czuł się bardzo osobiście powitany.
4. Prezentacja ze zdjęciami jako podziękowanie dla gości weselnych
Ostatni z pomysłów na niskobudżetowe podziękowania dla gości również wykorzystaliśmy, organizując własne wesele. Tym razem nie był to prezent materialny, witający każdego z gości przy stoliku, ale faktyczna pamiątka zawierająca wspomnienia z wesela i podziękowania nie tylko za przybycie, ale też za dobrą zabawę.
Dwa miesiące po ślubie, kiedy otrzymaliśmy oficjalne zdjęcia od fotografa, stworzyliśmy krótką prezentację w PowerPoincie ilustrującą najważniejsze momenty uroczystości. Dziękowaliśmy w niej w szczególności tym, którzy uświetnili ceremonię ślubną swoim czytaniem i śpiewem, a także wszystkim gościom, którzy bawili się z nami do białego rana. Na koniec prezentacji wstawiliśmy link do pokazu zdjęć przygotowanego przez naszego fotografa do wybranej przez nas muzyki. Prezentację rozesłaliśmy wszystkim naszym gościom mailem, dzięki czemu wszyscy mieli stosunkowo szybko dostęp do najlepszych zdjęć z naszego ślubu i wesela.
A Wy? Co sądzicie o tych pomysłach? Jakie podziękowania Wam przypadły najbardziej do gustu? Czy gdybyście mieli teraz organizować swoje wesele, zrobilibyście coś inaczej? Jestem bardzo ciekawa Waszych historii!
Dobre rady:
– Jeśli macie czas i ochotę, w ciągu roku po ślubie możecie przygotować swoim gościom także bardziej spersonalizowane prezenty w postaci minialbumów z wybranymi specjalnie dla nich wywołanymi zdjęciami lub minipokazu slajdów ze wszystkimi zdjęciami, na których są obecni. Mój tata zrobił takie właśnie prezentacje, opatrzone zabawnymi komentarzami, dla najbliższych krewnych i znajomych, a my podarowaliśmy albumy najbardziej honorowym gościom, czyli babciom i dziadkom.
– Złożenie setki kopertek zajmie Wam nie więcej niż kilka godzin, w czasie których możecie spokojnie oglądać ulubiony serial lub koncentrować się na innym ważnym zadaniu. Jeśli jednak zdecydujecie się na żurawie origami, a na weselu planujecie więcej niż 50 osób, nakłońcie kilka osób do pomocy. Wspólne składanie może być świetną okazją do przedweselnych pogaduszek w gronie najbliższych!
Zostaw komentarz