Osiem lat temu dostałam od mojego ówczesnego chłopaka jeden z najbardziej zaskakujących i niezwykłych prezentów w moim życiu: narysowaną odręcznie krzyżówkę! Prawdę powiedziawszy do dziś nie mogę wyjść z podziwu dla kreatywności mojego męża (bo to on był tym chłopakiem). W hołdzie dla niego wpis ten ma charakter wywiadu, w którym wspólnymi siłami doradzamy, jak zrobić krzyżówkę.
Na koniec wpisu mała niespodzianka ode mnie!!! 😉
Drogi Mężu, zanim opowiesz czytelnikom, jak zrobić krzyżówkę, zdradź nam, skąd w ogóle wziął Ci się ten pomysł.
Byłem wtedy w drodze na Erasmusa. Ty przygotowywałaś się do innego wyjazdu zagranicznego. Tymczasem nadeszły Twoje urodziny. Jesteś jedną z najbardziej kreatywnych osób, jakie znam, dlatego wiedziałem, że nie wymigam się zwykłą kartką. Jako student nie mogłem sobie jednak pozwolić na zbyt drogi lub wielki prezent z uwagi na koszty przesyłki. Oryginalna, własnoręcznie zrobiona, spersonalizowana, narysowana na zwykłej kartce papieru krzyżówka spełniała wszystkie założone przeze mnie kryteria.
Ile czasu zajęło Ci zrobienie krzyżówki?
Jakaś 1/3 drogi z północy Polski do Lubljany, czyli ładnych kilka godzin. Jechałem sam pociągiem, na Nokii 3310 nie miałem żadnych książek, gier, aplikacji ani dostępu do Internetu, więc jeszcze przed wyjazdem zaplanowałem sobie, że zajmę sobie ciekawie czas, przygotowując Twój prezent. W minione wakacje często rozwiązywaliśmy razem krzyżówki w pociągu i to chyba było dla mnie bezpośrednią inspiracją. Samemu to jednak mniejsza frajda, więc zamiast krzyżówkę rozwiązać, postanowiłem ją stworzyć.
Jak zrobić krzyżówkę, która będzie idealnym prezentem?
Trzeba ją spersonalizować. Krzyżówkę o tematyce ogólnej można kupić w każdym kiosku. Co innego krzyżówka poświęcona w całości danej osobie. Najlepiej, żeby nie był jej w stanie rozwiązać nikt inny poza osobą, dla której jest przeznaczona. Trzeba też zadbać o to, żeby nawet dla tej osoby hasła i podpowiedzi nie były zbyt banalne. W Twojej krzyżówce nie pytałem o „Twoje imię” ale o „Imię najwspanialszej, najcudowniejszej, najukochańszej dziewczyny na świecie”. Całkiem trudne okazało się też pyanie o „Miejsce na wspaniałe wakacje”. Pamiętam, że miałaś wtedy niezłą zagwozdkę, zastanawiając się, o które ze zwiedzonych wspólnie miast lub krajów mi chodzi. Ja natomiast wydobyłem z zakamarków pamięci Twoje opowieści o cudownych wakacjach spędzonych w dzieciństwie na działce dziadka. Część trudniejszych haseł zgadywaliśmy na koniec wspólnie na Skypie 😉 Było z tym sporo radochy, ochów i achów!
To prawda. A jak zrobić krzyżówkę pod względem technicznym?
Do tego niezbędny jest ołówek, linijka i duża gumka [śmiech].Twoja krzyżówka miała 20 haseł (po 10 w pionie i w poziomie), bo dostałaś ją na 20. urodziny. Co ciekawe, udało mi się nawet żadnych kratek nie ścieśniać ani nie rozszerzać. Jedynym drobnym niedociągnieciem było to, że wyrazy stykały się ze sobą i musiałem rozdzielać je grubszą kreską. Najważniejsze jednak było hasło-rozwiązanie. Tak w zasadzie to dla niego była cała ta krzyżówka. W hasłach do wpisania nie mogło zabraknąć liter potrzebnych do ułożenia rozwiązania. Na początku więc napisałem je sobie w notesie, a potem tworząc kolejne hasła i podpowiedzi, skreślałem poszczególne litery, żeby sprawdzić, czy mam już wszystkie.
A tak wyglądała oryginalna krzyżówka:
Dziękujemy Ci za podzielenie się z nami swoim czasem i doświadczeniem. Możesz już wrócić do udoskonalania bloga dla naszych czytelników. Ja tymczasem podpowiem im
Jak zrobić krzyżówkę szybko i estetycznie za pomocą komputera?
Polskie strony i instrukcje „jak zrobić krzyżówkę” najczęściej proponują rozwiązania, polegające na ręcznym tworzeniu krzyżówki za pomocą tabeli w Wordzie i układzie: wszystkie hasła w poziomie, rozwiązanie w pionie. Jest to najprostsza możliwość, wymagająca wymyślenia tylu haseł, ile liter ma rozwiązanie krzyżówki.
Moim zdaniem znacznie bardziej ambitnie wyglądają jednak krzyżówki, w których hasła faktycznie się krzyżują. Mój Mąż sporo się nad taką napracował, ale w dzisiejszych czasach da się znaleźć w Internecie narzędzie, które wygeneruje nam taką krzyżówkę automatycznie.
Ci z Was, którzy, jak ja, mają doświadczenie w nauczaniu języków obcych, znają zapewne różne narzędzia do tworzenia krzyżówek on-line. Ja polecam stronę: https://crosswordlabs.com/. Układając krzyżówkę na imieniny cioci, wypróbowałam ich kilka i ta najbardziej przypadła mi do gustu.
Jej główne zalety to:
- jedno pole do wpisywania haseł i podpowiedzi oddzielonych spacją. Znacznie ułatwia to przeklejanie ich z brudnopisu w Wordzie (inne strony przewidują oddzielne pola na każde hasło i każdą podpowiedź, co bardzo wydłuża proces kopiowania i wklejania);
- ładne rozłożenie krzyżówki i podpowiedzi na stronie;
- możliwość ponownego generowania uzyskanej krzyżówki do czasu uzyskania satysfakcjonującego kształtu;
- opcje pobierania jako pdf i jako Word (co daje możliwość jej późniejszego „upiększenia” lub dopisania paru słów od siebie);
- po pobraniu jako Word bezproblemowe wstawianie w kratki numerków potrzebnych do odgadnięcia rozwiązania;
- opcja stworzenia krzyżówki on-line i przesłania linku do niej.
A oto efekty mojej pracy:
Nabrałeś już ochoty do stworzenia własnej krzyżówki? A może już wiesz, któremu fanowi krzyżówek wśród przyjaciół lub rodziny ją podarować? Daj znać, co sądzisz o tym pomyśle i koniecznie napisz, jeśli znasz jakieś polskie strony do automatycznego tworzenia bardziej skomplikowanych krzyżówek!
A tymczasem kliknij poniżej i rozwiąż moją koronawirusową krzyżówkę z przymrużeniem oka:
Pobierz krzyżówkę z hasłem-rozwiązaniem w pdfie
Dobre rady:
– Uważam, że krzyżówka to świetny sposób na przekazanie komuś ważnej wiadomości (np. za pomocą hasła-rozwiązania: „KOCHAM CIĘ!”, „CZY MOGĘ CIĘ POCAŁOWAĆ?” a nawet „WYJDZIESZ ZA MNIE?”).
– Pamiętajcie, że krzyżówka może być zarówno prezentem sama w sobie jak też i wstępem do prezentu (kiedy osoba obdarowana musi odgadnąć hasło, żeby dowiedzieć się, co dostanie lub gdzie ma tego szukać)! Inne pomysły na uatrakcyjnienie wręczania prezentów znajdziecie we wpisie: „Rozwiąż łamigłówkę, żeby dostać prezent„.
– W przeciwieństwie do krzyżówek prostszego rodzaju, bardziej zaawansowane generatory krzyżówek nie dają możliwości ustawienia hasła-rozwiązania. Jeśli to na nim głównie Wam zależy, musicie sami powpisywać numerki w odpowiednie kratki. Ja użyłam do tego czcionki rozmiaru 8, czerwonego koloru i wyrównałam do prawej, żeby liczby były dobrze widoczne w prawym dolnym rogu kratek.
– Do zrobienia ramki użyłam mało znanej funkcji Worda: Układ strony -> Tło strony -> Obramowania stron -> Wzór, z której wybrałam czerwone kwiatki, a następnie zmniejszyłam ich szerokość, żeby nie wchodziły na nagłówek.
– Strona https://crosswordlabs.com/ jest w języku angielskim. Szczęśliwie obsługuje polskie znaki. Jeśli jednak chcecie podarować wygenerowaną na niej krzyżówkę osobie nieznającej angielskiego, pamiętajcie o zamianie słów „Across” i „Down” na „Poziomo” i „Pionowo” po pobraniu krzyżówki do Worda (niestety nie ma takiej możliwości w pdf i wersji on-line);
– Nie zapomnijcie na koniec pracy sami rozwiązać swoją krzyżówkę, żeby sprawdzić, czy nie zawiera błędów! Ja sama niechcący popełniłam literówkę przy wpisywaniu haseł, co uniemożliwiało rozwiązanie łamigłówki! Na szczęście program zapamiętał moje dzieło i wystarczyło poprawić dwie literki, żeby mógł wygenerować krzyżówkę od nowa.
Tak się złożyło,że byłam na imieninach obdarowanej spersonalizowaną krzyżówką cioci.Solenizantka samodzielnie rozwiązała około połowę haseł,a następnie poprosiła gości aby włączyli się do zabawy.Muszę powiedzieć,że nie było łatwo.Hasła były ułożone inteligentnie,z humorem i dużą znajomością faktów z życia solenizantki.Wspólnymi siłami zebranej rodzinki udało nam się dobrnąć do końca i odczytać piękne hasło finalne.Prezent ten przywołał wiele wspomnień i uświadomił nam bliskość między Asią i Ciocią.