• [ULWPQSF id=2944]
  • Komputerowe

    Wirtualna impreza-niespodzianka – bezpieczna nawet w czasie pandemii

    Jak świętować urodziny w czasie pandemii? Co zrobić, żeby te okrągłe nie przeszły bez echa, choć nie możemy spotykać się w większym gronie? Z pomocą w zorganizowaniu wirtualnej imprezy-niespodzianki przychodzą wideokonferencje.

    Dawno, dawno temu, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o koronawirusach, polecałam prezent-niespodziankę: niezapowiedzianą wizytę. Obecnie jednak byłoby z tym więcej kłopotu (i ryzyka) niż radości. Czy to oznacza, że przyjęcia-niespodzianki muszą odejść w zapomnienie? Nie!

    W 2021 roku, w samym środku pandemii zorganizowałam imprezę-niespodziankę dla męża, nie narażając przy tym zdrowia żadnego z uczestników. W jaki sposób?

    Wirtualna impreza-niespodzianka – jak ją zorganizować?

    Dwa tygodnie przed urodzinami wysłałam mail do rodziny i prawie 30 znajomych z zaproszeniem na przyjęcie-niespodziankę. Podałam w nim dokładny dzień i godzinę spotkania, a zamiast adresu domowego, adres internetowy, a dokładniej link, który mieli kliknąć, żeby się z nami zobaczyć.

    Mąż niczego się nie spodziewał. W dniu jego urodzin mieliśmy zjeść smaczną kolację, a następnie jakoś zorganizować sobie wieczór. Punkt 21:00, kiedy jeszcze usypiał córeczkę, kliknęłam w przesłany wcześniej link i powitałam na czacie pierwszych gości. Do czasu, kiedy mąż przyszedł do pokoju, zebrali się już wszyscy zaproszeni. Jakież było jego zdziwienie, kiedy włączyłam głos w komputerze i powitały go radosne okrzyki kilkunastu znajomych osób!

    Wirtualna impreza-niespodzianka – z jakiego programu skorzystać?

    Jeśli nie masz wykupionego dostępu do płatnej platformy wideokonferencyjnej, do dyspozycji pozostają Ci takie serwisy jak Zoom, Google meet, Skype, Facebook czy Whatsup. Wszystkie one są darmowe lub mają swoje darmowe wersje, a korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne. Każdy ma jednak swoje ograniczenia, zwłaszcza jeśli na imprezę chcesz zaprosić osoby niekorzystające na co dzień z mediów społecznościowych albo nieznające angielskiego. Oto najważniejsze z nich

    Zoom

    – w wersji bezpłatnej po 45 minutach wszyscy uczestnicy muszą zmienić „pokój”, czyli kliknąć w kolejny wygenerowany link

    – interfejs jest obecnie tylko po angielsku, co może okazać się problemem, jeśli zapraszasz na imprezę-niespodziankę kogoś, kto nie zna dobrze tego języka

    Google meet

    – uczestnicy bez konta Google muszą prosić organizatora o dodatkowe pozwolenie przed dołączeniem do spotkania

    – w darmowej wersji maksymalny czas spotkania to 1 godzina

    Skype meet now

    – umożliwia połączenia przez zainstalowaną aplikację lub przez jedną z dwóch przeglądarek: Chrome lub Edge

    Facebook/WhatsApp

    – uczestnicy muszą mieć założone konto na Facebooku/WhatsUp

    Jestem przekonana, że rynek platform wideokonferencyjnych będzie się rozwijał i zmieniał, dlatego zanim zdecydujesz się na któreś rozwiązanie, sprawdź aktualność powyższych specyfikacji!

    Wirtualna impreza-niespodzianka – o czym warto pamiętać?

    Spora część z nas już od roku pracuje zdalnie i musi regularnie łączyć się z kamerą. Takie wirtualne spotkania bywają wyczerpujące. Dlatego polecam nie przeciągać ich zbyt długo. Zwłaszcza, jeśli tylko jubilat i organizator będą znali wszystkich gości. Z mojego doświadczenia wynika, że godzina w zupełności wystarczy.

    Na normalnym przyjęciu goście połączyliby się w mniejsze grupki i nawiązali znajomości. Na wirtualnej imprezie-niespodziance trudniej coś takiego zorganizować, dlatego to na jubilacie albo na organizatorze spoczywa obowiązek jej moderowania. Dopilnuj więc, żeby każdy miał możliwość złożenia życzeń i został przedstawiony pozostałym uczestnikom, a nie tylko grał rolę anonimowego obserwatora. Możesz nawet pokusić się o jakąś zabawę integracyjną albo wymyślić pytanie, na które będzie odpowiadał każdy gość (np. Dokończ zdanie: „Gdyby ta impreza odbywała się u nas w domu, to właśnie…”).

    Poproś uczestników, żeby przygotowali się na przyjęcie. Niech każdy ma ze sobą jakiś imprezowy akcent: papierową czapeczkę, karnawałową trąbkę, kolorowy krawat albo balonik. Rekwizyty przydadzą się do zrobienia pamiątkowego zdjęcia – zrzutu ekranu, na którym widać będzie w poszczególnych okienkach wszystkich uczestników imprezy.

    A Ty z jakich programów do wideokonferencji korzystasz, żeby zobaczyć się ze znajomymi? Napisz w komentarzu! Jeśli zorganizujesz wirtualną imprezę-niespodziankę, daj znać, jak poszło!

     

    2 Comments

    • Z tych platform, to chyba zoom zdaje sie byc najlatwiejszy na spontaniczne spotkania, gdyz wystarczy link i potem juz samo prowadzi za raczke.

      Co do zooma, to nie zawsze ten limit minutowy jest. Po zakonczeniu czasu mozna kliknac w ten sam link co wczesniej.

    Zostaw komentarz