• [ULWPQSF id=2944]
  • DIY Fotoprezenty Gry i zabawy Inne prezenty Pisanie

    Z jakich nieszablonowych prezentów na komunię ucieszy się Twoje dziecko?

    Jak myślisz, jaki prezent na komunię trafi najgłębiej do 9-letniego serduszka? Smartfon, smartwatch, smarthulajnoga? Wielka, ciężka, pozłacana Biblia? A może tematyczna gra planszowa, własna roślinka albo odpowiednio zaplanowana przygoda?

    Przygotowując się do tego wpisu przejrzałam popularne propozycje wyświetlane po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „prezent na komunię”. To, co tam znalazłam, było dla mnie cenną inspiracją do… rozpoczęcia wpisu od tego, czego nie dawać dziecku na Pierwszą Komunię.

    Jakich prezentów (raczej) nie dawać dziecku na Pierwszą Komunię

    popularne nietrafione prezenty na komunię

    Czy modne gadżety to dobry prezent na komunię?

    Internet zdaje się polecać głównie modne, a przy tym często bardzo drogie gadżety nie mające żadnego związku z tą religijną uroczystością. Wśród nich królują obecnie: smartfony, smartwatche, laptopy, tablety, rowery oraz elektryczne hulajnogi. Na dwóch stronach znalazłam też propozycje z gatunku „być”, a nie „mieć”. Już ucieszyłam się na jakieś nieszablonowe prezenty na komunię, kiedy z przerażeniem przeczytałam o… skoku ze spadochronem (dla 9-latka!) oraz przejażdżce czołgiem (sic!).

    Cóż mogę powiedzieć. Rozumiem, że Pierwsza Komunia jako ważne wydarzenie w życiu dziecka wydaje się być dobrą okazją do sprawienia mu wyjątkowego, droższego niż zwykle prezentu. Obiektywnie rzecz biorąc, nie ma w tym nic złego, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby darczyńcy potrafili te prezenty jakoś umotywować. Przykładowo:

    Dajemy Ci ten aparat cyfrowy, żebyś mógł uwieczniać ten piękny, stworzony przez Boga świat.

    Do komputera natomiast można dołączyć tematyczną grę przybliżającą treść Pisma Świętego lub prawdy wiary. Wbrew pozorom jest z czego wybierać, a choć sama nigdy nie miałam okazji żadnej przetestować, wiele gier wydaje mi się naprawdę wciągających, np. 100 gier biblijnych (puzzle, labirynty, zgadywanki itp.) za ok. 40-45 zł albo gra przygodowa „Być uczniem Jezusa” (60-65 zł) lub pakiet zawierający tę grę oraz wiele innych za ok. 90-100 zł. Komputerowe gry religijne znajdziecie m.in. w sklepie e-religijne.pl  lub gloria24.

    Czy dewocjonalia powinny być prezentem „na całe życie”?

    Na tych samych, „świeckich” stronach o prezentach na komunię niejako z konieczności wymienia się Biblię lub medalik, ale często ostrzega przy tym, że to prezent dla tradycjonalistów i raczej nie przypadnie dzieciom do gustu. Z tym akurat wyjątkowo się zgadzam. Poważny prezent dla dziecka na tak poważną okazję jaką jest Pierwsza Komunia z pewnością doda uroczystości jeszcze więcej powagi, ale czy zachęci je do pogłębiania wiary?

    Uważam, że jeśli już decydujemy się na taki prezent, powinien on być dostosowany do wieku. Pamiętam ze swojego dzieciństwa dwa takie prezenty. Pierwszym był różaniec z paciorkami w kształcie perłowo białych, mieniących się tęczowo serduszek. Uważałam, że wygląda wprost przecudnie i byłam z niego naprawdę dumna. Drugim było wielkie, ciężkie Pismo Święte z pozłacanymi brzegami stron. W tamtym okresie ani razu nie przyszła mi ochota, żeby je otworzyć. Chętnie za to czytałam różne opracowania i publikacje z obrazkami przeznaczone dla młodszych odbiorców. Zaś kiedy dorosłam i nabrałam zwyczaju regularnego czytania Pisma Świętego, kupiłam sobie własne, które bez trudu mogę chwycić jedną ręką.

    Jeśli więc tak jak ja, uważacie, że przeznaczeniem Pisma Świętego nie jest piękne prezentowanie się w przeszklonej gablocie, ale zapoznawanie ludzi ze Słowem Bożym, sprawcie dziecku Biblię lub jeszcze łatwiej przyswajalne opracowanie historii biblijnych dostosowane do jego wieku. W każdej księgarni religijnej znajdziecie spory ich wybór. A jeśli Wasza pociecha nie bardzo lubi czytać, może dotrzecie do niej za pomocą komiksu? Takie przedstawienie historii biblijnych może okazać się jedynym skutecznym sposobem dotarcia z Dobrą Nowiną do nieco zbuntowanych dzieciaków, do których nie trafiają przesłodzone, pastelowe obrazki dla dzieci. Znajdziecie go np. w sklepie Przystanek Jezus (cena: 90-100 zł).

    Ile można mieć pamiątek Pierwszej Komunii?

    Trzecim rodzajem prezentów, które raczej odradzam, są tzw. „pamiątki Pierwszej Komunii” w postaci małego albumu lub książeczki. Dziesiątki ich rodzajów znajdziecie w zasobach katolickich sklepów internetowych w zakładce „Na Pierwszą Komunię”. Dlaczego uważam, że nie są one najlepszym pomysłem? Z kilku powodów. Po pierwsze mają jedynie wartość sentymentalną. Nie są ani praktyczne, więc dziecko nie będzie korzystało z nich na co dzień, ani interaktywne, więc dziecko po ich jednokrotnym przejrzeniu nigdy do nich nie wróci. Po drugie, na pierwszy rzut oka wydają się tak trafionym prezentem, że dziecko na pewno od kogoś je dostanie. Ważne tylko, żeby nie dostało ich zbyt dużo. Lepiej więc umówić się w rodzinie, kto co planuje dać, żeby dziecko nie miało tych prawie identycznych pamiątek kilkanaście.

    Nieszablonowe prezenty na Pierwszą Komunię

    Najwyższa pora przejść teraz do prezentów, które z całego serca polecam, gdyż:

    – nawiązują do religijnego charakteru uroczystości

    – są nieszablonowe, więc nie powtórzą się z innymi

    – zapadną Waszemu dziecku głęboko w pamięć

    Nieszablonowe prezenty na komunię od rodziców i chrzestnych

    Są to prezenty, które wymagają dłuższego przygotowania, czasu na ich realizację, a także, w niektórych przypadkach, lepszej znajomości dziecka.

    Nieszablonowe prezenty na komunię od rodziców i chrzestnych

    Ognisko z opowieściami biblijnymi jako prezent na komunię

    Pierwsza Komunia Święta organizowana jest zwyczajowo w maju. Ten pierwszy ciepły miesiąc w roku to idealny moment na ognisko. Zorganizujcie je tak, by Wasze dziecko czuło się na nim gospodarzem. Jego obowiązki powinny być dostosowane do wieku tak, żeby nie czuło się nimi przytłoczone, a raczej dumne z powierzonej mu odpowiedzialności. Może na przykład witać wszystkich zaproszonych gości, powiedzieć każdemu komplement albo rozdawać kiełbaski. Punktem centralnym ogniska powinno być opowiadanie historii biblijnych. Uprzedźcie swoje dziecko, a także wszystkich zaproszonych dorosłych i starsze dzieci, żeby przygotowali swoją ulubioną historię. Nie ma znaczenia, czy opowiadający będzie siedział na specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, a wszyscy będą słuchać go w milczeniu, czy też każdy będzie dopowiadał szczegóły historii. Ważne jest bycie razem i pokazanie dzieciom, że Słowo Boże jest ciekawe.

    Wyprawa do raju (zoo / ogrodu botanicznego) jako prezent na komunię

    Jeszcze większe wrażenie może na dziecku wywrzeć wyprawa, podczas której nie tylko usłyszy, ale też zobaczy fragmenty historii biblijnych. Byłoby fantastycznie, gdyby każda rodzina mogła pozwolić sobie na wyjazd do Ziemi Świętej z okazji Pierwszej Komunii. Są też jednak tańsze i bardziej bezpieczne możliwości.

    Przykładowo w ogrodzie zoologicznym na dzieci czeka wąż (przypominający tego, który kusił Adama i Ewę), lwy (śpiące z Danielem w jaskini), czy osiołek (jak ten, na którym Jezus wjeżdżał do Jerozolimy). Zarówno zwierząt jak i roślin jest w Biblii niemało. Jeśli nie chcecie specjalnie wertować Pisma Świętego, informacje o nich znajdziecie w Internecie, m.in. na stronach Szkoła Myślenia Mini (zwierzęta) lub Panacea (rośliny).

    Wycieczkę możecie przeprowadzić na różne sposoby: 1) pozwolić dziecku na swobodne obieranie trasy i opowiadać mu przy wybranych zwierzętach/roślinach, w których historiach wystąpiły i jaką odegrały rolę albo 2) przygotować dla dziecka zestaw zagadek dotyczących wybranych zwierząt/roślin, które będzie musiało odszukać w ogrodzie, by znaleźć odpowiedzi.

    Kiedyś uczestniczyłam w tak przeprowadzonej wycieczce, choć bez nawiązań religijnych, i jestem pewna, że dzieciaki zapamiętały ją na długo.

    Sadzonka winorośli / drzewko oliwne jako prezent na komunię

    Podarujcie dziecku roślinkę kojarzącą się z historiami biblijnymi, dodając, że:

    Winorośl/drzewko oliwne trzeba starannie pielęgnować, tak samo jak relację z Bogiem. Inaczej uschnie.

    Pomysł ten podoba mi się z dwóch powodów. Po pierwsze przekazuje dziecku ważną prawdę o tym, że Pierwsza Komunia to nie jednorazowa uroczystość, a początek jego bardziej świadomej drogi z Bogiem. Po drugie nakłada na dziecko odpowiednią do wieku odpowiedzialność – pracę, której efekty widać gołym okiem. Nawet jeśli dziecko nie zostanie botanikiem, pielęgnacja jednego drzewka lub winorośli może być dla niego piękną przygodą.

    Własna szopka jako prezent na komunię

    Z okazji Pierwszej Komunii podarujcie dziecku własną szopkę, do której co święta możecie dokupować (lub dorabiać, jeśli macie takie umiejętności) jedną postać. Taka stajenka będzie rosnąć i dojrzewać razem z dzieckiem, które w późniejszym wieku może samo zadecydować, kogo chciałoby w niej jeszcze zobaczyć.

    Album ze zdjęciami oraz słowami z Pisma Świętego jako prezent na komunię

    Wybierzcie kilka cytatów z Pisma Świętego oraz zdjęcia dziecka, które mogą je ilustrować. Osoby lepiej obeznane ze Słowem Bożym mogą najpierw wybrać zdjęcia dziecka (od urodzenia, przez chrzest po komunię), a następnie poprzeplatać je odpowiednimi wersetami. Tak stworzony samodzielnie album – czy to zrobiony odręczne, czy na komputerze jako fotoksiążka – będzie wspaniałym tematycznym prezentem dla dziecka na Pierwszą Komunię.

    Nieszablonowe prezenty na Pierwszą Komunię od dalszych krewnych

    W tym dziale skupię się na prezentach, które wymagają krótszego przygotowania i powinny ucieszyć każde dziecko, niezależnie od zainteresowań. Kilka z nich możecie zrobić sami. Resztę znajdziecie w sklepach katolickich.

    Nieszablonowe prezenty na Pierwszą Komunię od dalszych krewnych

    Gdzie konkretnie szukać nieszablonowych prezentów na Pierwszą Komunię?

    W sklepach internetowych produkty skatalogowane są w kategoriach. Zdecydowanie odradzam Wam zakładkę „Pierwsza Komunia” (o czym już pisałam przy okazji omawiania tzw. „pamiątek Pierwszej Komunii”). Dużo ciekawsze rzeczy można znaleźć w działach „dla dzieci (i młodzieży)” oraz „upominki”/„gadżety religijne”. Według mnie są one prawdziwą kopalnią pomysłów. Oprócz książek, gier czy puzzli, o których przeczytacie więcej poniżej, oferują m.in. tematyczne bransoletki, breloczki do kluczy, kubki, a nawet podkładki pod myszkę (które warto rozważyć jako dodatek przy zakupie komputera stacjonarnego dla dziecka!).

    Książki w prezencie na komunię

    Uważam, że książki napisane specjalnie dla dzieci, dostosowanym do ich wieku językiem, szybciej i łatwiej trafią do dziecka niż pozycje kupowane z myślą o tym, by służyły mu „przez całe życie”. Zwłaszcza, że kiedy dziecko wreszcie do tych poważnych lektur dojrzeje, może już nie być zainteresowane taką tematyką z powodu braku pozytywnych doświadczeń z dzieciństwa.

    Moim faworytem są, były i pewnie zawsze będą „Opowieści z Narnii”. Książki należące do mojej babci były ukochaną serią mojego dzieciństwa. Szczególnie cenne było dla mnie to, że sama odkrywałam w nich odniesienia religijne. Teraz mam już własne egzemplarze, do których bardzo chętnie wracam.

    Niestety z czasów swojego dzieciństwa nie pamiętam innych książek religijnych dla młodych czytelników, dlatego nie jestem w stanie polecić Wam niczego innego z własnego doświadczenia. Szczęśliwie obecnie jest ich w sklepach całkiem sporo.

    Bardzo duży wybór obiecująco wyglądających książek oferuje księgarnia Przystanek Jezus.

    Ciekawym pomysłem może być też książka interaktywna z serii „Zostań bohaterem Biblii”, w której to czytelnik decyduje, jakich wyborów dokona bohater.

    Wśród wielu książek na Pierwszą Komunię zwróciłam także uwagę na publikacje dostosowane do zainteresowań dziecka, takich jak prace plastyczne („Paleta Pana Boga”), matematyka („Kalkulator Pana Boga”) oraz biologia („Ptaki Pana Boga”).

    Do prezentu na komunię w postaci czy to Pisma Świętego, czy książki, polecam dołączyć spersonalizowaną zakładkę ( we wpisie: Jak zrobić narożną zakładkę do książki w 4 krokach znajdziecie kilka przykładów takich zakładek wraz z instrukcją). Taka zakładka może być też nieszablonowym prezentem od dalszych krewnych, którzy nie są obecni podczas uroczystości, ale chcieliby dołączyć coś do kartki z życzeniami.

    zakładka origami jako dodatek do Opowieści z Narnii wręczonych na Pierwszą Komunię

    Gry planszowe w prezencie na komunię

    O ile na widok książek nie każde 9-letnie dziecko skacze z radości, o tyle do gier planszowych chyba nie trzeba żadnego zachęcać. Obecnie oferuje je prawie każdy sklep katolicki. Największy ich wybór znalazłam w sklepie Liturgiczny.pl .

    Moją uwagę zwróciły w szczególności:

    – gra Droga do nieba (ok. 170 zł) pokazująca m.in. jak działają łaski Ducha Świętego oraz zawierająca elementy współpracy, kiedy pierwsi gracze dojdą do Nieba i mogą z tej uprzywilejowanej pozycji pomagać innym, EDIT: GRA JUŻ WYPRÓBOWANA – MOJĄ RECENZJĘ GRY ZNAJDZIECIE TUTAJ

    – gra Inspire Uczynki Miłosierdzia (ok. 40-60 zł), która wygląda jak zaawansowana planszówka, ale według producenta jest przystosowana dla 9-latków,

    – gra Pax et bonum (ok. 40-60 zł), która wydaje się nieco prostsza,

    – gra Królestwo (ok. 100-120 zł), która nie odnosi się bezpośrednio do religii, ale ma za cel kształtowanie postaw moralnych

    oraz

    Misja (ok.80 zł) – gra o przywództwie dla graczy od 10 lat, więc zamiast na Pierwszą Komunię może nadać się na bierzmowanie.

    Małym indywidualistom lubiącym wyzwania i zagadki można natomiast podarować:

    Co robi Anioł (ok. 25-30 zł) – układanki i zagadki, które można rozwiązywać samodzielnie lub w większym gronie

    Katechizm w zagadkach (ok. 10 zł),

    Katechizmowe łamigłówki, krzyżówki, szyfry, puzzle, labirynty (ok. 10 zł).

    Inne nieszablonowe prezenty na Pierwszą Komunię

    Długo zastanawiałam się nad puzzlami. Niestety na rynku dostępne są jedynie puzzle religijne dla małych dzieci (najczęściej 26-elementowe), puzzle bożonarodzeniowe albo bardziej ambitne puzzle, których tematyka oraz estetyka mogłyby nie przypaść do gustu 9-latkom.

    Co do muzyki, polecano mi rockową płytę Arki Noego „Petarda” skierowaną do nieco starszych niż dotychczas odbiorców.

    W kwestii filmów kilka pytanych przeze mnie niezależnie osób z sentymentem wspominało film oraz całą serię pt. „Marcelino, chleb i wino”. Ja ze swojego dzieciństwa bardzo miło wspominam oglądane na VHS „Historie biblijne” Hanna Barbera z udziałem trzech współczesnych młodych archeologów, którzy podczas wykopalisk przenoszą się w czasy biblijne. Obawiam się jednak, że obecnie są one dostępne już tylko w bardzo słabej jakości na YouTube.

    A może sami napiszecie dla dziecka opowiadanie lub stworzycie niewielką, pamiątkową książeczkę? Jednym z pomysłów, które najbardziej mi się podobały wśród różnych propozycji nieszablonowych prezentów na komunię, były własnoręcznie przygotowane publikacje na temat patrona dziecka, czy też archaniołów, dołączone do związanych z nimi dewocjonaliów (medalików itp.). Przykładowo książeczka na temat archaniołów wyjaśniała, że Michał ma dodawać odwagi w obliczu trudności, Gabriel ma pomagać w wyrażaniu swoich myśli i swojego zdania, Rafał ma koić ból, a Uriel podpowiadać, co robić w nowych, kłopotliwych sytuacjach.

    Podsumowanie prezentów na komunię

    W dużym skrócie, moim subiektywnym zdaniem:

    – modne, świeckie gadżety; wielkie, ciężkie Biblie; dewocjonalia i pamiątki Pierwszej Komunii – tak, ale z umiarem!

    – przygody, powierzanie małych odpowiedzialności, książki dostosowane do wieku, wartościowe gry planszowe (lub ew. komputerowe), fajne gadżety religijne, muzyka i filmy – oby jak najwięcej!

    podsumowanie popuarnych i nieszablonowych prezentów na komunię

    Jeśli macie coś do dodania, bardzo Was proszę, napiszcie o tym w komentarzu! Może dzięki Wam jakieś dziecko dostanie naprawdę wartościowy, niezapomniany prezent na komunię!

    16 Comments

      • Podpowiedziano mi ją na jednym anglojęzycznym forum, kiedy robiam research, ale nie wiem, czy ktoś to wymyślił zainspirowany moim pytaniem, czy faktycznie wypróbował. Mam nadzieję, że sama o nim nie zapomnę, do czasu aż sami zostaniemy rodzicami „pierwszokomunistki” 😉

    • Fajny wpis. Zapewne nie przyszłoby mi do głowy, ile na rynku jest „gadżetów” religijnych skrojonych na miarę dziecka. Jeszcze nigdy w dorosłym życiu nie byłam na komunii w charakterze gościa, ale myślę, że dzięki Twojemu podsumowaniu spróbowałabym wyjść poza konwenanse i pozostać w klimacie uroczystości zarazem.
      A poza tym nie za dużo Aś na tym blogu? Kuzynka pyta.

      • Co poradzić, że tyle fajnych Aś na świecie, a ja jakoś je przyciągam 😉 A swoją drogą planując ten wpis, jeszcze nie wiedziałam, że też się będę w tym roku na komunię wybierać i sama już teraz z niego skorzystam 😀

    • Szkoda, że 2 lata temu nie wiedziałam o istnieniu takich fajnych prezentów (szczególnie gry mi się podobają). Kupiłam chrześniakowi piękny, ale bardzo poważny album o świętych, a on przejrzał go, pośmiał się z obrazków i odstawił w ciemny kąt. I tyle było frajdy 🙁 Mam tylko nadzieję, że kiedyś, kiedyś ta książka mu się jednak przyda.

      • Może zajrzy, jak będzie wybierał sobie imię na bierzmowanie? Albo z okazji Wszystkich Świętych można mu o albumie przypomnieć, żeby co roku choć o jednym poczytał.

    • Dla swojej córki z mężem kupiliśmy lot w leszczyńskim tunelu aerodynamicznym. W okresie komunijnym jest tańszy i do tego z nagraniem więc będzie miła pamiątkę. Myślimy jeszcze o rowerze albo hulajnodze.

    • Wróciłam do wpisu po latach, bo dopiero myślę o prezencie komunijnym 😉 W sumie drzewko to może kupić i dalszy członek rodziny, nie tylko rodzic, nie? Co do materiałów o tematyce religijnej to Marcelino Chleb i Wino jest przede wszystkim książką, którą zresztą bardzo polecam, również jako przygotowanie do Komunii – najpóźniej na Komunię.
      Co do dewocjonaliów – co prawda znam trzylatki, które regularnie noszą medalik na szyi, ale pewnie łatwiej polecić bardziej uniwersalne rozwiązania typu medalik na nadgarstku, np. https://www.miamaria.pl/produkty/dla-dziewczynki.html (lokalna firma a produkty przepiękne!).
      Napisałam, napisałam i w sumie dalej nie wiem, co kupić 😛

      • Piękne te branzoletki – dzięki za link! Pewnie od czasu, kiedy powstawał ten wpis, pojawilo się na rynku wiele nowych ciekawych rzeczy. Może odświeżę go, kiedy dzieci rodziny i znajomych będą szły do Komunii. A na razie będę wdzięczna za wszelkie pomysły, rady i polecajki!

    • Asiu, piękny i przydatny wpis!
      Ja swojej chrześnicy kilka lat temu podarowałam „Niebo istnieje naprawdę” (sama uwielbiam tę książkę :), jazdę konną, bo bardzo chciała oraz zabrałam na jednodniową wycieczkę, gdzie miałyśmy dużo czasu tylko dla siebie. Teraz chciałabym drugiej chrześnicy dać coś podobnego, ale mam mniej czasu na organizację wycieczki i Twój wpis ogromnie mi pomoże znaleźć coś ciekawego i nieszablonowego.
      DZiękuję!!!

    Zostaw komentarz