Kiedy w zeszłym roku pytałam o najlepsze prezenty na Dzień Babci, moja przyjaciółka podrzuciła mi pomysł na książkę do przechowywania wspomnień. Niezależnie od kondycji fizycznej, wykształcenia i zasobności portfela, jest bowiem coś, co łączy wszystkich seniorów: potrzeba kontaktu z bliskimi i chęć pozostawienia po sobie wspomnień.
Opowiedz mi, Babciu
„Opowiedz mi, Babciu”* to album do zapisywania historii z życia babci. Książka zaczyna się od wspominków o rodzinie: mamie, tacie, a także babciach i dziadkach naszej babci. W kolejnych rozdziałach babcia może opisać swoje dzieciństwo, czasy szkolne, swoją największą miłość, czyli dziadka, oraz pracę. Następnie płynnie przechodzi do zapisków na temat swoich dzieci i wnucząt. Autorzy przewidzieli też miejsce na zainteresowania babci (czy to z przeszłości, czy obecne) oraz wpisanie własnych propozycji tematów.
Jak wypełniać książkę do przechowywania wspomnień?
Album możecie wypełniać na dwa sposoby. Jeśli babcia lubi pisać, to ona może tak naprawdę zrobić prezent swoim wnukom, oddając im zapisaną swoimi wspomnieniami książkę.
Bardziej przemawia do mnie jednak drugi sposób, kiedy to babcia opowiada, odpowiadając na zadane w książce pytania, a wnukowie pilnie jej słuchają i sami odnotowują to, co najważniejsze. Dlaczego?
– Nie każda babcia lubi i potrafi ładnie pisać, a niektórym uniemożliwia to słaby w tym wieku wzrok lub trzęsące się ręce.
– Wypełniając album razem, zaspokajacie potrzebę bliskości i wspólnego spędzania czasu z babcią.
– Słuchając, poznacie z pewnością więcej szczegółów, niż dowiedzielibyście się z pisemnej relacji.
Cena książki do przechowywania wspomnień
Album „Opowiedz mi, Babciu” można znaleźć w Internecie za ok. 47-75 zł (listę sklepów znajdziecie, klikając link). Czy to dużo czy mało?
Z jednej strony niedużo, zważywszy na bezcenne zapiski, które ma gromadzić, oraz solidne wykonanie. Twarda okładka, gruby papier i solidna oprawa pozwolą cieszyć się książką do przechowywania wspomnień przez długie lata.
Z drugiej strony są wnukowie, których kieszonkowe nie wystarczy na zrobienie takiego prezentu dwóm babciom, dwóm dziadkom i czterem prababkom. W takich przypadkach, a także jeśli chcecie, by Wasza księga do przechowywania wspomnień była spersonalizowana, stwórzcie ją sami.
Jak stworzyć samemu książkę do przechowywania wspomnień?
Jeśli zależy Wam na personalizacji bardziej niż na niskiej cenie, zaprojektujcie fotoksiążkę do przechowywania wspomnień, umieszczając w niej zeskanowane zdjęcia z dzieciństwa, ślubu i innych ważnych momentów z życia Waszej babci. Będzie to znacznie bezpieczniejsze i trwalsze rozwiązanie niż wklejenie ich na karty kupionej książki. A efekt osiągniecie jedynie pożyczając, a nie zabierając zdjęcia z albumu babci.
Jeśli natomiast to cena jest dla Was kluczowa, pobawcie się w scrapbooking lub pójdźcie do babci z najzwyklejszym notesem i dobrze przemyślanymi pytaniami. Wspólnie spędzony czas i to, że wykazaliście chęci, żeby tyle się o niej dowiedzieć i utrwalić jej wspomnienia, z pewnością zostanie docenione.
Alternatywne pytania do umieszczenia w książce do przechowywania wspomnień
Zaletą samodzielnego projektowania książki do przechowywania wspomnień jest to, że możecie zadać każdej z babć inny zestaw pytań. Te zaproponowane w albumie „Opowiedz mi, Babciu” są na tyle ogólne, że pasują do każdej seniorki. I tam możecie jednak w ostatniej części dopisać coś od siebie.
– Jeśli babcia pracowała zawodowo, spróbujcie się dowiedzieć, jak wyglądał jej pierwszy dzień w pracy, jaki największy sukces odniosła, co ją zdziwiło i na co wydała swoją pierwszą wypłatę.
– Jeśli mieszkała na wsi, niech powie, które prace gospodarskie sprawiały jej największą przyjemność i dlaczego. Jak wyglądał jej dzień? Czy zwierzęta płatały jej figle?
– Jeśli lubi gotować, wypytajcie ją o pierwszą w życiu zupę, pierwsze danie, jakie zrobiła dla dziadka, ulubiony przepis i największy sekret kulinarny.
– Jeśli przykłada dużą wagę do swojego ubioru, zapytajcie o ulubioną sukienkę, doświadczenia krawieckie, najcenniejszą biżuterię i historię sukni ślubnej (kto ją projektował, jak zdobył materiał, kto szył, jak dokładnie wyglądała i co się z nią potem stało).
– Jeśli dużo podróżowała, które miejsce na ziemi uważa za najpiękniejsze, jakie emocje towarzyszyły jej przy pierwszym wyjeździe z rodzinnej miejscowości, czy pamięta swoją pierwszą podróż statkiem/ pociągiem/ samolotem, jak radziła sobie za granicą z komunikacją z tubylcami, czy zauważała różnice kulturowe.
Mogłabym tak jeszcze długo, ale sami najlepiej wiecie, co wyróżnia Waszą Babcię wśród tysięcy innych i o co możecie ją zapytać, żeby zanurzyła się w miłych wspomnieniach. Chętnie przeczytam o Waszych pomysłach!
* Po kliknięciu w nazwę książki przeniesiecie się na stronę z porównywarką cen. Kupując ją w wymienionych sklepach niezależnie ode mnie, zapłacicie tyle samo, ale jeśli zrobicie to po kliknięciu w link, dostanę za polecenie niewielką prowizję. Z góry dziękuję!
Dobre rady:
– Jeśli decydujecie się sami wypełniać album, koniecznie notujcie w trakcie słuchania lub nagrywajcie wypowiedź babci. Ja kiedyś zrobiłam ten błąd, że siedziałam przez całą opowieść zasłuchana, a po powrocie do domu, kiedy postanowiłam ją spisać, poplątały mi się wszystkie nazwy ważnych miejscowości i połowa dat.
– Kupić (a także samodzielnie zrobić) możecie też, oczywiście, wersję dla dziadka: „Opowiedz mi, Dziadku”
– Inne pomysły na kreatywne prezenty na Dzień Babci znajdziecie tutaj oraz tutaj.
Zostaw komentarz