• [ULWPQSF id=2944]
  • DIY Gry i zabawy

    Klocki JENGA – 5 pomysłów na personalizację i 3 warianty gry

    W dzieciństwie uwielbiałam grać u innych w klocki Jenga. Kiedy jednak jako osoba dorosła sama dostałam je od znajomych, szybko doszłam do wniosku, że gra Jenga jest dla trzeźwego dorosłego zbyt prosta. Już miałam przekazać ją komuś w bardziej odpowiednim wieku, kiedy usłyszałam o całkiem nowym zastosowaniu klocków. Tak zrodziło się w mojej głowie 5 sposobów personalizacji i 3 nowe warianty gry.

    1. Klocki Jenga jako prezent składkowy

    1-klocki-jenga-skladkowe

    Wyobraźcie sobie niezniszczalną księgę gości ślubnych. Taką, na której marginesach nie zostaną ślady paluchów, której kartek nie porwą ciekawskie dzieci i która będzie przeglądana znacznie częściej niż raz w roku na rocznicę. Domyślacie się już, do czego zmierzam?

    Na pewnym weselu na Pomorzu państwo młodzi rozrzucili na stoliku klocki Jenga i poprosili gości weselnych, aby to na nich wpisali swoje życzenia. Krewni i znajomi nie musieli głowić się, czym wypełnić wielką pustą kartę, a nowożeńcy zyskali trwałą pamiątkę. Wyobrażam sobie, że teraz nie tylko grają w Jengę, ale też układają klocki w wymyślne konstrukcje, podpowiadając sobie np. „daj dziadka na samą górę” lub „podeprzyj prawą stronę klockiem cioci”. Mogą też patrzeć na życzenia i zgadywać, czyjego są autorstwa.

    W tym przypadku inicjatywą wykazali się sami obdarowani, ale uważam, że można wykorzystać ich pomysł w prezencie składkowym od większej liczby gości. Klocki Jenga sprawdzą się znakomicie na okrągłe urodziny (jak również na 54. urodziny, gdyż tyle klocków jest w opakowaniu). Po jednej stronie można wpisać swoje imię i nazwisko, a po drugiej życzenia. Jeśli nie uda się uzbierać 54 gości, nic nie szkodzi. Zawsze można ustalić, że w czasie gry dostaje się dodatkowy punkt za wyciągnięcie klocka z napisem [patrz: 3 warianty gry poniżej].

    2. Klocki Jenga z częściami ciała2-klocki-jenga-czesci-ciala

    Klocki Jenga z wypisanymi częściami ciała to świetny prezent na ślub lub rocznicę. W romantycznej wersji gry po wyciągnięciu odpowiedniego klocka należy pocałować drugą osobę we wskazane miejsce. Kiedy natomiast do zabawy przyłączą się dzieci, klocki Jenga zamienią się w zabawkę edukacyjną: punkt będzie bowiem przysługiwał dopiero po dotknięciu odpowiedniej części ciała. Można też będzie spróbować ułożyć z nich całego człowieka. Jeśli sądzicie, że nie uda Wam się wymyślić aż 54 miejsc, zajrzyjcie do atlasu anatomicznego i dajcie się ponieść fantazji!

    3. Klocki Jenga z zadaniami3-klocki-jenga-dla-par

    To również propozycja na prezent dla par do wykonania przez osobę trzecią lub jednego z małżonków. Zadania mogą być poważne lub żartobliwe, np. „Robisz kolację”, „Zmywasz naczynia”, „Opowiadasz kawał”. Warto wpleść w nie także przyjemności, np. „Dostajesz buziaka w nos”. Wszystkie powinny być krótkie i napisane w 2. os. l. poj. W tej wersji również można pozostawić kilka klocków pustych.

    4. Klocki Jenga na wieczór panieński4-klocki-jenga-wieczor-panienski

    Tym razem piszemy na klockach pytania lub wyzwania. Uczestniczki wieczoru wyciągają kolejno klocki z wieży, a następnie odczytują napis i wykonują zadanie lub próbują podać prawidłową odpowiedź. Punkty możemy przyznawać tylko za prawidłowe odpowiedzi albo za każdą podjętą próbę. Oto kilka przykładowych napisów:

    WYZWANIA:

    Ułóż rymowankę o Niej, Ułóż piosenkę o Niej, Odtańcz taniec weselny, Podaj 10 synonimów słowa „mąż”, Podaj 10 synonimów słowa „żona”, Odegraj Marsz Mendelsona, Zagwiżdż Marsz Mendelsona, Opowiedz kawał małżeński, Podaj przepis na danie dla męża

    PYTANIA:

    Gdzie się poznali?, Data zaręczyn?, Miejsce zaręczyn?, Podróż poślubna?, Ile planują mieć dzieci?, Kto powiedział pierwszy „kocham Cię”?, Jej pierwsza miłość?, Jej/Jego ulubiony wiersz?, Jej/Jego ulubiona piosenka?, Jej/Jego ulubiony aktor?, Jej/Jego ulubiony zespół muzyczny?, Jej/Jego ulubiony film?, Jej/Jego ulubiona książka?, Jej/Jego ulubiony przedmiot w szkole?, Jej/Jego ulubiony sport?, Jej/Jego numer buta?, Jej/Ich największe marzenie?

    Możecie umówić się, że zadania robią wszyscy, natomiast w przypadku wylosowania pytania panna młoda opowiada o narzeczonym, a reszta dziewczyn o niej.

    Warto jest zróżnicować klocki, używając do pisania dwóch kolorów. Dzięki temu nowożeńcy będą mogli wykorzystać je potem do gry, stosując wariant A [patrz: 3 warianty gry poniżej].

    5. Klocki Jenga na urodziny5-klocki-jenga-tower-personalised

    Klocki Jenga można poza tym spersonalizować tak samo jak torebki herbaty czy czekoladki Merci. W zależności od wieku czy zainteresowań obdarowanego można na nich napisać:

    – dobre życzenia,

    – mądre sentencje,

    – wersety poezji,

    – fragmenty ulubionych piosenek (lub jednej piosenki, do złożenia jak puzzle),

    – nazwiska piłkarzy ulubionej drużyny (lub 5 różnych drużyn),

    – zabawne zagadki (pytanie na jednej, odpowiedź na drugiej stronie).

     

    Jestem pewna, że po przeczytaniu tego wpisu znajdziecie jeszcze wiele innych zastosowań i sposobów personalizacji klocków Jenga. Proszę, podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!

     

    Ja tymczasem zgodnie z zapowiedzią prezentuję jeszcze 3 warianty gry spersonalizowanymi klockami Jenga:

     

    Klocki Jenga – 3 warianty gry

    6-klocki-jenga-tower-game-variations

    A – Gra klockami z napisami w 2 kolorach

    Jest to wariant gry na 2 osoby lub 2 drużyny, w którym punkty dostaje się tylko za wyciągnięcie klocka w swoim kolorze. Jeśli wszystkie klocki ozdobione są napisami, ruch jednej drużyny trwa aż do czasu wyciągnięcia koloru przeciwnika. Jeśli część klocków pozostało pustych, wyciągamy na zmianę po 1 klocku. Za swój kolor dostaje się 1 punkt, za pusty klocek 0 punktów, a za inny kolor punkt dostaje drużyna przeciwna. W przypadku gry z mniejszymi dziećmi (zwłaszcza grającymi na własne konto), proponuję, żeby dorośli dostawali punkty tylko za swój kolor, a dzieci za każdy wyjęty klocek.

    B – Gra częściowo spersonalizowanymi klockami

    Zasady gry są podobne do wariantu A: punkty dostaje się tylko za klocek z napisem, jednak tutaj nie dzielimy się na drużyny i grać może dowolna liczba osób.

    C – Gra klockami z napisami po obu stronach

    W tym wariancie punkt dostaje się po prawidłowym odgadnięciu napisu znajdującego się po drugiej stronie. Jeśli jest to zagadka, trzeba odgadnąć odpowiedź, jeśli życzenia lub sentencja – podać autora. Tak spersonalizowanymi klockami można grać nie tylko w klasyczną Jengę, ale też w innego rodzaju zgadywanki/układanki. Zasady wymyślcie sami i koniecznie podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!

    Oto gdzie możecie je kupić:

    Oryginalne klocki Jenga

    Tańsza wersja bez napisów JENGA na bokach

    * Linki do klocków Jenga to tzw. linki afiliacyjne. Jeśli zdecydujecie się na ich zakup, klikając w jeden z nich, dostanę za to prowizję. Dla Was cena pozostanie bez zmian, a ja będę wiedzieć, że mój pomysł na prezent przypadł Wam do gustu. Jeśli tak jak ja uważacie, że spersonalizowane klocki Jenga spodobają się przyszłej pannie młodej, nowożeńcom lub jubilatom, będę Wam bardzo wdzięczna za skorzystanie z linków.

    55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym55-px-cyan-z-czerwonym

    Dobre rady:

    – Dostępne w sklepach klocki Jenga z gotowymi napisami są przeznaczone dla osób od lat 18. Oznacza to, że nie każdemu się spodobają. Jeśli obawiacie się zdawać się na poczucie humoru i dobrego smaku producenta, lepiej wykonajcie napisy sami!

    Zostaw komentarz