• [ULWPQSF id=2944]
  • Pisanie

    12 nieoczywistych sposobów na to, jak wręczyć opowiadanie lub artykuł

    Wzruszające opowiadanie napisane, zabawny artykuł sformatowany i co dalej? Jak wręczyć bliskiej osobie taki tekstowy prezent? Oto 12 sposobów, które wymyśliliśmy wspólnie z dotychczasowymi klientami.

    Jak wręczyć zarówno opowiadanie jak i artykuł:

    1.Wyślij prezent mailem

    To rozwiązanie sprawdzi się, kiedy robisz prezent osobie, która jest daleko i której nie możesz wręczyć prezentu osobiście. Podarunek z pewnością trafi do adresata we właściwym dniu, a Ty zaoszczędzisz na kosztach przesyłki.

    2.Wydrukuj tekst, zwiń w rulon i przewiąż wstążką

    Będzie wtedy prezentować się bardzo efektownie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby prezent nie zniszczył się w transporcie, zapakuj zwinięte w rulon opowiadanie lub artykuł do tuby lub podłużnego pudełka prezentowego.

    3.Podaruj opowiadanie/artykuł jako „list w butelce”

    To pomysł jednego z moich klientów, który podarował tak opowiadanie napisane dla żony. Nie dość, że wzbudził w ten sposób jej ciekawość, to jeszcze wykazał się niemałą kreatywnością!

    4.Opal kartki z wydrukowanym prezentem

    Zadrukowane kartki potrzymaj przez chwilę nad ogniem, żeby nadać im pożółkły kolor i je postarzyć. Futurystyczne opowiadania i imitacje współczesnych gazet się do tego nie nadają, ale opowiadania rozgrywające się w średniowieczu (np. o księżniczkach) albo gazety sprzed kilkudziesięciu lat (np. na okrągłą rocznicę ślubu rodziców) – jak najbardziej!

    Możesz też przypalić krawędzie, nadając podarunkowi bardziej dramatyczny wygląd. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej ustawić większe marginesy!

    Ciekawe pomysły na to, jak wręczyć artykuł:

    5.Włóż artykuł do prawdziwego czasopisma

    Dzięki temu, że dokładnie odwzorowuję wybrane przez Ciebie czasopismo, możesz wkleić wydrukowane strony między kartki magazynu i nabrać bliską osobę, że naprawdę znalazła się w gazecie.

    6.Opraw artykuł w ramkę

    Jeśli artykuł ma być pamiątką na dłużej, wręcz go tak, by mógł zawisnąć na ścianie i przypominać bliskiej osobie, jak bardzo jest w Twoich oczach wyjątkowa. Długo doradzałam klientom prezentację wydrukowanego artykułu w antyramie, tak by ramka nie odwracała uwagi od tego, co się w niej znajduje.

    Kiedy jednak otrzymałam zdjęcie prezentu wręczonego przez jedną z klientek, aż oniemiałam z wrażenia i przyznałam ponad wszelką wątpliwość, że artykuł w drewnianej ramie też prezentuje się wspaniale. W tym konkretnym przypadku tekturowe tło zostało dodatkowo ozdobione techniką decoupage.

    Ciekawe pomysły na to, jak wręczyć opowiadanie:

    Wielu osobom wydaje się, że opowiadanie to taka krótsza powieść, więc wyobrażają sobie, że wręczą bliskiej osobie książkę lub coś co będzie przypominało ją fizycznie. Nie jest to takie proste, ale jest na to kilka sposobów:

    7.Dorób okładkę i zepnij strony

    To najprostszy sposób na to, jak przerobić opowiadanie na książkę. Okładkę możesz zlecić grafikowi, mi albo przygotować samodzielnie w programie graficznym typu Canva. Polecam wtedy zmniejszyć wielkość stron opowiadania, żeby wyszło ich więcej. Kartki (drukowane jednostronnie, aby zwiększyć objętość prezentu) zepnij zszywaczem albo zbinduj w dowolnym punkcie xero.

    8.Stwórz fotoksiążkę

    Jeśli marzy Ci się bardziej profesjonalny wydruk prezentu, skorzystaj z edytora do tworzenia fotoksiążek. Jest to dodatkowy (często niemały) koszt i dość czasochłonny proces – edytory te bowiem powstały z myślą raczej o albumach ze zdjęciami niż o tekście. Daje to jednak możliwość zilustrowania tekstu zdjęciami. Ja polecam ten pomysł zwłaszcza w przypadku opowiadań dla dzieci. Z jednej strony mali czytelnicy z pewnością chętniej zapoznają się z treścią, jeśli będzie zobrazowana rysunkami lub ich zdjęciami. Z drugiej strony wydrukowane na sztywnym papierze lub kartonie opowiadanie będzie bardziej trwałe. Tu z pomocą przychodzi fotoksiążka „kids” firmy CEWE.

    9.Pobaw się w scrapbooking

    Jest to propozycja dla osób obdarzonych pięknym charakterem pisma i zdolnościami artystycznymi. Ręcznie przepisane opowiadanie z pewnością zrobi wrażenie na obdarowywanym. Na mnie zrobiło ogromne, kiedy jedna z klientek pokazała mi oprawiony w skórę plik kartek z wykaligrafowaną piórem historią, odręcznymi rysunkami i zdjęciami.

    10.Zrób oryginalną ramkę

    Zwykle już sama treść opowiadania ofiarowanego w prezencie wywołuje łzy wzruszenia na twarzach obdarowanych. Efekt ten możesz jednak wzmocnić za pomocą ciekawej ramki. Jeden z przykładów, jakie zaproponowałam kiedyś klientowi zamawiającemu tekst dla żony, to ozdobienie każdej strony drukowanymi napisami „KOCHAM CIĘ” biegnącymi dookoła wzdłuż całej krawędzi kartki. Napis może przekazywać dowolną wiadomość np. „JESTEŚ MOJĄ NAJLEPSZĄ PRZYJACIÓŁKĄ” albo „STO LAT!”.

    11.Odczytaj opowiadanie na imprezie

    Taki odczyt opowiadania może stanowić punkt kulminacyjny imprezy (urodzin, obchodów rocznicy czy wieczoru panieńskiego). Pomysł ten sprawdza się zwłaszcza, kiedy w opowiadaniu występują, choćby epizodycznie, również inni uczestnicy przyjęcia (np. pozostali członkowie rodziny).

    Jedna z moich klientek kupiła nawet błyszczące papierowe korony i rozdała zgromadzonym na urodzinach siostry gościom, których przedstawiłam w opowiadaniu jako rodzinę królewską. Wiem, że kiedy czytała opowiadanie, wszyscy mieli je na głowach ?

    12.Nagraj audiobook

    Nie wszyscy lubią czytać. Ale to nie oznacza, że opowiadanie nie jest dla nich dobrym prezentem. Czasem wystarczy je nagrać, żeby tekst stał się dla nienawykłego do czytania słuchacza bardziej zachęcający. Nagranie z Twoim głosem z pewnością będzie miało dla obdarowywanego podwójną wartość.

    Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, a masz odpowiednie fundusze, zleć przeczytanie opowiadania znanemu lektorowi. Dowiedziałam się o tej możliwości dzięki jednej z klientek, która poprosiła o to Krystynę Czubównę. Jest to ulubiona lektorka jej męża, a opowiadanie zawierało w sobie wątki przyrodnicze, więc wszystkie elementy idealnie się uzupełniały.

    Podsumowując:

    Przede wszystkim zastanów się, co pasuje do tekstu, który razem stworzymy. Czy jest on bardziej zabawny czy wzruszający, współczesny czy stylizowany, czy obdarowana osoba będzie miała gdzie powiesić swój prezent, czy będzie wolała odsłuchiwać go wciąż na nowo. Pamiętaj, że to Ty znasz obdarowywanego najlepiej. Ja mogę Ci tylko doradzić ?

    Ciekawa jestem, czy przychodzą Ci na myśl jeszcze inne sposoby na to, jak wręczyć opowiadanie lub artykuł. Podzielisz się? Chętnie dopiszę je do listy!

    Zachęcam Cię do samodzielnego pisania wzruszających opowiadań i zabawnych artykułów w prezencie. Jeśli jednak chcesz, chętnie Ci w tym pomogę.

    Zamów opowiadanie<br />

    lub

    Zamów artykuł<br />

    I zaskocz swoich bliskich niepowtarzalnym prezentem!

    Dobre rady:

    – Problemów z zapakowaniem i efektownym wręczeniem nastręczają też prezenty dźwiękowe. O tym, jak je podarować, pisałam TUTAJ.

    Zostaw komentarz