• [ULWPQSF id=2944]
  • DIY

    Jak zrobić narożną zakładkę do książki w 4 krokach

    narożne zakładki do książek DIY origami corner bookmarks

    Niedawno odkryłam super praktyczne, proste w wykonaniu narożne zakładki origami do książek, które łatwo spersonalizować. Jeszcze tego samego wieczoru zrobiłam kilkanaście i już wiem, komu je podarować!

    Szukałam właśnie pomysłu na prezent dla 9-letniej bratanicy. Choć jej przygoda z książkami zaczęła się stosunkowo niedawno, sądzę, że będą stanowiły ważną część jej życia. Dlatego też pomyślałam o zakładkach do książek.

    Po inspirację zajrzałam do Internetu, a tam czekała na mnie prawdziwa perełka: zabawne zakładki origami do książek, które można wykonać dosłownie w dwie minuty! Moje pierwotne plany wydrukowania i zalaminowania prostokątnej papierowej zakładki odeszły więc w niepamięć na rzecz kolorowych trójkątnych potworków zjadających rogi książki, lwów okalających narożniki swą bujną grzywą i pingwinów drepczących po białych kartkach.

    4 powody, dla których postanowiłam wymienić wszystkie swoje zakładki do książek

    1. Narożne zakładki nie wypadają z książek

    W związku z tym, że czas na czytanie mam głównie w środkach komunikacji, często zmuszona jestem trzymać książkę w pionie, przytrzymując tą samą ręką bieżącą stronę oraz zakładkę (drugą ręką trzymam się poręczy, żeby nie upaść 😉 . Nie raz zdarzyło mi się, że zakładka wypadała mi z książki albo będąc jeszcze w torbie, albo już po wyciągnięciu z niej (wtedy często spadała na zabłoconą podłogę autobusu). Najważniejszą zaletą narożnych zakładek origami jest więc dla mnie to, że doskonale trzymają się kartek, nie niszcząc ich, jak zakładki w postaci spinaczy lub magnesów.

    narożna zakładka origami nie wypada z książki!

    1. Zakładki origami są zaskakująco trwałe

    Pierwsze narożne zakładki zrobiłam z tego, co miałam pod ręką. Traf chciał, że był to kwadratowy bloczek z kolorowymi karteczkami. Gdybym zrobiła z nich zwykłą, prostokątną zakładkę, musiałabym ją zalaminować, żeby nie zniszczyła się, zanim skończę książkę. Dzięki odpowiednim zagięciom najbardziej narażone na zniszczenie części zakładek origami są dobrze wzmocnione, co znacznie wydłuża ich żywot. A gdyby nawet w końcu się przedarły, ich wykonanie jest tak szybkie i proste, że  bez trudu można zastąpić je nowymi.

    1. Zakładki origami dają nieograniczone możliwości personalizacji

    Większość moich tradycyjnych zakładek do książek przedstawia bohaterów z „Harry’ego Pottera”. Kiedy kupowałam je kilkanaście lat temu, jakoś nie przyszło mi do głowy, że prawdopodobnie nie będę używać więcej niż jednej na raz, a do innych książek będzie trochę głupio z nich korzystać. Lubię ładne przedmioty użytkowe i zwykle staram się wybierać zakładkę pasującą w jakiś sposób do książki. Nie kupuję jednak nowej zakładki do każdej nowej książki, zwłaszcza, że te z designerskich sklepów potrafią kosztować połowę ceny dobrej powieści. Teraz mogę sama stworzyć sobie ładną zakładkę do książki pasującą do aktualnej lektury.

    1. Narożne zakładki mogą zastąpić dedykację do książki

    Kiedy ktoś zamawia w prezencie dla siebie książkę, zwykle kombinuję, jak uczynić ten prezent bardziej kreatywnym. Na blogu przedstawiłam  już kilka moich pomysłów na kreatywne dodatki do prezentów, myślę jednak, że zakładka origami będzie moim faworytem w przypadku prezentów książkowych. Zamiast dedykacji wpisanej na okładce, która jest wprawdzie pięknym gestem, ale uniemożliwia ewentualne oddanie książki do biblioteki, przekazanie jej potrzebującym i utrudnia jej pożyczenie, parę słów od siebie można wpisać właśnie na dedykowanej zakładce origami.

    Ja już zrobiłam kilkanaście zakładek do książek. Teraz Twoja kolej!

    Uwaga! Pamiętasz super proste żurawie origami z napisem do druku, które polecałam na prezent? Mam dobre wieści: narożne zakładki są jeszcze prostsze!

    Zakładki origami w 4 prostych krokach

    Jak zrobić narożną zakładkę origami do książek - krok 11. Kwadratową kartkę złóż po skosie na pół, aby otrzymać trójkątny kształt.

    Jak zrobić narożną zakładkę origami do książek - krok 22. Ramiona trójkąta zagnij do środka, aby uzyskać kwadrat, a następnie odegnij je z powrotem, żeby powrócić do trójkąta (wszystko po to, by zrobić zagięcia w odpowiednich miejscach).

    Jak zrobić narożną zakładkę origami do książek - krok 33. Chwytając za pojedynczą, wierzchnią warstwę, zagnij górną część trójkąta w dół, do podstawy.

    Jak zrobić narożną zakładkę origami do książek - krok 44. Boki trójkąta zagnij do środka, tak samo jak w punkcie 2, a następnie jeden po drugim „włóż je do środka”, zaginając je w połowie wzdłuż linii powstałej w punkcie 3.

    Voila! Zakładka origami gotowa! Możesz teraz zacząć personalizację!

    Zakładki origami dla dzieci

    Do zakładek doklej zęby, naklej lub narysuj na nich oczy, buzię, dorób uszy, grzywę lwa, rogi lub skrzydła i głowę anioła.

    Przykładowe narożne zakładki origami do książek: potworek, pingwin, sowa, kaczorek, lew, owieczka

    Pomysły na narożne zakładki do książek z różnego rodzaju zwierzątkami wraz z filmikiem instruktażowym w języku angielskim znajdziesz m.in. na blogu Red Ted Art.

    Zakładki origami dla dorosłych

    Ja swoje zakładki do książek robiłam z wydrukowanych, znalezionych w Internecie obrazków. Jeśli nie były kwadratowe, zaginałam je po skosie wzdłuż krótszego brzegu i obcinałam to, co zostało (a przy okazji punkt 1 składania, czyli kształt trójkąta miałam już z głowy 😉 .

    Przykładowe narożne zakładki origami do książek dla dorosłych

    Robiąc narożną zakładkę na prezent, zostaw miejsce na napisanie paru słów na odwrocie. Napis na jednokolorowym tle możesz wpisać odręcznie albo skorzystać z szablonu, który w tym celu przygotowałam. Dzięki niemu jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego charakteru pisma, możesz zaprojektować napis na komputerze, a następnie złożyć w zakładkę wydrukowaną kartkę z gotowym napisem

    Dla osób, które nie obsługują programów graficznych, przygotowałam szablon w Wordzie. Wystarczy w zaznaczony delikatnie mniejszy kwadrat wpisać swój tekst, np. za pomocą narzędzia WordArt. Rozmiar kwadratu możesz dowolnie zmieniać.

    Pobierz szablon zakładki w Wordzie

    Szablon w formacie png nałóż na dowolny deseń, a następnie wpissz swój tekst w kwadracie i, kiedy projekt będzie gotowy, usuń szablon, żeby na wydruku nie były widoczne linie pomocnicze.

    Pobierz szablon zakładki w formacie png

    Dobre rady:

    – Jeśli nie masz pomysłu, co napisać na personalizowanej zakładce, wpisz na niej cytat z książki albo sam jej tytuł.

    Narożne zakładki z uszami, grzywą lub skrzydełkami nadadzą się dla dzieci, które czytają głównie w domu, a następnie grzecznie odkładają książkę na stolik przy łóżeczku. Jeśli jednak książka ma być noszona w torbie lub plecaku albo odstawiana w trakcie czytania na półkę grzbietem do przodu, lepiej podarować zakładkę origami bez wystających elementów.

    – Pierwszych kilka zakładek do książek zrobiłam z kwadratowego bloczku z kolorowymi karteczkami. Są one bardzo małe, więc nadają się idealnie do małych książek z cienkimi kartkami. Jeśli jednak potrzebujesz więcej miejsca na napis, robisz zakładkę do książek dla dziecka lub albumów, które mają zwykle większe strony i grubsze kartki, możesz śmiało zrobić większe zakładki. Pamiętaj, że ostateczny rozmiar przedniego trójkąta będzie równy ¼ powierzchni trójkąta, który uzyskasz po pierwszym zagięciu kwadratowej kartki, a ostateczny rozmiar tylnej powierzchni – ¼ powierzchni kartki, z której składasz zakładkę!

    2 Comments

    Zostaw komentarz