Jak utrwalić parapetówkę, Sylwestra, huczne urodziny, rocznicę lub imprezę karnawałową w podziękowaniu dla gości? Jak zostawić miłą pamiątkę gospodarzom? Nagrywając teledysk z imprezy!
Na samym początku karnawału proponowałam Wam różne kreatywne prezenty dla gospodarzy i gości, które mogą przyczynić się do uświetnienia imprezy. Pomyślałam, że tuż przed ostatkami warto wrócić do tematu prezentów imprezowych i napisać o pomyśle na podsumowanie dobrej zabawy.
Jak nagrać teledysk
O materiał video trzeba zatroszczyć się już podczas imprezy. Jest na to kilka sposobów.
Kto nagrywa?
Nie polecam stawiania kamery na statywie i nagrywania wszystkiego, jak leci. Późniejszy montaż takiego nagrania zajmie dłużej niż sama impreza, a ktoś z gości może przypadkowo potrącić i zniszczyć sprzęt. Lepiej jest samodzielnie sprawować pieczę nad kamerą albo ogłosić na wstępie, że zaprasza się gości do współudziału w nagrywaniu. Jeśli nad kamerą czuwa jeden człowiek, dobrze wybrać osobę niepijącą, a jednocześnie taką, w której towarzystwie inni będą zachowywali się naturalnie. Jeśli sprzęt będzie mógł obsługiwać każdy, lepiej żeby właściciel zakończył nagrywanie, zanim impreza nadmiernie się rozkręci.
Co nagrywać?
Przede wszystkim tańce i inne dynamiczne atrakcje. Oczywiście w przypadku bardziej statycznych uroczystości, np. 50. rocznicy ślubu dziadków, jak najbardziej na miejscu będą ujęcia potraw na stole i delektujących się nimi biesiadników. Można też pokusić się o szczególny prezent dla gospodarzy i poprosić gości o powiedzenie paru słów do kamery: życzeń, podziękowań za udaną zabawę itp. My dzięki podpatrzeniu tego pomysłu u znajomych mamy świetną pamiątkę z wesela. Jedyna trudność to wybranie odpowiedniego momentu, kiedy uczestnicy imprezy będą się na tyle dobrze bawić, że przestaną czuć tremę przed obiektywem.
Czym nagrywać?
Kamerą, aparatem, komórką… Polecam jednak wybrać tylko jedno urządzenie. Dzięki temu jakość nagrania oraz proporcje boków będą stałe i nie trzeba będzie czekać na przesłanie nagrań robionych przez kilkoro uczestników imprezy.
Jak zmontować teledysk?
Dotychczas montowałam wszystkie swoje teledyski w darmowym programie Windows Movie Maker. Korzystanie z jego funkcji jest dość intuicyjne (sama uczyłam się jego obsługi w trakcie tworzenia pierwszego clipu). Jeśli jednak chcecie poczytać o jego obsłudze, polecam poradnik serwisu Komputer Świat:
Powyższa instrukcja opisuje szczegółowo wszystkie funkcje programu potrzebne do kręcenia filmu z dograną muzyką. Większość moich prezentowych nagrań (dla nowożeńców, dla fana piłki nożnej i in.) to jednak teledyski, w których dopasowuję ścieżkę wideo do ścieżki audio, a nie na odwrót.
Co to zmienia? Przede wszystkim kolejność wykonywania działań, która znacząco wpływa na potencjalną ilość dodatkowej, niepotrzebnej pracy przy ponownej synchronizacji. W związku z tym, że planuję Wam w przyszłości zaproponować jeszcze kilka teledyskowych prezentów, opiszę tu pokrótce proces tworzenia teledysku w programie Windows Movie Maker, abyście uniknęli podstawowych błędów.
Jak nagrać teledysk w programie Windows Movie Maker:
- Wgrywamy materiał wizualny [Dodaj wideo i zdjęcia] – logiczniej byłoby zacząć od wgrania piosenki, ale niestety musimy zacząć od załadowania nagrań, gdyż inaczej nie rozpoczniemy projektu.
- Wgrywamy piosenkę[Dodaj muzykę] – wybieramy dla uproszczenia jedną, która była motywem przewodnim imprezy lub jest szczególnie lubiana przez obdarowywaną osobę.
- Ustawiamy początek [Tytuł] – slajd tytułowy będzie miał wpływ na synchronizację ścieżki audio z wideo, więc jeśli dodamy go na koniec, wszystko się rozjedzie i przysporzy dodatkowej pracy.
- Dopasowujemy materiał wizualny do ścieżki dźwiękowej [Narzędzia wideo] – spokojniejsze sceny do spokojniejszej muzyki, bardziej żywiołowe do żywszej – oraz ścieżkę dźwiękową do materiału wizualnego [Narzędzia muzyki] – decydujemy, kiedy ma się zaczynać piosenka, kiedy ma być ciszej a kiedy głośniej. Możemy też powtórzyć jakiś fragment (zwrotkę lub refren) albo wydłużyć zakończenie, jeśli mamy więcej materiału wizualnego do pokazania i nie wystarcza na niego piosenki.
- Jeśli chcemy mieć efektowne przejścia między klipami [Animacje], ustawiamy je od razu! Jeśli najpierw dopasujemy nagrania do muzyki, a potem zaczniemy ustawiać przejścia, wszystko się rozjedzie, gdyż przejścia sprawiają, że sąsiadujące nagrania na siebie zachodzą.
- Plansze z napisami między klipami [Tytuł] ustawiamy, dopasowując do siebie kolejne fragmenty teledysku.
- Narrację [Nagraj narrację] oraz napisy pojawiające się na klipach wideo [Podpis] możemy dodać w dowolnym momencie, gdyż nie wpływają one na synchronizację.
O nagrywaniu własnego głosu napiszę bardziej szczegółowo przy opisywaniu innego prezentu – spersonalizowanego teledysku, który niedawno robiłam.
Tymczasem mam nadzieję, że podejmiecie wyzwanie udokumentowania w ten sposób swoich karnawałowych szaleństw, a efekty Waszej pracy przerosną Wasze najśmielsze oczekiwania.
P.S. Dajcie znać, czy moje wskazówki były pomocne oraz czy wszystkie były jasne. W razie pytań lub wątpliwości, chętnie Wam pomogę!
Dobre rady:
- Teledysk możecie wykonać również z samych zdjęć połączonych ze sobą za pomocą narzędzia Animacji.
– Przy łączeniu zdjęć i nagrań zalecam ostrożność. Bezładne przeskakiwanie między ujęciami dynamicznymi (video) a statycznymi (pokaz slajdów) skutecznie wybija z rytmu. Możecie jednak sami o ten rytm zadbać, ustawiając przy każdej zmianie muzyki (na początku zwrotki, refrenu lub łącznika) jedno zdjęcie (pełniące funkcję planszy zapowiadającej nową scenę) poprzedzające jedno nagranie.
Bardzo dobry artykuł. Jeśli ktoś chce się nauczyć nieliniowej obróbki video to jest tu wszystko ładnie opisane.