Masz już pomysł na artykuł do gazety na urodziny, imieniny, wieczór panieński lub rocznicę ślubu, ale nie wiesz, jak to zrobić, żeby do złudzenia przypominał artykuł z prawdziwej gazety? Podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę!
Pisanie to moja pasja. Uwielbiam pisać zarówno dla siebie, jak i dla innych. Stąd mój pomysł na oferowanie personalizowanych opowiadań w prezencie (więcej szczegółów TUTAJ). Kiedy jedna z czytelniczek poprosiła mnie o napisanie artykułu do gazety na urodziny jej męża, podjęłam wyzwanie. Żartobliwy artykuł miał nie tylko brzmieć, jakby pochodził z magazynu biznesowego, ale też wyglądać, jakby był żywcem wyjęty z Forbesa.
Jeśli chcesz, mogę podobny artykuł do gazety napisać i za dodatkową opłatą sformatować także na urodziny bliskiej Ci osoby.
albo… spróbuj zrobić to samodzielnie, kierując się poniższą instrukcją:
Jak przygotować się do formatowania artykułu do gazety na urodziny?
- Wybierz na jakiej gazecie chcesz się wzorować. Jeśli stworzysz własną markę (np. „Głos Ani” na urodziny Anny), wystarczy, że układ będzie z grubsza przypominał tradycyjne gazety. W tym wpisie skupię się jednak na dokładniejszym odwzorowaniu prawdziwej gazety.
- Znajdź przykładowe strony ze środka gazety w Internecie. Być może masz swoją ulubioną gazetę w wydaniu papierowym, jednak przy formatowaniu artykułu do gazety na urodziny dobre zdjęcie lub grafika będą bardziej użyteczne niż nawet najlepszy skan.
- Sprawdź, czy znaleziona przez Ciebie grafika jest aktualna. Gazety czasem zmieniają szatę graficzną, a w Internecie może być więcej starszych grafik. Ja nacięłam się tak, tworząc artykuł do gazety na urodziny wzorowany na Forbesie, który w marcu 2019 zmienił wygląd.
Jakie elementy artykułu do gazety na urodziny warto sformatować identycznie z oryginałem?
Kolumny gazety na urodziny
To moim zdaniem podstawa. Nawet jeśli tworzysz fikcyjną gazetę na urodziny, układ tekstu w trzech kolumnach od razu zasugeruje, że nie jest to pamiętnik czy opowiadanie, ale magazyn z prawdziwego zdarzenia. Jeśli pracujesz w Wordzie, znajdziesz pożądaną funkcję w zakładce Układ.
Dla lepszego efektu rozdziel kolumny linią.
Tytuł i lead gazety na urodziny
Zwróć uwagę na to, czy artykuły w wybranej przez Ciebie gazecie mają akapit wprowadzający. Czy jest on wytłuszczony? Pisany większą czcionką? A może ciągnie się przez całą szerokość strony w przeciwieństwie do reszty tekstu podzielonej na kolumny? Spróbuj to odwzorować. Tak samo zrób z tytułem.
Akapity gazety na urodziny
Przyjrzyj się, jak w Twojej gazecie sformatowane są akapity. Czy co jakiś czas pojawiają się wytłuszczone lub pisane kapitalikami śródtytuły? A może do zaznaczenia nowej myśli stosowane są inicjały (zakładka Wstawianie -> Tekst -> Inicjał)?
Nagłówek i stopka
To właśnie po nagłówku i stopce można będzie z całą pewnością poznać, z jakiej gazety pochodzi artykuł na urodziny. Narzędzia do ich wstawienia znajdziesz w zakładce Wstawianie -> Nagłówek/Stopka.
W nagłówkach gazet najczęściej umieszcza się nazwę działu, a w stopce numer strony i nazwę gazety. Ze znalezionej w Internecie grafiki możesz też wyciąć i wkleić do nagłówka logo lub innych element charakterystyczny pojawiający się na każdej stronie czasopisma.
Jeśli Twój artykuł ma więcej niż stronę, pamiętaj, żeby w nowej zakładce Nagłówek i stopka zaznaczyć opcję Inne na stronach parzystych i nieparzystych, żeby móc formatować nagłówek i stopkę dla lewej i prawej strony niezależnie.
Czcionki
Jest to zdecydowanie najtrudniejszy element formatowania. Skąd masz wiedzieć, jak nazywa się czcionka, której używa dana gazeta? Jeśli będziesz mieć szczęście, może uda Ci się dotrzeć do dokumentu nazywanego Style Guide, który opisuje wszystkie elementy wizualne istotne dla danego czasopisma. Ja znalazłam taki dla Forbesa, niestety okazał się już nieaktualny. Mój artykuł po sformatowaniu go według wytycznych wyglądał bardzo profesjonalnie, jednak jeśli ktoś prenumeruje dane czasopismo regularnie, szybko zorientuje się w różnicach.
Innym sposobem jest skorzystanie z darmowego narzędzia do identyfikacji czcionek, np. WhatTheFont. Wystarczy wyciąć z pobranego wcześniej przykładowego artykułu fragment (jedno słowo z tytułu, z pierwszego akapitu, śródtytułu, zwykłego akapitu oraz stopki) i wkleić je w okienko, a strona podpowie listę czcionek, które najbardziej odpowiadają grafice. Co ważne, narzędzie wskazuje nie tylko nazwę czcionki ale też jej grubość (extra bold, bold itp.).
Jeśli nie masz danej czcionki na swoim komputerze, poszukaj jej w Internecie. Większość szybko i łatwo pobierzesz i zainstalujesz za darmo, a Word sam zaciągnie je do swojego repertuaru.
Oto przykładowy artykuł do gazety na urodziny w trzech wersjach:
- Niesformatowany artykuł
Co prawda wyróżniłam tytuł, pierwszy akapit i śródtytuły, ale zupełnie nie tak jak w jakiejś konkretnej gazecie. Żeby nie było wątpliwości, skąd pochodzi artykuł, wstawiłam nazwę czasopisma wielkimi literami u góry strony. Na tym jednak zakończyłam formatowanie. Taką wersję odeślę Ci, jeśli zamówisz u mnie sam tekst.
- Artykuł sformatowany tak, żeby już z daleka było widać, że pochodzi z gazety
Od razu wiadomo, że jest to artykuł z gazety, ale o tym z jakiej świadczą bardziej słowa niż format. Jeśli wymyślasz czasopismo sam (np. „Magazyn Rocznicowy”), taka ilość formatowania w zupełności Ci wystarczy.
- Artykuł sformatowany dokładnie tak jak w prawdziwej gazecie
W tej wersji idealnie odwzorowane są czcionki, nagłówki, stopki i inne elementy. Tak profesjonalny efekt uzyskasz, postępując krok po kroku według moich instrukcji lub zlecając to za dodatkową opłatą mi.
Jak widzisz, wymaga to trochę wysiłku, ale nie jest to nic, czego zwykły śmiertelnik nie da rady zrobić. ? Jeśli jednak wolisz zlecić to mi, napisz do mnie:
Nie mogę się doczekać przeczytania o Twoim super pomyśle na artykuł do gazety na urodziny, wieczór panieński, rocznicę lub inną okazję!
Dobre rady:
– Jako numer strony polecam użyć wieku jubilata lub liczby przeżytych razem lat w przypadku gazety na rocznicę.
– Rozmiar czcionki będzie zależał od przeznaczenia artykułu. W moich przykładach czcionka jest większa niż w prawdziwej gazecie, po pierwsze dlatego, żeby lepiej wypełnić dwie strony, a po drugie, bo artykuł do gazety na urodziny miał zawisnąć w ramce na ścianie, a małe literki byłyby mało widoczne. Jeśli jednak chcesz nabrać jubilata, daj mi znać, a wybiorę mniejszy rozmiar czcionki.
Zostaw komentarz