Napisane samodzielne lub zamówione opowiadanie w prezencie ucieszy, wzruszy i rozbawi mamę do łez. Chcesz wiedzieć, jak je napisać? Skorzystaj z mojego wieloletniego doświadczenia!
Jaka mama ucieszy się z opowiadania w prezencie?
Każda mama ucieszy się z prezentu stworzonego specjalnie z myślą o niej, który pokaże, że ktoś poświęcił dla niej czas.
Opowiadanie to świetny prezent dla mam, które mają już wszystko – ekspres do kawy, karnet do spa czy złoty zegarek – i nie wiadomo, co jeszcze można by im kupić. Taką mamę z pewnością ucieszy prezent niematerialny, który zapadnie jej na długo w pamięć.
Opowiadanie to także trafiony prezent dla mam, które nie oczekują od dzieci drogich upominków. Historię życia mamy może spisać i przedstawić w ciekawym świetle zarówno niezarabiające jeszcze na swoje utrzymanie dziecko, jak i z trudem spłacający kredyt dorosły. W końcu nie liczy się, ile cyfr pojawiło się na dołączonym do prezentu paragonie, ale ile włożyło się w serca w jego przygotowanie.
Opowiadanie w prezencie dla mamy – przykład
Moje pierwsze opowiadanie w prezencie dla mamy, które pisałam na zlecenie, przyjęło formę opowieści detektywistycznej. Skąd taki pomysł?
Kiedy klient nie jest przekonany, czy lepszym prezentem będzie opowiadanie czy artykuł, zawsze pytam, co sam jubilat wolałby przeczytać. Jeśli Twoja mama czyta wyłącznie czasopisma, kolorowe magazyny czy felietony w poważnych gazetach, a nie znosi fikcji, wybierz artykuł. Jeśli natomiast zaczytuje się w romansach, powieściach akcji albo spędza długi godziny czytając sagi rodzinne, wybierz opowiadanie.
W przypadku opowiadania w prezencie dla mamy, o którym chcę Ci opowiedzieć, dowiedziałam się, że jubilatka uwielbia opowiadania detektywistyczne. Błyskawicznie przypomniałam więc sobie utwory Agathy Christie, Arthura Conana Doyle’a i kilku innych klasyków gatunku i zabrałam się za obmyślanie fabuły.
Opowiadanie detektywistyczne musi zawierać detektywa, przestępcę i ofiarę. Głównym bohaterem, na którym skupiają się oczy wszystkich, jest winowajca. Obsadzenie w tej roli mamy może wydawać się kontrowersyjne, ale właśnie dzięki temu uzyskałam efekt humorystyczny. Detektywem, który odsłaniał fragmenty życiorysu głównej bohaterki, została jej córka, która zamówiła u mnie opowiadanie. Do zagospodarowania została jeszcze rola ofiary i wymyślenie samej zbrodni.
Jeśli to możliwe, unikam zawierania w opowiadaniach na prezent elementów negatywnych. Opowiadania na prezent mają bawić i cieszyć, a nie przypominać o przykrych wydarzeniach albo osobach, o których chciałoby się zapomnieć.
Możesz jednak z tego wybrnąć, jeśli w roli antagonisty obsadzisz… kota lub inne zwierzę. To także zapewni efekt humorystyczny.
Masz już wszystkie postaci opowiadania w prezencie dla mamy. Co dalej?
Fabuła Twojego opowiadania na prezent musi opierać się na faktach. Mogą to być albo wydarzenia z życia głównej bohaterki albo jej relacje, zainteresowania, cechy charakteru, czy związane z nią osobliwości, z których skomponujesz całkiem nową historię.
Kiedy już przyjmiesz jakąś konwencję – na przykład opowiadania detektywistycznego – podpasuj pod nią wydarzenia, które najłatwiej ułożyć chronologicznie.
- Przykład 1: Mama wyjechała na wycieczkę – dlaczego? – czyżby chciała się na niej z kimś potajemnie spotkać?
- Przykład 2: Mama na co dzień wydaje się wiotka i delikatna, ale jak przyjdzie co do czego, potrafi kilometrami targać drewniany leżak albo torby z zakupami ciuchowymi – czyżby trenowała i ukrywała swoją tężyznę fizyczną nawet przed najbliższymi?
Wystarczy zadać kilka takich „podejrzliwych” pytań, umiejętnie połączyć (albo ponaciągać) pewne fakty i nagle z obrazu mamy, jaką znamy, wyłania się super agentka tajnego wywiadu ratująca świat w tajemnicy przed bliskimi.
Wierz mi, że takie opowiadanie w prezencie rozbawi i wzruszy nie tylko mamę, ale też całą rodzinę, która z chęcią posłucha o jej nieznanych nikomu przygodach.
Opowiadanie w prezencie dla mamy – o czym pisać
Przygotowując się do pisania (po ustaleniu konwencji albo jeszcze przed), zadaj sobie następujące pytania:
- Co wyróżnia Twoją mamę z tłumu? Co sprawia, że jest wyjątkowa? Co odróżnia ją od innych kobiet?
- Co lubisz w niej najbardziej?
- Co ona sama lubi w sobie najbardziej?
- O czym marzy?
- Z czego jest dumna? Jakie są jej największe osiągnięcia?
- W czym jest dobra, a w czym niekoniecznie?
- Jakie jest jej hobby? Czym się interesuje?
- Co robi w wolnym czasie?
- Jacy są jej najwięksi idole?
- Co sprawia, że się uśmiecha?
- Czy znasz jakieś zabawne historie z jej dzieciństwa lub czasów szkolnych?
Ja sama zadaję te pytania wszystkim klientom, którzy nie mają jeszcze klarownego pomysłu na to, co zawrzeć w opowiadaniu dla mamy. Na podstawie tych odpowiedzi zawsze udaje się wymyślić coś, co zaskoczy i pozostanie mamie na długo w pamięci.
Opowiadanie w prezencie dla mamy – inne przykłady
Oto kilka przykładów, którymi możesz się zainspirować.
1. Opowiadanie w prezencie od córki, pragnącej okazać mamie wdzięczność za trudy wychowania. Jak lepiej pokazać mamie, że docenia się jej ciężką pracę, niż wziąć ją na siebie? Choćby działo się to wyłącznie w fikcyjnym opowiadaniu ?
2. Opowiadanie w prezencie dla mamy uwielbiającej podróżowanie. W takim opowiadaniu możesz wysłać mamę na wycieczkę marzeń albo wykorzystać przygody ze wszystkich miejsc, które odwiedziła do tej pory, i umieścić je razem w jednym opowiadaniu.
3. Opowiadanie od dziecka wychowywanego wyłącznie przez mamę. Na pewno nie było to łatwe, ale za pomocą opowiadania możesz przedstawić Waszą wspólną historię w samych radosnych barwach i pokazać mamie, że ją doceniasz.
Pamiętaj też, że w opowiadaniu możecie przyjąć na siebie inne role niż matki i córki. Twoja mama może na potrzeby fabuły przeobrazić się w cesarzową, szefową korporacji, królową zwierząt albo w Kopciuszka, który dzięki rodzinie przemieni się w księżniczkę.
Czy już wiesz, co zawrzeć w swoim opowiadaniu w prezencie dla mamy?
A może wolisz, żebym napisała je za Ciebie? Zrobię to z przyjemnością! Zapoznaj się z moją szczegółową ofertą TUTAJ, a następnie:
P.S. Może zainteresuje Cię też zbiór moich opowiadań, które pisałam z myślą o doświadczonych kobietach, żonach i matkach. Zajrzyj TUTAJ i sprawdź, czy Twojej mamie spodobałyby się znane opowieści ze Starego Testamentu przedstawione w zupełnie innym świetle – z punktu widzenia drugo- i trzecioplanowych postaci kobiecych przeżywających trudności i emocje doskonale znane współczesnym kobietom.
Zostaw komentarz