Jak często próbujesz czegoś nowego? Jeśli nudzą Cię już prezenty wykonywane w tradycyjny sposób, a lubisz podejmować nowe wyzwania, wypróbuj cyjanotypię!
Cyjanotypia to technika fotograficzna, która wykorzystuje światło słoneczne do tworzenia niebieskich obrazów na specjalnie pokrytych papierach. Ja poznałam ją w czasie warsztatów w pracy i szybko podbiła moje serce.
Oto prosta instrukcja, jak wykonać odbitkę za pomocą cyjanotypii:
Materiały:
- Papier do cyjanotypii pokryty światłoczułymi substancjami chemicznymi – dostępny w sklepach artystycznych (orientacyjnie cena: od 20 do 50 zł za paczkę)
- Dwuskładnikowy zestaw na bazie soli żelaza (często nazywany „częścią A” i „częścią B”) – dostępny w sklepach artystycznych lub online (ceny zestawu zaczynają się od 60 zł)
- Pędzel
- Naczynie na wodę
- Przedmioty do tworzenia obrazu (liście, kwiaty, przedmioty domowe itp.)
- Klisza, szkło lub płyta do przytrzymania obiektów na papierze
- Czerwona żarówka lub czerwona taśma na latarkę
- Opcjonalnie ocet
Kroki:
- Przygotowanie mieszanki
W zależności od zestawu, wymieszaj część A i B w odpowiednich proporcjach. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
- Pokrycie papieru
W ciemnościach lub przy czerwonym świetle nałóż mieszankę na papier do cyjanotypii za pomocą pędzla. Możesz pokryć całą powierzchnię papieru lub tylko wybrane obszary. Nałożona warstwa będzie miała kolor żółtozielony.
- Ułożenie obiektów
Po nałożeniu mieszanki, ułóż na papierze obiekty, które chcesz uwiecznić. Mogą to być liście, kwiaty, a nawet przedmioty domowe. Przyciśnij przedmioty szkłem, żeby nie przesuwały się na kartce.
- Eksponowanie na światło
Po ułożeniu obiektów, przenieś papier na zewnątrz w dobrze oświetlone miejsce. Ekspozycja na światło słoneczne może trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od intensywności światła i preferowanego efektu. Przy bezchmurnym niebie i bezpośrednim wystawieniu na słońce 5 minut w zupełności wystarczy, by kolor kolor nabrał intensywności.
- Utrwalenie obrazu
Po wystarczającym czasie ekspozycji zdejmij obiekty z papieru i zanurz go w naczyniu z wodą (i octem). Spłucz dokładnie papier, aż woda będzie przeźroczysta, a obraz stanie się niebieski.
- Schnięcie
Odczekaj, aż papier wyschnie. Twój cyjanotypowy obraz jest gotowy!
Pamiętaj, żeby unikać jasnych świateł podczas pierwszych kroków, żeby nie narazić światłoczułego papieru na zbyt wczesną ekspozyccję. Czerwone światło jest bezpieczne, ponieważ nie wpływa negatywnie na proces, ale jeśli używasz innych świateł, upewnij się, że są one bardzo słabe lub zastosuj czerwoną taśmę na lampy lub latarki.
Jak spersonalizować cyjanotypowy prezent?
Odbicie liścia na kartce możesz bez problemu zamówić, choćby u mojej koleżanki z pracy, która prowadziła wspomniane warsztaty.
Jak inaczej wykonać cyjanotypowy prezent, żeby obdarowywana przez Ciebie osoba nie miała wątpliwości, że został wykonany właśnie przez Ciebie, specjalnie dla niej?
Ja wykorzystałam do tego zdjęcie jubilatki. Wybrałam takie, na którym widać idealnie jej profil oraz charakterystyczne ułożenie włosów. Wycięłam kontur i przyłożyłam go do kartki identycznie jak wcześniej liście.
Ponadto podpisałam jej portret. Zamiast pójść na łatwiznę i zrobić to długopisem, wykonałam napis czarnym markerem na kawałku przezroczystej folii. Dzięki temu, kiedy światłoczułe substancje chemiczne na kartce zaczęły zmieniać kolor, schowane przed promieniami słonecznymi obszary papieru pod literami zostały białe.
Jak podoba Ci się ten pomysł? A może masz już doświadczenie z cyjanotypią, ale jeszcze nigdy nie przyszło Ci na myśl, żeby wykorzystać ją do stworzenia spersonalizowanego prezentu? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!
Dobre rady:
– Do przyciśnięcia obrazka użyłam szkiełka wyciągniętego z ramki na zdjęcia. Plastik też by się nadał, ale jest lżejszy, więc łatwiej o jego przesunięcie.
Zostaw komentarz