Wydawałoby się, że te dwa słowa to synonimy. Jedno i drugie to fikcyjna lub prawdziwa historia ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem, przedstawiająca przygody jakiegoś bohatera. Jedno i drugie nadaje się idealnie na kreatywny prezent dla bliskich. Czym więc różnią się opowiadanie i opowieść na prezent?
Opowiadanie a opowieść
W typowym, krótkim OPOWIADANIU panuje jedność czasu i miejsca. Rozgrywające się przed naszymi oczami wydarzenia następują jedno po drugim. Choć napisane jest zwykle w czasie przeszłym, obserwujemy akcję tak, jakby wszystko działo się tu i teraz. Stąd dla opowiadania charakterystyczne są liczne dialogi i opisy odwołujące się do wszystkich zmysłów.
Inaczej jest w przypadku OPOWIEŚCI. Tu mamy do czynienia z dłuższym horyzontem czasowym: pełną biografią bohatera lub wydarzeniami rozgrywającymi się na przestrzeni kilku lub kilkudziesięciu lat. Czytając opowieść, instynktownie czujemy, że narrator (często pierwszoosobowy) jest wszechwiedzący albo co najmniej zna zakończenie snutej historii. Sam brał w niej udział, wyciągnął pewne wnioski i może teraz opowiadać swoje wspomnienia z pewnym spokojem i dystansem.
Jak najprościej wytłumaczyć różnice między opowieścią a opowiadaniem?
Wyobraź sobie, że siedzisz ze znajomymi na ognisku i snujesz OPOWIEŚĆ o dawnych latach. Przywołujesz tylko wydarzenia, o których pamiętasz, słyszałeś lub w których brałeś udział, a słuchaczom udzielają się Twoje emocje.
Podczas gdy OPOWIEŚĆ nasuwa na myśl przekaz ustny, OPOWIADANIE przypomina formą najbardziej popularny gatunek, z jakim spotykamy się w książkach, tyle że w skróconej formie. W związku z tym sprawia wrażenie bardziej neutralnego. Trzecioosobowy, niemal „przezroczysty” narrator opisuje wydarzenia z zewnątrz, nie zajmując wobec nich stanowiska i pozwalając zanurzyć się w wartką akcję.
Opowiadanie czy opowieść na prezent – co wybrać?
Zastanów się, co chcesz w opowiadanej historii zawrzeć.
Jeśli masz zamiar swoim prezentem podziękować za wspólnie spędzone lata, pokazać komuś, jak bardzo go doceniasz i udowodnić, jak wiele o nim wiesz, forma OPOWIEŚCI nada się do tego doskonale.
Jeśli natomiast chcesz uwiecznić jeden moment, np. skupić się na dniu zaręczyn, spełnić prezentem czyjeś marzenie (choćby tylko w fikcyjnej rzeczywistości) albo znasz kogoś zaledwie od niedawna i chcesz zwrócić uwagę tylko na jeden aspekt jego charakteru, wybierz OPOWIADANIE, które pozwoli Ci przedstawić go za pomocą wciągającej fabuły.
Opowiadanie i opowieść na prezent – przykłady
O wielu moich opowiadaniach i opowieściach na prezent, które pisałam dla bliskich, przeczytasz TUTAJ. W tym wpisie pokażę Ci natomiast kilka przykładów opowieści i opowiadań zamówionych przez moich klientów. (Kliknij w zaznaczone na czerwono tytuły historii, żeby wyświetlić ich fragmenty).
Opowieści w prezencie dla sióstr, przyjaciółki i męża
Opowieści, których fragmenty zamieściłam powyżej, służyły temu, by pokazać, jak niezwykłą kobietą jest w oczach siostry lub przyjaciółki bohaterka. Znały się od urodzenia (lub czasów szkolnych), ich drogi się rozeszły, ale wciąż stanowią dla siebie wsparcie i kochają nad życie. Przeniesienie ich relacji do świata, w którym istnieje magia („Moja siostra – wróżka”), panują dworskie zwyczaje („Moja siostra – królewna”) albo ludziom towarzyszą widzialne anioły („Mój Anioł Stróż”) pozwoliło mi na wprowadzenie dużej dawki humoru do tych sentymentalnych opowieści o przeszłości i uczuciu łączącym bohaterki.
Podobne rozwiązanie wybrała klientka, która poprosiła mnie o redakcję. Jej opowieść w prezencie dla męża pt. „Wilk – historia prawdziwa” nie było co prawda pisane w pierwszej osobie (koncentrować się miało wyłącznie na jednym bohaterze, a całość ostatecznie przeczytała Krystyna Czubówna), ale obejmowało cały okres jego życia od narodzin do 50. urodzin.
Opowiadania w prezencie dla mamy, chłopaka, narzeczonego, żony i dzieci
W przypadku trzech z tych opowiadań nie miałam wątpliwości:
- mama dwójki dzieci planowała uwiecznić moment, w którym w życiu rodziny miało pojawić się trzecie maleństwo
- dziewczyna zakochała się po uszy i chciała zrobić niezapomniany prezent chłopakowi, którego znała dopiero od kilku miesięcy
- młody mąż pragnął pokazać żonie, jak bardzo ją kocha, w pierwszą rocznicę ślubu
W każdej z tych trzech sytuacji chodziło o uchwycenie ważnej chwili i kreatywne przedstawienie wydarzenia łączącego bohatera z obdarowującą go osobą. Opowiadania o oczekiwaniu na rodzeństwo („Borys, Basia i Bobas”), o pierwszym spotkaniu i wymuszonej rozłące („Czujność Ścigającego”) oraz o zakochaniu, zaręczynach i ślubie („I żyli razem”) wyszły dynamiczne i trzymające w napięciu. Opowiadanie dla dzieci – po uzgodnieniu z mamą – pozostawiłam w naszej rzeczywistości, natomiast pozostałe dwa przeniosłam odpowiednio do świata Harry’ego Pottera i do świata baśni.
Z innymi opowiadaniami miałam pełną dowolność. Zarówno do opowiadania dla narzeczonego jak i dla mamy miałam wystarczająco dużo materiału, żeby snuć opowieść obejmującą pełną biografię bohaterów. Zebrane informacje postanowiłam jednak powplatać w akcję. W pierwszym z nich („Powód do dumy”) stanowiły one głównie retrospekcje i wspomnienia głównego bohatera wywołane smakami, zapachami czy dźwiękami, jakie docierały do niego w jeden z najważniejszych wieczorów w jego (przyszłym) życiu. W drugim („Kto zabił kotka Mruczka”) historie z młodości mamy posłużyły jako poszlaki do udowodnienia jej winy w zabawnym i intrygującym śledztwie prowadzonym przez córkę, która zamówiła opowiadanie.
Jeśli piszesz opowiadanie samodzielnie, musisz zastanowić się, która forma będzie dla niego najlepsza. Jeśli zlecisz pisanie mi, masz problem z głowy – możesz mieć pewność, że dobiorę najbardziej odpowiednią formę do tego, co chcesz przekazać ?
Pamiętaj też, że zawsze możesz się do mnie zwrócić z prośbą o darmową poradę. Wszystkie modele współpracy i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na stronie z ofertą. A jeśli jesteś zdecydowany
Zostaw komentarz