• [ULWPQSF id=2944]
  • Pisanie

    Napisz opowiadanie w prezencie

    Przeczytaj o kilku opowieściach, które napisałam i ofiarowałam swoim bliskim, poznaj zalety tego podarunku i dowiedz się, jak zabrać się za pisanie opowiadania w prezencie.

    Kiedy czytamy jakąś książkę lub opowieść, lubimy identyfikować się z jej bohaterami, by razem z nimi przeżywać fantastyczne przygody. A gdyby tak fabuła nie była poświęcona jakiejś tam postaci niewiele z nami związanej, ale nam samym? Pomysł ten wydał mi się tak cudowny, że uszczęśliwiłam w ten sposób już znacznie ponad tuzin osób. Jeśli chcesz poznać szczegóły i być może którymś się zainspirować, przeczytaj o moich opowieściach. Jeśli natomiast już wiesz co i komu chcesz napisać, możesz przejść od razu do części, w której podsumowuję zalety samodzielnie napisanych opowiadań i udzielam kilku wskazówek. Nie wahaj się też poprosić mnie bezpośrednio o pomoc, pisząc na adres: joanna@mypresents.eu lub zapoznaj się z moją ofertą tutaj.

     

    Moje opowieści

     

    Napisz opowiadanie, kiedy brak Ci środków na prezent kupny

    1-napisz-opowiadanie

    Moja pierwsza opowieść w prezencie powstała, kiedy chodziłam do szkoły podstawowej i moje kieszonkowe nie wystarczyłoby na zakup podarunków dla licznych krewnych. Oczywiście nikt nie wymagał ode mnie wtedy wyręczania Świętego Mikołaja. Ja jednak bardzo chciałam dać coś cennego moim najukochańszym członkom rodziny. Pełna wiary we własne zdolności pisarskie po otrzymaniu wyróżnienia w konkursie literackim, napisałam dla moich cioci i wujka baśń. Jako dzieci przemierzali w niej magiczne krainy, by przywrócić światu zatrzymany przez nich przypadkowo czas. Sądzę, że nawet moi rodzice zazdrościli im wtedy tego prezentu, w który włożyłam naprawdę dużo swojego czasu i serca.

     

    Napisz opowiadanie, kiedy chcesz wysłać prezent za granicę

    3-napisz-opowiadanie

    Kolejną opowieść napisałam na urodziny koleżanki z Portugalii, poznanej na festiwalu chórów, z którą przez kilka lat utrzymywałyśmy kontakt korespondencyjny. Choć byłam już wtedy starsza, koszty transportu jakiegoś drobiazgu skutecznie powstrzymały mnie przed wysyłką. Poza tym uznałam, że cenniejszym prezentem będzie baśń o pandzie, która siłą własnego głosu powstrzymuje ludzi przed budową autostrady i ratuje swój gatunek przed wyginięciem.

     

    Napisz opowiadanie, kiedy chcesz zrobić jeden prezent dla kilku osób

    5-napisz-opowiadanie

    Parę lat później zapragnęłam dać coś osobistego grupie Szwajcarów, z którymi spędziłam cudownie czas na obozie językowym. Wymyślanie osobnego prezentu dla każdego z nich, bądź też wysłanie każdemu tej samej rzeczy wydało mi się ponad moje siły. Zrobiłam więc to, co umiałam najlepiej, i napisałam kolejną opowieść. Tym razem w baśniowy sposób opisałam wydarzenia, które miały miejsce podczas obozu, przedstawiając uczących tam Szwajcarów jako delegatów z krainy wróżek. Pomysł tak się wszystkim spodobał, że powstały też część druga i trzecia sagi o wróżkach, opisujące moje odwiedziny u nich.

     

    Napisz opowiadanie, kiedy chcesz komuś coś przekazać

    7-napisz-opowiadanie

    Opowieści pisałam także w konkretnym celu. Któregoś razu na urodziny chłopaka napisałam opowiadanie w formie jego własnego pamiętnika, w którym przedstawiłam mu jego potencjalną świetlaną przyszłość. W ten sposób chciałam pokazać mu, że w niego wierzę i chętnie zbuduję ją razem z nim.

     

    Napisz opowiadanie, kiedy żaden inny prezent nie wydaje się odpowiedni

    9-napisz-opowiadanie

    Kiedy moi dziadkowie obchodzili 50. rocznicę ślubu, miałam do wyboru albo złożyć się na jakiś duży prezent z resztą rodziny, albo ofiarować im coś drobnego sama. Dziadkowie jednak wydawali się wszystko już mieć. I tym razem więc napisałam im krótkie opowiadanie, w którym przeniosłam ich w czasy młodości i pierwszych zachwytów nad sobą, a następnie wyraziłam wdzięczność od wszystkich latorośli za stworzenie fundamentów naszej rodziny.

     

    Napisz opowiadanie, kiedy chcesz utrwalić jakiś moment

    11-napisz-opowiadanie

    Będąc w ciąży, próbowałam napisać opowiadanie dla swojego dziecka. W związku z tym, że przez kilka miesięcy musiałam leżeć, warunki miałam nader sprzyjające. Tak powstała opowieść o niemowlaczku w brzuszku mamusi, podróżującym przez dziewięć miesięcy ze swoim tajemniczym tobołkiem.

    Wena nie opuściła mnie także po narodzeniu dziecka. Korzystając z częstych drzemek w pierwszych miesiącach życia córci, napisałam jej króciutką bajeczkę o chomiczku, który przysparzał swojej mamie wielu trosk. Sytuację uratowała mądra babcia chomiczka, która pomogła wszystkim zaakceptować to, że jego zachowanie znacznie odbiega od oczekiwań.

    Być może obie opowieści są bardziej dla mnie i dla innych mam niż dla mojego dziecka. Być może nie będę czytać ich córce do poduszki. Ale myślę, że kiedyś ucieszy się, że wystąpiła w kilku opowieściach jako główna bohaterka.

    2-write-a-short-story-napisz-opowiadanie

     

    Zalety pisania opowiadań w prezencie

    Podsumowując, opowiadania napisane specjalnie dla drugiej osoby mają liczne zalety:

    1. Obdarowany czuje się zupełnie wyjątkowy, gdyż poświęciłeś mu czas, a do tego został bohaterem literackim.
    2. Prezent nie wymaga nakładów finansowych.
    3. Opowieść możesz łatwo wysłać za granicę, płacąc jedynie za zwykły znaczek lub dołączając ją do maila.
    4. Jednym opowiadaniem z licznymi bohaterami możesz uszczęśliwić kilka osób na raz.
    5. Za pomocą opowieści możesz coś przekazać nie wprost (swoje emocje, słowa zachęty itp.).
    6. Osobiste opowiadanie może być dobrym prezentem dla kogoś, kogo nie cieszą prezenty kupne albo sam już nie wie, co chciałby dostać.
    7. Za pomocą opowieści możesz utrwalić ważny moment w swoim lub czyimś życiu. Nawet jeśli okaże się, że chwilowo opowiadanie takie nie nadaje się na prezent, może ono nabrać wartości sentymentalnej z czasem.

    3-write-a-short-story-napisz-opowiadanie

     

    Jak napisać opowiadanie w prezencie?

    Gotowego przepisu oczywiście nie ma – wystarczy spojrzeć na różnorodność opowieści, które mi zdarzyło się ofiarować, żeby stwierdzić, że treść i forma będą zależały od tego KTO, DLA KOGO, KIEDY i W JAKIM CELU je pisze.

    Dzieciom najbliższa będzie forma baśni. Możesz więc pisać baśnie specjalnie dla swoich pociech lub zachęcać je, żeby użyły swojej wyobraźni do zrobienia twórczego prezentu krewnym.

    Tworząc dla dorosłych, zastanów się, jaka forma jest im najbliższa. Jeśli babcia nie cierpi literatury fantasy, nie zamieniaj jej w smoka i nie każ walczyć na miecze z krasnoludami (wyjątkiem są opowieści pisane przez dzieci – w opowiadaniach ich autorstwa napisanych specjalnie dla rodziców czy dziadków cieszyć będzie nawet najdziwniejszy pomysł).

    Co do treści zaś, powinna być przede wszystkim pozytywna. W końcu nie dajesz prezentu po to, żeby kogoś przygnębić. Nie naśladuj zatem Krasickiego, który używał bajek do piętnowania ludzkich wad, lecz pisz baśnie i opowiadania z happy endem, w których bliscy Ci bohaterowie dzięki swoim rzeczywistym zaletom i zdolnościom wygrywają ze złem i spełniają swoje największe marzenia.

    4-write-a-short-story-napisz-opowiadanie-ost

    Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się napisać do mnie bezpośrednio na adres joanna@mypresents.eu. Wcześniej możesz zapoznać się z moją ofertą współpracy tutaj:

    Zamów opowiadanie na prezent!

    A jeszcze zanim to zrobisz, zapisz się na newsletter, żeby otrzymać opowieść, którą napisałam w prezencie specjalnie dla Ciebie, i informacje o rabatach na opowiadania!

    Dobre rady:

    – W opowieściach, do pisania których Cię zachęcam, bohaterowie powinni nosić imiona Twoich bliskich. Wyjątkiem są opowiadania dla dzieci. Gdyby dziecko wiedziało, a nie tylko przeczuwało na podstawie kilku podobieństw, że samo jest bohaterem opowieści, mogłoby zbyt mocno przeżywać trudności, które musi pokonać bohater przed szczęśliwym zakończeniem.

    – Jeśli osoba, której chcesz zrobić prezent, w ogóle nie interesuje się literaturą piękną, nic nie stoi na przeszkodzie, by napisać dla niej (lub w jej imieniu) poradnik. Np. „Jak złapać chłopaka. Poradnik dla Bożeny: „Załóż swoją ekstra spódnicę w polne kwiaty i usiądź z pierwszym tomem „Gry o tron” przy fontannie w Parku Chopina, a z pewnością zwrócisz uwagę tego czarującego szatyna wyprowadzającego na spacer swojego buldoga…” albo „Alicja radzi: Nigdy nie zaczynaj dnia bez porannej kawy i odśpiewania „Good morning sunshine”.”

    – Wbrew pozorom nie jest to propozycja tylko dla absolwentów filologii polskiej. To nie składnia, gramatyka, wyszukane słownictwo ani poprawność interpunkcyjna są tu najważniejsze, ale Twoje starania i umieszczenie drugiej osoby w centrum ciekawych wydarzeń. A jeśli naprawdę odrzuca Cię perspektywa pisania opowiadania, kojarzącego Ci się z nudnymi wypracowaniami szkolnymi, zleć to zadanie mi albo spróbuj stworzyć fotostory!

    4 Comments

    • Witam,

      Z całego serca polecam Panią Joannę, która pomogła mi w napisaniu opowiadania dla mojej siostry na Jej 50 urodziny. Na uwagę zasługuje nie tylko styl pisarski, ale przede wszystkim pomysł i empatia Pani Joanny, która świetnie wczuła się w moją potrzebę i stworzyła coś wspaniałego. Dodam, że całe uzgodnienia trwały nie więcej niż kilka maili wymienianych pomiędzy nami przez ok. 2 dni. Efekt końcowy był gotowy po zaledwie 3 dniach. Cała współpraca niezwykle udana.

      Dziękuję pięknie Pani Joanno i życzę samych dobrych ludzi na Pani drodze…

      • Ja również bardzo miło wspominam tę współpracę. Krótki czas pisania zawdzięczam w dużej mierze pani Justynie, która dała mi dużo inspiracji i błyskawicznie odpisywała na maile. A że uwielbiam pisać, była to dla mnie czysta przyjemność 🙂

    • Witam,
      Zamówiłam tekst do artykułu. Sprawił wiele radości obdarowanemu. Polecam współpracę, Doceniam zaangażowanie oraz bardzo fajny i szybki kontakt.

      • Mi też bardzo miło się z Panią współpracowało. Stworzenie i sformatowanie artykułu było nie lada wyzwaniem, ale tym bardziej cieszę się z efektu i zadowolenia jubilata. Polecam się na przyszłość!

    Zostaw komentarz